Bojové sporty
Nebezpečnější, než se čekalo. Co bude dál? Bodání? Fackovaná pod vedením šéfa UFC pod drobnohledem, 78 % bojovníků čelí poranění mozku
Je to už nějaký ten pátek od momentu, kdy se šéf UFC Dana White rozhodl, že se fackovaná stane profesionálním sportem a že pro to udělá maximum. Celou dobu se však ví, že to je velký hazard se zdravím. To nyní potvrzují i nelichotivé výsledky analýzy, která nastiňuje, že je vše horší, než se čekalo.
Je to už nějaký ten pátek od momentu, kdy se šéf UFC Dana White rozhodl, že se fackovaná stane profesionálním sportem a že pro to udělá maximum. Celou dobu se však ví, že to je velký hazard se zdravím. To nyní potvrzují i nelichotivé výsledky analýzy, která nastiňuje, že je vše horší, než se čekalo.
- Dana White stále tlačí vpřed organizaci Power Slap
- Fanouškům UFC se zdá, že ji dokonce upřednostňuje
- Fackovaná je přitom šíleným hazardem se zdravím
V posledních letech zažívají bojové sporty velký boom. Bohužel však i takové, které nemají víceméně žádný smysl a jsou extrémním hazardem se zdravím bojovníků. Mezi ty se řadí například fackovaná, kterou si oblíbil šéf UFC Dana White.
Rozhodl se tedy, že z ní udělá profesionální sport se vším všudy. Založil si organizaci pod názvem Power Slap a pravidelně jí všude dělá reklamy, neustále o ní mluví, často na ni narazíme i na stránkách či sociálních sítích UFC.
Fanouškům vadí, že Power Slap mnohdy upřednostňuje před UFC. White navíc často říká, že se fackovaná v jeho podání těší větší popularitě než nejpopulárnější sport planety – fotbal. Jeho slova jsou místy hodně zavádějící.
A že se jedná o sport s extrémním rizikem trvalých následků? Power Slap se chlubí zdravotnickým servisem a personálem, nicméně sama podstata spolu s pravidly fackované jsou důvodem, proč ani to nestačí. Jak navíc vyplývá z výsledků jedné analýzy, o níž informuje server Yahoo, je to ještě horší, než se předpokládalo.
Fackovaná pod vedením šéfa UFC? Šílený hazard
Power Slap funguje od roku 2023, od té doby už proběhlo osm turnajů, v říjnu poprvé zamíří mimo USA. Dana White si organizaci hýčká, na záběry knokautů či sestřihů můžeme narážet na všech sociálních sítích.
Galavečery navíc pravidelně vysílají americké televizní stanice a proto se neurologové z Pittsburghské univerzy a tamní nemocnice pro válečné veterány rozhodli, že budou sledovat, jak to celé vypadá a jak problémové to je.
Bojovníci nesmí fackám uhýbat, nesmí se bránit, nesmí sebou škubat. Každý úder tedy schytají naplno. Knokauty tedy nejsou ničím výjimečným, pokračovat lze i po knockdownech. A výsledek?
Podle analýzy zmíněných orgánů hned 78 % bojovníků mělo příznaky poranění mozku. Otřes mozku přitom není žádná sranda, obzvláště, když se opakuje. V hokeji či americkém fotbale kvůli tomu nejeden sportovec musel ukončit kariéru.
Mezi příznaky otřesu mozku patří prázdné pohledy, pomalé vstávání, problémy s koordinací, zvracení, třes či amnézie.
Kritice však značka šéfa UFC nečelí pouze od lékařů. Kritiky se vyjádřil i neurovědec a bývalý profesionální bojovník Christopher Nowinski. „Je to smutné. Je to čiré vykořisťování. Co bude dál? Kdo přežije bodnutí?“ posteskl si.
Neurologové z Pittsburghské univerzity dělají maximum, aby zlepšili bezpečnostní standardy pro bojovníky. Stejně tak se snaží co nejvíce poukázat na zdravotní rizika a učinit z každého sportu co nejbezpečnější záležitost.
Zdroj: Yahoo, Jama Surgery
-
Chance Ligapřed 5 dny
Slavia má další posilu. Ulovila velký ligový talent, o který měla zájem již delší dobu
-
Fotbalpřed 2 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 2 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly