Fotbal
MS 2018 v Rusku: Velké kontroverze s pořadatelstvím, inovace jménem VAR, Francie si došla pro zlato!
MS 2018 v Rusku bylo v pořadí jednadvacátým světovým šampionátem v historii. O samotné pořadatelství, které ostatně podléhalo veliké kritice, se podělilo celkem jedenáct měst. Jako už tradičně, bohužel, se tento turnaj musel obejít bez české reprezentace.
MS 2018 v Rusku bylo v pořadí jednadvacátým světovým šampionátem v historii. O samotné pořadatelství, které ostatně podléhalo veliké kritice, se podělilo celkem jedenáct měst. Jako už tradičně, bohužel, se tento turnaj musel obejít bez české reprezentace. Velkým šokem nicméně byl také nepostup na MS Itálie a Nizozemska. Zlaté medaile vybojovali francouzští fotbalisté. Skvělé výsledky zaznamenaly také národní výběry Belgie a Chorvatska. Ani tomuto mistrovství se samozřejmě nevyhnuli různé politické kontroverze.
Poprvé v historii mistrovství světa ve fotbale spadlo pořadatelství do klína Ruské federaci. Rusko, respektive Sovětský svaz, se ovšem o uspořádání MS hlásilo už dříve. A to konkrétně v roce 1990, tehdy však prohrálo boj s Itálií, která toto mistrovství hostila.
Ruští fanoušci si tedy museli počkat až do roku 2018, kdy fotbalový světový svátek zavítal do jejich země. Otěže pořadatelství bylo rozděleno do jedenácti měst, přičemž Moskva nabídla hned dva stadiony – Lužniki a Otkrytije Arenu.
MS 2018 v Rusku hostila, tedy už kromě výše zmíněné Moskvy, tato města – Petrohrad, Jekatěrinburg, Kaliningrad, Nižnij Novgorod, Kazaň, Samara, Saransk, Volgograd, Rostov a v neposlední řadě také Soči.
Dlužno dodat, FIFA na mistrovství světa v Rusku použila jednu novinku, kterou nyní celý fotbalový svět zná pod názvem VAR.
Velké kontroverze s pořadatelstvím
Jak už to v rámci světových šampionátů bývá zvykem, ani tomuto MS se nevyhnuly jisté politické narážky či kontroverze. V případě mistrovství světa v Rusku se vlastně dokonce nabízí otázka – čím začít?
Někteří němečtí politici se dožadovali toho, aby FIFA Rusku jejich pořadatelství odebrala. Důvod? Odebrání pořadatelství mělo sloužit jako účinná sankce za anexi Krymu Ruskou Federací. Tehdejší prezident FIFA Sepp Blatter ale toto odmítl a prohlásil, že pořadatelství bylo odhlasováno a dále to nehodlal rozpatlávat.
Kromě toho, proč byla volba pro Rusko kontroverzní, byla míra rasismu v ruském fotbale, údajné porušování lidských práv ruskými úřady a diskriminace LGBT komunity.
Rusové také čelili obvinění kvůli údajnému porušování lidských práv, což ostatně prezident FIFA Gianni Infantino v květnu roku 2017 sám přiznal. A aby toho nebylo málo, nesmělo chybět také obvinění z korupce a úplatkařství při hlasování, která země bude MS 2018 pořádat.
Mnohem více tyto záležitosti, plus první využití systému VAR, co do detailů rozebíráme v našem výše přiloženém speciálu. Tudíž v případě, že vás tyto nemalé kontroverze v rámci MS 2018 v Rusku zajímají, určitě neváhejte náš speciál navštívit.
Kvalifikanti
Do kvalifikace na MS 2018 v Rusku se zapojilo celkem 210 týmů, závěrečného turnaje se ovšem mohlo zúčastnit „jen“ 32 z nich. Poprvé se na světový šampionát probojoval Island a také Panama.
Čtyři národní týmy pak zaznamenaly svůj návrat. Poprvé od roku 1990 se mistrovství světa zúčastnil Egypt. Po šestnácti letech absence se na MS 2018 v Rusku podíval také Senegal, Maroko se turnaje zúčastnilo poprvé od roku 1998.
Za jednoznačně největší návrat můžeme označit účast Peru, jejíž reprezentace byla součástí MS naposledy v roce 1982! Fanoušci nicméně také zažili veliké zklamání a to v podobě nekvalifikace Itálie a Nizozemska.
EVROPA – Rusko, Belgie, Německo, Anglie, Španělsko, Polsko, Island, Srbsko, Francie, Portugalsko, Švýcarsko, Chorvatsko, Švédsko, Dánsko
AMERIKA – Brazílie, Mexiko, Kostarika, Uruguay, Argentina, Kolumbie, Panama, Peru
AFRIKA – Nigérie, Egypt, Senegal, Maroko, Tunisko
ASIE – Írán, Japonsko, Jižní Korea, Saúdská Arábie
OCEÁNIE – Austrálie
Skupinová fáze
Základní skupiny přineslo jedno nemalé překvapení a jeden vskutku obrovský šok. Ze skupiny H do osmifinále nepostoupilo Polsko, které po třech zápasech získalo pouze tři body. Právě ve skupině zvítězilo 1:0 nad Japonskem díky gólu Jana Bednarka.
Další dvě utkání však Poláci prohráli, konkrétně proti Kolumbii (0:3) a Senegalu (1:2). Vítězství ve skupině H sebrala Kolumbie s šesti body, postup si zajistilo také Japonsko, jež získalo čtyři body. Před polskou reprezentací se se čtyřmi body umístil také Senegal.
Obrovský šok přinesla skupina F, a to v podobě nepostupu Německa. Co se týče dalších základních skupin, dá se to pojmenovat tak, že z každé z nich postoupil ten, kdo postoupit měl. Mírné zklamání nabídla skupina A, ze které nepostoupila Saúdská Arábie.
To samé se dá říct o skupině E v podobě nepostupu Srbska. Které země tedy figurovaly na seznamu celků, jež se probojovaly do osmifinále?
Uruguay, Rusko, Španělsko, Portugalsko, Francie, Dánsko, Chorvatsko, Argentina, Brazílie, Švýcarsko, Švédsko, Mexiko, Belgie, Anglie, Kolumbie a Japonsko.
Vyřazovací fáze
Podrobněji se celému průběhu MS 2018 v Rusku samozřejmě věnujeme v našem výše přiloženém speciálu.
Každopádně osmifinále na tomto turnaji nabídlo vskutku vyrovnané bitvy. Tedy dá se říci, že až na jednu. A tou byl zápas mezi Brazílií a Mexikem, který skončil 2:0 po gólech Neymara a Roberta Firmina. Do čtvrtfinále postoupila také Uruguay, jakožto další zástupce amerického kontinentu.
Ta díky dvěma gólům Edinsona Cavaniho udolala Portugalsko 2:1. Dál šla rovněž Francie a to po divokém utkání s Argentinou, ve kterém padlo celkem 7 branek. Postup si však uhlídali, když po dvou brankách Mbappého, Pavarda a Griezmanna zvítězila 4:3. Belgie si poradila 3:2 s Japonskem, Švédové vyhráli 1:0 nad Švýcarskem.
Hned tři zápasy musely rozhodnout až penalty. Španělům ale žádnou radost nepřinesly, ba právě naopak. Z postupu do čtvrtfinále se radovalo Rusko. Chorvatsko nakonec zvládlo duel s Dánskem a Anglie rovněž na penalty porazila Kolumbii.
Rusové a Chorvaté došli do penaltového rozstřelu i ve čtvrtfinále a opět byli úspěšnější Kramarič a spol. Francie vcelku bez výraznějších problémů zvládla duel s Uruguayí, semifinále si na MS 2018 v Rusku zahrála také Belgie. Vítězný gól proti Brazílii obstaral Kevin De Bruyne. Posledním účastníkem semifinále byla Anglie, která prošla přes Švédsko.
Semifinále tohoto turnaje přineslo, podobně jako v předchozích duelech, velice vyrovnané bitvy. Ta první se odehrála mezi Francií a Belgií. Souboj dvou skvělých týmů nakonec vyšel lépe pro Francouze (1:0), Chorvatsko v prodloužení vyzrálo na Anglii. Vítěznou trefu zaznamenal Mario Mandžukič.
Následovaly souboje o bronzové a zlaté medaile, přičemž bronz po zásluze spadl do rukou Belgičanů. Velké finále mezi Francií a Chorvatskem nabídlo celkem šest gólů, bitvu o zlato ovšem po výrazné převaze vyhrála Francie. Jak už výše píšeme, blíže se MS 2018 v Rusku věnujeme v našem speciálu, kde v případě zájmu najdete mnoho jiných detailů.
Řečí čísel…
Jako už tradičně, na tomto turnaji bylo odehráno 64 zápasů, ve kterých celkově padlo 164 branek (2,64 gólu na zápas). Světový šampionát navštívilo přes tři miliony diváků, nejlepším střelcem se s šesti góly stal Harry Kane. Po čistě sportovní stránce se jednalo o vskutku podařené a atraktivní mistrovství, byť nabídlo mnoho kontroverzí.
Zdroje: FIFA, ESPN
-
Chance Ligapřed 5 dny
Slavia má další posilu. Ulovila velký ligový talent, o který měla zájem již delší dobu
-
Fotbalpřed 2 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 2 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly