Spojte se s námi


Fotbal

Neslavný konec čínské Superligy. Ambiciózní soutěž opustila její poslední fotbalová hvězda

V posledních letech se pozornost fotbalových zlatokopů zaměřila na Saúdskou Arábii. Saudi Pro League si získala takový prostor v médiích, že fotbaloví fanoušci možná trochu zapomněli na předchůdce tohoto ambiciózního projektu. Jak vlastně dopadla čínská Superliga? Stručně řečeno – špatně.

Publikováno

dne

V posledních letech se pozornost fotbalových zlatokopů zaměřila na Saúdskou Arábii. Saudi Pro League si získala takový prostor v médiích, že fanoušci možná trochu zapomněli na předchůdce tohoto ambiciózního projektu. Jak vlastně dopadla čínská Superliga? Stručně řečeno – špatně.

Před deseti, patnácti lety ještě v Saúdské Arábii nikdo neměl na fotbal ani pomyšlení. Petrodolary zde byly pumpovány více do staveb luxusních hotelů, umělých ostrovů a byznysových center, než do fotbalových stadionů.

V té době tu byl jiný projekt, který si kladl za cíl založit tu nejbohatší nejhvězdnější soutěž na místech, kde fotbal nikoho nezajímá. Čínská Superliga. Do Říše středu mířila jedna hvězda za druhou – Marek Hamšík, Didier Drogba, Hulk, Carlos Tevez, Nicolas Anelka, Eiður Guðjohnsen, Robinho, Stephan El Shaarawy, Bořek Dočkal nebo Óscar.

Kdo tady v roce 2024 zbyl? Jen ten poslední jmenovaný.

A vlastně už ani ten ne. Óscar, který by si zasloužil Řád rudého praporu za věrnost vlasti s podobiznou samotného Mao Ce-Tunga, odchází.

Óscarovi už je 33 let. Na fotbalový důchod chce do São Paula

V Číně odsloužil svá nejlepší fotbalová léta, za 7 let odehrál 179 zápasů a z pozice ofenzivního záložníka nastřílel 58 gólů. Někdejší hráč Chelsea vypadl z reprezentace Brazílie. Teď tento 33letý středopolař končí své angažmá u týmu Shanghai Port. Kariéru chce dohrát v rodném São Paulu.

Čínské Superlize už nezbyl opravdu nikdo. Ne tedy, že by zde už nebyli žádní zahraniční hráči. Jen už tu nejsou žádné top hvězdy Premier League, La Ligy nebo Serie A, jaké zde kopaly do balonu dříve. Legionáři v Číně, to jsou vesměs céčkoví Brazilci, snaživí Afričané a několik dobrodruhů z Evropy, kteří postupně s fotbalem objeli celý svět.

Kdo v Číně zbyl? Pravděpodobně budete znát už jen jedno jméno

Ze slavnějších jmen v Číně působí někdejší ghanský reprezentant Frank Acheampong v Henanu FC, bývalý hráč Espaniolu Matías Vargas v Shanghai Port… Nechytáte se? Tak tady máme ještě jedno jméno, které vám asi už něco řekne.

Přes saúdskoarabskou Al-Wehdu si do Číny cestu našel Jean-David Beauguel. Muž, který nastřílel 43 branek v dresu Viktorie Plzeň, podepsal s týmem Quingdao West smlouvu v únoru 2024. Ve svém novém působišti patří k oporám.

Čína se chtěla stát fotbalovou supervelmocí. Asi se jí to nepovede

Čínská liga upadla do těžkého průměru. Jestli před 15 lety miliardová země stanovila plán, že do roku 2050 bude fotbalovou supervelmocí, pak nyní můžeme s klidným srdcem říct – nezvládne to.

Poučí se Saudi Pro League z čínského příkladu?

Zdroje: fourfourtwo, X

Reklama

Oblíbené