Fotbal
Odvaha, nebo bláznovství? V zápase Portugalska s Uruguayí na hřiště vtrhl fanoušek s duhovou vlajkou
Mistrovství světa v Kataru je od samého začátku, kdy bylo pořadatelství oznámeno, terčem kritiky. Jedním z hlavních důvodů je porušování lidských práv. Katar navíc do poslední chvíle dělal vše, co mohl, aby si vynutil své. Nicméně v pondělí večer se našel první velký odvážlivec na turnaji. Nebo blázen?
Mistrovství světa v Kataru je od samého začátku, kdy bylo pořadatelství oznámeno, terčem kritiky. Jedním z hlavních důvodů je porušování lidských práv. Katar navíc do poslední chvíle dělal vše, co mohl, aby si vynutil své. Nicméně v pondělí večer se našel první velký odvážlivec na turnaji. Nebo blázen?
Katar coby pořadatel mistrovství světa? Velmi špatná volba snad ze všech úhlů pohledu. Nicméně šampionát už je rozehraný a můžeme si buď užívat zápasy, nebo celý turnaj bojkotovat.
Kapitáni některých reprezentací chtěli za lidská práva „bojovat“ alespoň pomocí kapitánských pásek s podporou LGBT komunitě, která je v Kataru značně utlačovaná. Jenže přišla pohrůžka žlutou kartou a snaha byla pryč.
Ukázalo se však pár hrdinů. Zejména mezi novináři. Například anglická reportérka Alex Scott si ve vysílání přímo z Kataru nasadila pásku s duhovou vlajkou. A nebyla sama. Novinář New York Post zkusil na stadion dorazit v duhovém tričku, jenže jej musel sundat.
Podobně odvážných lidí už se našlo pár. Fanoušci Walesu pro změnu zkoušeli na stadion projít s kloboučky v duhových barvách. Také marně, protože jim u vstupu bylo zakázáno na tribuny vkročit. Klobouků se museli vzdát.
V pondělí večer se však našel dosud nejodvážnější jedinec. V zápase Portugalska s Uruguayí totiž vběhl na hřiště fanoušek s duhovou vlajkou, která samozřejmě značí podporu LGBT komunitě.
Kameramani se jej snažili nezabírat, mnoho lidí si tedy nemuselo jeho přítomnosti vůbec všimnout. Záběr, jak rozhodčí zvedá vlajku ze země, už ale kameramani zabrali.
Odvážný, respektive bláznivý člověk, který se k tomuto činu odhodlal, byl však chycen ochrankou a není jasné, co s ním bude dál.
Podpora LGBT je v Kataru pochopitelně velký přečin. Může hrozit vězení. Pokud by se jednalo o muslima, bylo by to ještě mnohem horší. Za zmínku totiž stojí, že podle zákona šaría hrozí za samotnou homosexualitu trest smrti. Pro nemuslimy je homosexualita trestným činem ohodnoceným na tři roky ve vězení.
V roce 1998 byl například jeden americký občan odsouzen na šest měsíců ve vězení a mimo to musel za projevy homosexuality schytat 90 ran bičem.
Podle twitterového účtu Jose Silva by odvážnému fanouškovi mohlo hrozit 11 let vězení. Doufejme ale, že to není pravda a že o fanouškovi ještě vůbec uslyšíme. Existují totiž i případy, kdy se někdo dostal do vězení a nikdo o tom nevěděl.
Za zmínku stojí, že kromě duhové vlajky měl fanoušek na triku nápisy „Save Ukraine“ a „Respect For Iranian Women“.
Zdroj: Twitter, iRozhlas, FIFA
-
Fotbalpřed 2 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 2 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 5 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Bundesligapřed 13 hodin
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil