Spojte se s námi


Bundesliga

Okénko minulosti: Legenda DFC Prag se vrací a vyzývá Bayern Mnichov na odvetu

Na začátku minulého století patřil pražský klub DFC Prag k nejlepším týmům na kontinentu, v českém prostředí se mu vyrovnala jen Slavia Praha. Neztratil se ani po vzniku Československa, o čemž svědčí účasti v nejvyšší soutěži.

Publikováno

dne

Na začátku minulého století patřil pražský klub DFC Prag k nejlepším týmům na kontinentu, v českém prostředí se mu vyrovnala jen Slavia Praha. Neztratil se ani po vzniku Československa, o čemž svědčí účasti v nejvyšší soutěži. Jelikož se k němu ale hlásili pražští židé, byl za Protektorátu Čechy a Morava zrušen. Po mnoha letech opět obnovil činnost. A film ´DFC – legenda se vrací´ potvrzuje jeho životaschopnost.

Filmoví tvůrci Ondřej Kavan a Martin Vaško měli podkladů pro dílo mnoho, slovo bezpřeberně není nadsázkou. Německý klub na území Prahy vznikl už v roce 1896 a rivalita se Slavií, která měla i národnostní podtext, byla od začátku bezbřehá.

Ostatně jejich stadiony na Letné, kde oba kluby sídlily, dělila jen tribuna. „Byla to velká řevnivost. Kdyby nedošlo k nějakým rozmíškám a kluby nepřerušily sportovní kontakty, tak by se o derby se Spartou vůbec nemluvilo,“ popisuje Miroslav Pomikal, znalec slávistické historie.

DFC Prag (Deutscher Fußball-Club) se i proto díval víc německým směrem a na začátku 20. století nabral velkou výkonnost.  Při prvním mistrovství Německa v ročníku 1902/1903  prošel až do finále, v něm podlehl celku VfB Leipzig poměrem 2:7.

Klub přitom nebyl otevřený vysloveně německým fotbalistům, hráli v něm i Češi, vyrostlo v něm dost reprezentantů pro výběr Československa. A také židů, což bylo pro DFC následně fatální.

Politické překoty v první polovině 20. století přeměnily dny slávy a sportovních úspěchů po nacistické okupaci v holý boj o přežití, mnoho hráčů skončilo ve sběrném táboře v Terezíně. A jejich další pouť byla ještě smutnější…

DFC však znovu povstal, i když uběhlo mnoho let, obnovení se váže k roku 2016. Zatím působí pouze na mládežnické úrovni, do výběrů čerpá talenty především z česko-německých škol. Ale záměr je jasný – znovu vystoupat v kategorii dospělých do nejvyšších pater. K tomu však potřebuje stadion. Hledá se vhodný objekt.

Film má osm kapitol, které uvádí osm přesných zásahů do sítě. Nejde o samoúčelnou číslici. V roce 1900 porazil v Praze slavný a silný (nyní, ne tehdy) německý klub Bayern Mnichov. Zakladatel obnoveného klubu Thomas Oellermann u příležitosti 125. výročí vyzval bavorský klub k odvetě. Zatím se mu nedostalo odpovědi.

Trpělivě však čeká. A s nadhledem. „DFC porazilo Bayern také 11:0, ale tolik kapitol by se nám do filmu nevešlo,“ tahá Oellermann ze slavné historie. Bayern aby v Lize mistrů šetřil své opory, jestliže v odvetě hodlal kronikové nakládačky vyleštit do příznivější podoby.

Zdroj: FC Bayern Mnichov, Miroslav Pomikal

Reklama

Oblíbené