Spojte se s námi


Fotbal

MS 1994 v USA: Zlato pro Brazílii, Maradonův doping, velká změna v pravidlech, rozdělení Československa

Mistrovství světa v roce 1994 bylo už patnáctým v pořadí a hostilo jej USA. Tento světový šampionát nabídl skutečně mnoho, a to nejen po sportovní stránce. Kolumbijský obránce Andres Escobar byl zastřelen kvůli vlastnímu gólu, Argentina přišla o Diega Maradonu, Chile bylo úplně vyloučeno a FIFA podnikla velké změny. Pro zlato si došla Brazílie.

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 1994 bylo už patnáctým v pořadí a hostilo jej USA. Tento světový šampionát nabídl skutečně mnoho, a to nejen po sportovní stránce. Kolumbijský obránce Andres Escobar byl zastřelen kvůli vlastnímu gólu, Argentina přišla o Diega Maradonu, Chile bylo úplně vyloučeno a FIFA podnikla velké změny. Pro zlato si došla Brazílie.

Do kvalifikace na MS 1994 v USA zasáhlo celkem 147 zemí, přičemž závěrečného turnaje se zúčastnilo klasicky 24 týmů. Ty byly samozřejmě rozděleny do šesti skupiny po čtyřech účastnících. Dva nejlepší z každé skupiny postoupili do vyřazovacích bojů, respektive do osmifinále.

Rozdělení Československa, stále však se společným týmem

Co se právě kvalifikace týče, i přes zánik Československa z 1. ledna 1993 se bojů o postup na MS 1994 v USA účastnili Češi a Slováci jako společný tým. Tento světový šampionát, respektive jeho kvalifikace, tak nabídla vskutku zajímavý paradox.

A to z důvodu, že kdyby se tehdejšímu týmu skutečně na turnaj podařilo postoupit, měli bychom i přes dávno samostatné země stále společný tým, byť s jiným názvem. Blíže se nejen tomuto tématu, nýbrž celému mistrovství nicméně věnujeme v našem níže přiloženém speciálu.

Kvalifikanti

Co se týče zemí, které na MS 1994 v USA postoupily, viděli fanoušci na tomto šampionátu třináct celků z Evropy, šest z Ameriky, tři z Afriky a dva z Asie. A konkrétní rozdělení? Evropský kontinent reprezentovaly tyto země.

Švédsko, Německo, Rumunsko, Bulharsko, Itálie, Belgie, Řecko, Norsko, Švýcarsko, Irsko, Nizozemsko, Rusko, Španělsko. Ano, čtete správně, na tento světový šampionát nepostoupila Francie, Anglie či Portugalsko, kteří prožívali veliké zklamání.

Co se zástupců amerického kontinentu týče, na MS 1994 v USA se dostaly tyto země – Bolívie, Argentina, Brazílie, Kolumbie, USA, Mexiko. Za Afriku pak Nigérie, Maroko a Kamerun, za Asii Saúdská Arábie a nesměla chybět ani Jižní Korea.

Incident Maracanazo

Nutno podotknout, reprezentace Chile byla z kvalifikace na MS 1994 v USA úplně vyloučena. A to poté, co brankář Roberto Rojas v zápase s Brazílií z roku 1989 předstíral, že byl zasažen a vážně zraněn petardami hozenými brazilskými fanoušky. FIFA následně využila televizní záběry a prokázala Rojasovo podvodné jednání.

Dodnes je tento incident mnohými historiky považován za jednu z nejostudnějších záležitostí v dějinách fotbalu. A vedl právě k zákazu účasti Chile v kvalifikaci na šampionát v roce 1994 a ukončil Rojasovu kariéru, neboť obdržel doživotní zákaz činnosti.

Velké změny v pravidlech

FIFA pro tohle mistrovství světa ve fotbale přikročila k poněkud velké změně v regulích. MS 1994 v USA bylo totiž tím prvním, kde týmy braly za vítězství tři body a nikoliv dva, jak tomu bylo na předchozích šampionátech.

Kromě toho ale Mezinárodní fotbalová organizace přišla s pravidlem, díky kterému se hráčům počet nashromážděných žlutých karet po základních skupinách anuloval. Do vyřazovacích bojů tak šli s čistým štítem.

A třetí změna? Rozhodčím bylo povoleno nosit jiné barvy dresů než černou, aby se vyhnuli střetu se oběma týmy na hrací ploše. Čtvrtou, byť spíše „kosmetickou“ změnou bylo, že hráči měli konečně nad čísly svá jména.

Průběh turnaje – Brazílie zlatá, Švédové zapsali historický úspěch

Pro zlaté medaile si na MS 1994 v USA došla Brazílie. Ta bez větších problémů prošla už svou základní skupinou, kterou se 7 body, žádnou prohrou a skóre 6:1 ovládla. O dva body za jihoamerickou zemí zaostalo Švédsko, které ovšem také neprohrálo. Rusko a Kamerun se s turnajem rozloučili.

Stříbrní Italové prošli do osmifinále až díky žebříčku týmů na třetích místech, velký úspěch v podobě čtvrtého místa zaznamenalo Bulharsko, které skončilo ve velmi vyrovnané skupině D druhé.

Švédové si poté v osmifinále přesvědčivě poradili se Saúdskou Arábií 3:1. Nutno podotknout, zástupce asijského kontinentu rovněž zapsal jeden z největších úspěchů své historie, navíc se prezentoval velice slušným fotbalem.

Brazílie v osmifinále porazili USA, jediným gólem se o to postaral Bebeto. Bulharsko zase v této fázi šampionátu narazilo na Mexiko, přičemž utkání musely rozhodnout až penalty, ve kterých uspěli právě Bulhaři.

Pokutové kopy pak rozhodovaly také čtvrtfinálové klání Švédska s Rumunskem, ve kterých byla úspěšnější právě země ze Skandinávie. O šokující výsledek se ve čtvrtfinále postaralo Bulharsko, které vyřadilo favorizované Německo 2:1. Brazílie prošla dále přes Nizozemsko (3:2), Itálie si poradila se Španělskem 2:1.

Do semifinále tedy postoupily čtyři celky – Itálie, Bulharsko, Brazílie a Švédsko. V prvním duelu si díky dvěma gólům Roberta Baggia Italové poradili s Bulhary (2:1) a postoupili do finále. Druhý zápas mezi Brazílií a Švédském rozhodl jediný gól Romária z 80. minuty.

Bitvu o bronz následně jasně ovládli Švédové, kteří měli na MS 1994 v USA vskutku silný kádr a hráli krásný fotbal. Konečný výsledek 4:0 tak nebyl nikterak překvapující, a to i navzdory solidnímu průchodu Bulharska celým turnajem. Finále však nabídlo infarktový závěr, jelikož o mistru světa musely rozhodnout až penalty.

A v nich byla úspěšnější Brazílie, která proměnila tři ze čtyř pokusů, zatímco Italové se z pěti pokusů prosadili pouze dvakrát. Dlužno dodat, svůj pokus neproměnil ani hrdina Itálie Roberto Baggio.

Sportovně další vydařené mistrovství

Více se nicméně o konkrétním průběhu a jednotlivých reprezentací dozvíte více právě v našem výše přiloženém speciálu. Skvělé hráče mělo na MS 1994 v USA například Rumunsko, které nakonec došlo až do čtvrtfinále.

Naprostou ostudu předvedli Řekové, Němci byli po vyřazení Bulharskem zostuzeni a zklamáni. Norové jen těsně nepostoupili ze základní skupiny, ty ostatně nabídly v mnoha případech velice vyrovnané boje. Domácí tým se nedostal dál než do osmifinále, to samé platí také o Argentině.

Závěrem…

Kromě sportovních aspektů však toto mistrovství provázela také pachuť ze smrti kolumbijského obránce Escobara nebo také pozitivní test hvězdného Maradony. Pakliže vás tedy tato velmi poutavá témata zajímají, určitě se neváhejte podívat na výše zmíněný speciál o mistrovství světa.

Naopak velmi pozitivní zprávou bylo to, že celková návštěvnost dosáhla na neuvěřitelné číslo 3 587 538 diváků. To byl tehdy rekord co do návštěvnosti na světovém šampionátu. V průměru se tedy na jedno utkání přišlo podívat 68 991 diváků.

Celkem se na MS 1994 v USA odehrálo 52 zápasů a bylo vstřeleno 141 branek, což je v průměru 2,71 gólů na jeden zápas. Cenu pro krále střelců si odnesli Bulhar Christo Stoičkov se šesti brankami a Rus Oleg Salenko, jenž v utkání proti Kamerunu (6:1) v základní skupině vsítil hned pět gólů.

Kromě obou těchto střelců pak mezi největší hvězdy turnaje můžeme zařadit také Romária, Roberta Baggia, Jürgena Klinsmanna či Švéda Kenneta Anderssona. Zkrátka a dobře, MS 1994 v USA se zařadilo mezi ty, na které si fanoušci stále velmi dobře pamatují.

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené