Spojte se s námi


Fotbal

MS 1998 ve Francii: Zlatý gól, domácí vítězové, české zklamání v kvalifikaci, hvězdný Šuker

Mistrovství světa v roce 1998 pořádala Francie, a to v 10 městech. Tento turnaj se musel obejít bez evropských vicemistrů z roku 1996 – reprezentace České republiky. Šestnáctý světový šampionát však nabídl mnoho nezapomenutelných momentů a skvělých zápasů, v čele s domácím vítězstvím Francie!

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 1998 pořádala Francie, a to v 10 městech. Tento turnaj se musel obejít bez evropských vicemistrů z roku 1996 – reprezentace České republiky. Šestnáctý světový šampionát však nabídl mnoho nezapomenutelných momentů a skvělých zápasů, v čele s domácím vítězstvím Francie!

MS 1998 ve Francii bylo již v pořadí šestnáctým turnajem v historii, přičemž kvalifikace na něj se zúčastnilo 174 celků. Na turnaji v Saint-Dennis, Montpellieru, Nantes, Marseille, Saint-Étienne, Bordeaux, Toulouse, Lens, Lyonu a Paříži si však mohlo zahrát pouze 32 z nich.

Právě pro tento světový šampionát FIFA změnila nejen herní formát turnaje, ale také navýšila počet zemí, které se do mistrovství světa ve fotbale mohou zapojit. V předchozích šampionátech se na MS mohlo dostat jen 24 týmů.

Lépe řečeno – ne, že by Mezinárodní fotbalová federace vyloženě změnila herní systém jako takový, ale při 32 účastnících nám po skončení základních skupin MS vypadl žebříček třetích týmů. Pro mnohé by se dalo říct – konečně.

Od MS 1998 ve Francii začalo platit ono známé rozdělení šampionátu, a tedy jednoduchých osm základních skupin a poté vyřazovací fáze v podobě osmifinále, čtvrtfinále, semifinále, finále a souboje o bronz.

Kvalifikanti, velké zklamání v kvalifikaci aneb MS bez Česka

Světový šampionát v roce 1998 se nicméně musel obejít bez reprezentace České republiky, jakožto vicemistrů Eura 1996. Ta se totiž na MS 1998 ve Francii neprobojovala a už v kvalifikaci tak došlo k velkému překvapení, pro české fanoušky se pochopitelně jednalo o obrovské zklamání.

Více o působení českého národního výběru v kvalifikaci na MS 1998 ve Francii se dozvíte v našem výše přiloženém speciálu. Právě tam přináší své skvělé postřehy můj kolega a jeden z nejzkušenějších fotbalových novinářů České republiky Stanislav Hrabě, jenž se ostatně v roli novináře tohoto turnaje účastnil.

Pokud tedy máte zájem, určitě se neváhejte dostavit a poslechnout si zhruba hodinové povídání plné jinak těžko dohledatelných zajímavostí a osobních postřehů. A to samozřejmě nejen o onom kvalifikačním zklamání, nýbrž o celém turnaji.

Co se každopádně konkrétních kvalifikantů týče, do MS 1998 ve Francii zasáhlo 15 evropských celků, 7 amerických, 5 afrických a 4 asijské. Za poslední jmenovaný kontinent to byly reprezentace Íránu, Japonska, Jižní Koreji a Saúdské Arábie.

Nigérie, Maroko, Kamerun, JAR a Tunisko – to byli zástupci Afriky. Za americký kontinent na toto mistrovství přicestovaly následující země – Paraguay, Kolumbie, Argentina, Brazílie, Jamajka, USA a Mexiko.

Největší zastoupení měla na mistrovství světa ve fotbale v roce 1998 tradičně Evropa, načež se z kvalifikace na tento turnaj probojovali Rakušané, Němci, Rumuni, Bulhaři, Italové, Belgičané, Angličané, Norové, Srbové a Černohorci, Dánové, Nizozemci, Francouzi, Chorvaté a v neposlední řadě také Skotové a Španělé.

Zlatý gól

Velkou novinkou na tomto světovém šampionátu byl zlatý gól, na který ostatně doplatila česká reprezentace ve finále Eura 1996. Toto pravidlo však nebylo povinné a pořadatelé jednotlivých soutěží se mohli rozhodnout, zda ho aplikují či nikoliv.

Věříme však, že zlatý gól je natolik známým pojmem, že není třeba jej v tomto článku nikterak detailně rozebírat. A co víc, více zlatý gól rozebíráme v našem výše zmíněném speciálu.

Domácí pohádka, parádní tažení Chorvatů, stříbrná Brazílie

Pro Francii to byl nejlepší světový šampionát ve fotbalové historii. A k tomu všemu se dá použít i slovo kouzelný, jelikož Francouzi získali zlato na domácím území. Francouzský národní výběr prošel zcela bez problémů už svou základní skupinou, když po třech zápasech měli na kontě tři vítězství, devět bodů a skóre 9:1.

Ve vyřazovací fázi však přišly vyrovnané zápasy a těžké boje. Už osmifinálový duel s Paraguayí muselo rozhodnout až prodloužení, byť byla Francie lepším týmem. Utkání nicméně ve 113. minutě ukončil ve prospěch Francouzů Laurent Blanc. Stal se tak prvním fotbalistou v historii, jenž vsítil zlatý gól.

Co se týče Chorvatska a Brazílie, jakožto dvou ze tří nejlepších týmů turnaje, Chorvaté do osmifinále postoupili z druhé příčky základní skupiny, když za sebou nechali Jamajku a naprosto bezzubé Japonsko.

Brazilci ve skupině A přece jen jednou prohráli, nakonec jim ale i dvě výhry stačily ke skupinovému prvenství před Norskem, Marokem a Skotskem. Na druhou stranu, v osmifinále si pak brazilský národní výběr poradil s Chile jasně 4:1, Chorvaty poslal dále přes Rumunsko hvězdný Davo Šuker.

Ti pak naprosto excelovali ve čtvrtfinálovém klání s Německem, když dokázali zastavit rozjetou mašinu a zvítězit 3:0. Brazílie s Dánskem sice nejprve prohrávala, poté ale díky gólům Bebeta a Rivalda vyhrála 3:2 a postoupila do semifinále. Na Francii čekal těžký soupeř v podobě Itálie a utkání došlo až do penalt. Památný duel, respektive jeho penaltový rozstřel ovládli Francouzi.

Velké semifinálové bitvy, skvělé finále a bitva o bronz

Semifinále poté přineslo tuhý boj mezi Brazílií a Nizozemskem, za které už váleli Patrick Kluivert nebo Dennis Bergkamp. První gól vsítil ve 46. minutě Ronaldo, tři minuty před koncem základní hrací doby ovšem srovnal Kluivert na 1:1.

Tento sveřepý duel následně došel až do penaltového rozstřelu, v němž proměnili Brazilci všechny své střelecké pokusy a postoupili do finále. Gól Chorvata Šukera pak v druhém semifinále proti Francii nestačil, když dvěma brankami rozhodl Lilian Thuram.

Zápas o bronz mezi Nizozemskem a Chorvatskem ovládla druhá jmenovaná reprezentace. Ve 13. minutě strhl vedení na stranu Chorvatů Robert Prosinečki, o osm minut později srovnal Boudewijn Zenden. Rozhodující trefu vsítil v minutě pětatřicáté Šuker, jenž se se šesti góly stal nejlepším střelcem turnaje.

Finále, a tedy boj o celkové prvenství jasně ovládla Francie, která po gólech Zinédineho Zidaneho a Emmanuela Petita zvítězila 3:0.

Řečí čísel…

MS 1998 ve Francii přineslo skvělé momenty a vskutku infarktové příběhy, více se o celém turnaji dozvíte právě v našem výše přiloženém podcastu. Celkově bylo na tomto světovém šampionátu odehráno 64 zápasů, ve kterých bylo vstřeleno 171 branek (v průměru 2,67 branky na zápas).

Turnaj pak navštívilo celkově 2 785 100 diváků. Nejlepším střelcem se se šesti góly stal Chorvat Šuker, mezi největší hvězdy můžeme zařadit Thurama, Kluiverta nebo Brazilce Ronalda.

MS 1998 ve Francii pak nejenže bylo podařeným mistrovstvím, ale rovněž se zařadí mezi ty nezapomenutelné. A to nejen kvůli typické fotbalové atmosféře či krásnému fotbalu. Ikonickým se pak stal také tehdejší oficiální míč Adidas Trikolore, jenž je dodnes považován za nejmodernější fotbalový míč, který kdy byl vyroben.

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené