Tenis
Muchová v elitní společnosti. Vzpomenete si na další zástupce Česka ve finále grandslamů?
Grandslamové turnaje jsou vrcholem tenisové dění a pouze těm nejlepším se povede za svou kariéru nějaký z nich vyhrát. Finále majorů patří mezi nejsledovanější sportovní události roku a díky našim tenistkám jsou v poslední době poměrně pravidelně s českou účastí.
Grandslamové turnaje jsou vrcholem tenisové dění a pouze těm nejlepším se povede za svou kariéru nějaký z nich vyhrát. Finále majorů patří mezi nejsledovanější sportovní události roku a díky našim tenistkám jsou v poslední době poměrně pravidelně s českou účastí. Velké úspěchy zažil český tenis i v devadesátých letech. Pojďme si zavzpomínat, kdo před Karolínou Muchovou hájil české barvy ve finále těchto prestižních akcích.
V článku se zaměříme na nejcennější výsledky od vzniku samostatné České republiky a začneme muži. Ve druhé polovině devadesátých let, tedy v době kdy světovému tenisu vládli Američané Pete Sampras a Andre Agassi. Na Australian Open 1998 se ale prosadili jiní hráči a ve finále si zahrál Chilan Rios proti Petru Kordovi.
Na triumf českého hráče s oslavnou hvězdou po využitém mečbolu si určitě mnoho sportovních příznivců vzpomene. Korda tehdy získal v pětatřiceti letech svůj jediný grandslamový titul.
Jeho velkým snem bylo, stát se světovou jedničkou. Nechybělo moc a o několik měsíců později vyšlo českému hráči i toto. Jediný vyhraný zápas tehdy dělil Kordu od toho, aby sesadil z pozice světové jedničky Samprase. Tenhle cíl tedy nevyšel a také díky problémům spojených s dopingem byl nakonec rok 1998 na okruhu ATP jeho posledním.
Tomáš Berdych
Spolu s rodákem z Valašského Meziříčí se přesouváme o více než deset let dále. Tomáš Berdych strávil více než šest let mezi elitní desítkou žebříčku ATP. Schválně, vzpomenete si na počet grandslamových finále, ve kterých figurovalo jeho jméno?
Pokud jste zvolili číslo jedna, máte pravdu. Berdych strávil svou kariéru ve stínu hvězdného tria Federer, Djokovič, Nadal a vícekrát si na majorech finále nezahrál. Při své jediné účasti v závěrečném zápase na grandslamovém turnaji podlehl ve Wimbledonu ve třech setech Rafaelu Nadalovi.
Úspěchy českých tenistek
U českých hráček strávíme trochu více času. V tomto článku stihneme dvě vynikající tenistky, jejichž úspěchy zpříjemnily fanouškům devadesátá léta, byť začaly již dříve, v éře Československa.
Helena Suková stihla za svou kariéru čtyři grandslamová finále, žádné bohužel nedokázala vyhrát. K tomu poslednímu došlo v roce 1993 a soupeřkou Češce zde byla fenomenální Němka Steffi Grafová. Ta vyhrávala tituly na majorech jako na běžícím páse a Suková ji podlehla dvakrát 6:3.
Poslední příběh v prvním článku na téma českých účastí ve finále grandslamů nás přenese do roku 1998. Tenhle rok nemůže být v dějinách českého sportu zapsán jinak než zlatým písmem. Kromě titulu Kordy na Australian Open přepsali čeští hokejisté dějiny triumfem na zimních olympijský hrách v Naganu a po tom všem přišel Wimbledon.
Jana Novotná se po dvou dřívějších finálových neúspěších na travnatých kurtech v All England Clubu postavila proti Francouzce Tauziatové a svůj vysněný triumf si nenechala vzít. Po setech 6:4, 7:6 se brněnská rodačka radovala z triumfu na nejprestižnější tenisové adrese světa.
Na další velká finále českých hráček na grandslamech se nicméně podíváme v příštím díle. Čeká nás totiž ještě pestrá skupina českých tenistek. Koneckonců, buďme rádi, že k tomuto tématu máme dostatek materiálu.
Zdroje: ESPN, WTA, ATP
-
Fotbalpřed 2 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 2 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 4 dny
Jurečka se opřel do Slavie: Nemá podmínky, co máme v Turecku. To má v Česku pouze Sparta