Spojte se s námi


Cyklistika

O víkendu proběhlo v Nizozemsku MS v cyklokrosu. Souboj velikánů vyhrál Van der Poel, medaili získala i mladá Češka

V závěru minulého týdne se v nizozemském Hoogerheide potřetí v historii konal světový šampionát cyklokrosařů. Dařilo se především domácím reprezentantům, kteří vybojovali celkem čtyři zlaté medaile.

Publikováno

dne

V závěru minulého týdne se v nizozemském Hoogerheide potřetí v historii konal světový šampionát cyklokrosařů. Dařilo se především domácím reprezentantům, kteří vybojovali celkem čtyři zlaté medaile. O jednu z nich se postaral Mathieu van der Poel, jenž ve finiši mužského závodu porazil svého velkého rivala Wouta van Aerta. Díky Kristýně Zemanové slaví umístění na stupních vítězů i česká výprava. Jak dopadla klání v jednotlivých kategoriích?

Smíšené štafety

Na 74. mistrovství světa v cyklokrosu se v pátek premiérově jel závod smíšených šestičlenných štafet. Zlato v něm vybojovali Nizozemci s půlminutovým náskokem na zástupce Velké Británie, kteří o dvě sekundy porazili Belgičany. České družstvo skončilo osmé z deseti zúčastněných týmů.

Juniorské závody

Nejmladší kategorii si mezi dívkami podmanila kanadská dvojčata. Pro zlato si totiž dojela Isabella Holmgrenová, která o dvacet sekund předčila svoji sestru Avu. Na pódiu pro tři nejlepší je doplnila Francouzka Célia Geryová. Neztratily se ani Češky, z nichž se nejvýše umístila osmá Vanda Dlasková.

Světovým šampionem mezi juniory se stal Léo Bisiaux z Francie. Se ztrátou jedenácti vteřin bral stříbro Senna Remijn z Nizozemska a s mankem sedmnácti sekund získal bronz Yordi Corsus z Belgie. Také v tomto závodě měly české barvy své zastoupení v TOP 10, a to díky desátému Václavu Ježkovi.

Kategorie do 23 let

Největší úspěch pro naši výpravu zaznamenala devatenáctiletá Kristýna Zemanová, jejíž bronzová medaile z nedělního závodu jezdkyň do 23 let je pro Česko prvním cenným kovem z MS po pětiletém čekání.

„Byl to můj sen a je to odměna za všechnu tu dřinu, kterou jsem si prošla za poslední dva roky. Taktika? Vyvinulo se to samo. Šla jsem do startu s tím, že pojedu naplno a na nic nebudu čekat jako loni v Americe. Dala jsem do toho vše a dopadlo to krásně,“ cituje web RoadCycling.cz slova šťastné medailistky. Zemanová nestačila pouze na nizozemskou favoritku Shirin van Anrooijovou a Britku Zoe Backstadtovou.

Ještě předtím se v sobotu konalo mužské klání v této věkové kategorii. Mezi dvojici Belgičanů, tedy zlatého Thibaua Nyse a bronzového Yordiho Corsuse, se dostal domácí Tibor del Grosso. Všichni tři se přitom všeli do rozmezí čtyř sekund.

O vyrovnanosti tohoto závodu svědčí i vteřinová ztráta na stupně vítězů, kvůli níž zbyla nepopulární čtvrtá pozice na dalšího belgického cyklokrosaře, jímž byl Joran Wyseure. Nejlepší Čech Matyáš Fila skončil 26.

Ženy elite

Kompletní sbírku cenných kovů vybojovaly pro pořadatelskou zemi ženské reprezentantky. Zlatou medaili si na krk pověsila Fem van Empelová, stříbrnou Puck Pieterseová a bronzovou Lucinda Brandová. Češky nestartovaly.

Muži elite

Vrcholem šampionátu byl závod mužů, v němž ovšem nestartoval obhájce mistrovského titulu Thomas Pidcock z Velké Británie. Loni ve Fayetteville však nejeli dvě cyklokrosové hvězdy, které září i na silnici.

Mathieu van der Poel z Nizozemska a Wout van Aert z Belgie si to ale letos vynahradili velkou bitvou. Jejich souboj trval až do samotného cíle, kde byl těsně první nakonec domácí jezdec.

Portál RoadCycling.cz nabízí ohlas šampiona: „Bojujeme spolu už deset let. Vzájemně se posouváme na vyšší úroveň, ale i celý tento sport. Něco takového jsem ještě nezažil. Po skončení kariéry budeme na své souboje hrdí. Píšeme nádherné příběhy a toto není poslední kapitola. Na silnici se brzy opět setkáme.

A jaká je jejich seniorská medailová bilance z MS cyklokrosařů? Van der Poel má ve své sbírce vedle pěti zlatých cenných kovů také stříbro a bronz. Van Aert se může chlubit třemi tituly mistra světa a čtyřmi stříbrnými medailemi.

Na třetím místě dojel s dvanáctisekundovou ztrátou další Belgičan Eli Iserbyt, který zopakoval svůj výsledek z předchozího mistrovství. Z českých reprezentantů se nejlépe umístil Michael Boroš, jenž skončil 21.

Příští světový šampionát bude za rok hostit Tábor, pro který to rovněž nebude premiéra. Jihočeské město pořádalo tuto vrcholnou akci už v letech 2001, 2010 a 2015.

Zdroj: UCI, RoadCycling.cz

Reklama

Oblíbené