Spojte se s námi


Bojové sporty

Německo a jeho zvláštní vztah k boxu: Proč box v Německu upadá? Fanoušci na sociálních sítích mají své teorie

Německo bylo historicky označováno za „Vegas Evropy“ díky vyprodaným boxerským akcím, zejména během éry bratří Kličků. Přesto však něco chybí. Země s populací 85 milionů, vyspělou sportovní infrastrukturou a špičkovým vědeckým zázemím by mohla být boxerskou velmocí.

Publikováno

dne

Německo bylo historicky označováno za „Vegas Evropy“ díky vyprodaným boxerským akcím, zejména během éry bratří Kličků. Přesto však něco chybí. Země s populací 85 milionů, vyspělou sportovní infrastrukturou a špičkovým vědeckým zázemím by mohla být boxerskou velmocí. Ačkoli nedávní šampioni jako Mahmoud Charr (WBA) či Noel Mikaelian (WBC) pocházejí z Německa, oba se narodili mimo jeho hranice, což naznačuje, že box v této zemi udržuje neudržuje přímo domácí populace.

  • Němečtí bojovníci se pravidelně objevovali v žebříčcích evropských šampionů
  • Box zažil v Německu největší popularitu ve 20. a 30. letech
  • Od porážky Vladimira Klička Tysonem Furym v roce 2015 se německý box zdá být na ústupu

Německo a box

Německo má zajímavý a komplikovaný vztah k boxu. Ačkoliv země má bohatou historii v tomto sportu a její bojovníci se pravidelně objevovali v žebříčcích evropských šampionů, zejména v polotěžké a těžké váze, současná situace ukazuje jisté stagnace, což naznačuje úpadek pro tento sport. Přitom německé televizní seriály jako Tempel či filmy jako Isi & Ossi vykreslují box jako nástroj pro překonání životních překážek.

Tempel je německý televizní seriál z roku 2016, který sleduje příběh Marka Tempela, bývalého boxera a nyní pečovatele o seniory. Žije se svou manželkou Sandrou a dcerou Juni v berlínské čtvrti Wedding, kde čelí finančním potížím a hrozbě vystěhování z jejich bytu kvůli developerským tlakům.

Když je jeho rodina ohrožena násilnými praktikami mafie, Mark se rozhodne vrátit ke své minulosti a znovu se zapojit do světa boxu a drobné kriminality, aby ochránil své blízké. Tento krok však přináší řadu morálních dilemat a napětí v rodinných vztazích.

Historická zlatá éra boxu

Box zažil v Německu největší popularitu ve 20. a 30. letech, kdy se stal jedním z nejoblíbenějších sportů. Němečtí boxeři jako Max Schmeling a Gustav Scholz dosáhli světového věhlasu. Za nacistické éry se box stal povinnou součástí výcviku Hitlerjugend, což přispělo k jeho zakořenění v německé kultuře. Po druhé světové válce však tento sport čelil poklesu popularity, když se Německo snažilo zbavit asociace s temnou minulostí.

V 90. letech došlo k oživení díky osobnostem jako Henry Maske, který bývá označován jako „německý Michael Jordan“. Maskeho zápasy přitahovaly desítky milionů diváků a obnovily zájem o box v Německu. Dalšími úspěšnými jmény byli Sven Ottke či Felix Sturm.

Současný úpadek

Od porážky Vladimira Klička Tysonem Furym v roce 2015 se německý box zdá být na ústupu. Rostoucí popularita fotbalu a obrovské investice do mládežnických akademií odvádějí potenciální talenty jiným směrem. Tragédie Eduarda Gutknechta, který po zápase s Georgem Grovesem upadl do komatu a utrpěl vážné zdravotní následky, otřásla pověstí boxu v Německu a přiměla mnohé k zamyšlení nad riziky tohoto sportu.

Naděje na zlepšení?

I přes ponurou situaci existují světlé body. Regina Halmich, jedna z nejúspěšnějších boxerek všech dob, přitáhla pozornost k ženskému boxu. V roce 2007 ukončila kariéru s bilancí 54 výher 1 prohra a 1 remíza.

Mnohokrát obhájila titul WIBF světový titul v muší váze a získala WIBF světové tituly i o váhu výš a níž . V několika obhajobách sice bojovala i proti bojovnicím, které v ringu teprve debutovali. Nicméně za její úctyhodnou kariéru byla nedávno právem oceněna.

Mezi současnými nadějemi můžeme zmínit Agita Kabayela, který má šanci opět pozvednout německý box na mezinárodní úrovni. Otázkou však zůstává, zda se podaří navázat na slavnou minulost a znovu vybudovat silnou domácí základnu.

Proč box v Německu upadá? Fanoušci mají své teorie

Box v Německu ztrácí svou dřívější popularitu a fanoušci přicházejí s různými vysvětleními. Podle některých je hlavním problémem dominance fotbalu, který odsouvá ostatní sporty na vedlejší kolej. Další vidí příčinu ve špatné propagaci a vzestupu zápasů influencerů, které odrazují skutečné fanoušky.

Velkou roli hraje i sociální vnímání. Box je často považován za násilný sport, což odrazuje střední třídu. Fanoušek k tomuto píše: ,,Většina Němců vnímá box jako pouhé násilí. Rodiče raději chtějí, aby jejich děti hrály fotbal.“ Navíc se box stává spíše součástí fitness kultury než seriózním sportem. Jak poznamenává jiný diskutující: ,,lidé si často pořizují fotky s rukavicemi pro Instagram, místo aby se věnovali skutečnému tréninku.“

I přes tyto problémy zůstávají někteří fanoušci optimističtí, že box v Německu má šanci na obrodu. Bude to však vyžadovat změnu přístupu i lepší podporu talentů.

Zdroj: Boxrec, Youtube

Reklama

Oblíbené