Spojte se s námi


Fotbal

MS 1986 v Mexiku: Boží ruka, další politické vlivy, Maradona dovedl Argentinu ke zlatu

V pořadí třinácté mistrovství světa ve fotbale pořádalo Mexiko, konkrétně v devíti městech. Tento šampionát se dá bezpochyby interpretovat jako ukázka skvělého argentinského fotbalu v čele s Diegem Maradonou nebo velké zklamání Itálie a Brazílie. Bohužel se MS 1986 v Mexiku muselo obejít bez Československa, turnaj také doprovázely, jak taky jinak, různé politické vlivy.

Publikováno

dne

V pořadí třinácté mistrovství světa ve fotbale pořádalo Mexiko, konkrétně v devíti městech. Tento šampionát se dá bezpochyby interpretovat jako ukázka skvělého argentinského fotbalu v čele s Diegem Maradonou nebo velké zklamání Itálie a Brazílie. Bohužel se MS 1986 v Mexiku muselo obejít bez Československa, turnaj také doprovázely, jak taky jinak, různé politické vlivy.

Ciudad de México, Puebla, Toluca, León, Irapuato, Guadalajara, Monterrey, Querétaro, Nezahualcóyotl – přesně těchto devět měst hostilo MS 1986 v Mexiku, které se nakonec stalo co do sportovní stránky jedním z těch slavnějších turnajů.

Do kvalifikace na tento světový šampionát zasáhlo 121 zemí, přičemž závěrečného turnaje se zúčastnilo 24 celků (čtrnáct evropských, šest amerických, dvě africké a dvě asijské).

Co se evropských zástupců týče, MS 1986 v Mexiku se zúčastnilo Portugalsko, NSR, Polsko, Francie, Itálie, Belgie, Dánsko, Anglie, Maďarsko, Severní Irsko, Skotsko, SSSR, Španělsko a Bulharsko.

Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay, Mexiko a Kanada byli zástupci amerického kontinentu. Za Afriku se do tohoto turnaje kvalifikovali Alžírsko a Maroko, za Asii Irák a Jižní Korea.

FIFA opět změnila herní styl turnaje

Fotbalový hlavní řídící orgán udělal velké změny už pro MS 1982 ve Španělsku, jednu menší ale přece jen provedl také pro tento turnaj. Z herního formátu zmizely druhé skupiny, do kterých týmy postoupily ze základních skupin a nahradila je vyřazovací fází.

Dlužno dodat, nově existovala také tabulka třetích týmů, takže čtyři z šesti celků na třetích místech měli možnost postoupit dále.

Komplikace s pořadatelstvím

Dá se to zřejmě nazvat chaosem. Původním pořadatelem tohoto světového šampionátu totiž byla Kolumbie, nejen ekonomická situace v zemi však Kolumbii nedovolila mistrovství světa ve fotbale uspořádat.

FIFA tedy posléze musela najít náhradníka a byť se nejprve uvažovalo o USA, nakonec zvítězilo Mexiko a ujalo se role hostitelské země.

Nutno podotknout, pokud byste měli zájem, více informací a těžko dohledatelných zajímavostí spojených nejen s pořadatelstvím, nýbrž s celým turnajem, se dozvíte v našem výše přiloženém speciálu.

Například v něm probíráme tehdejší politickou situaci s ohledem na MS v důsledku íránsko-irácké války, když právě reprezentace Iráku postoupila na tento turnaj, aniž by odehrála svůj domácí kvalifikační zápas.

Hvězdný Maradona, zlatá Argentina

Reprezentace Argentiny předváděla na MS 1986 v Mexiku opravdu solidní fotbal. Nejprve vyhrála svou základní skupinu, v osmifinále vyřadila 1:0 Uruguay, poté zdolala 2:1 Anglii, v semifinále porazila 2:0 Belgii a v posledním rozhodujícím zápase i přes infarktové vyrovnání Německa zvítězila 3:2.

Rovněž i o působení Argentiny se samozřejmě více dozvíte v našem speciálu, co ale nemůžeme nezmínit je první gól Maradony v zápase s Anglií aneb Boží ruka, jakožto jeden z nejslavnějších momentů v historii fotbalu.

Pozoruhodné je, že na výkonech a týmu jihoamerické země můžeme najít určitou paralelu s letošním mistrovstvím světa v Kataru. Ani zdaleka to totiž nebyl jen Maradona, nýbrž celý tým působil velice silně a sebevědomě. Rovněž v podobném duchu se neslo i finále.

Argentinci vedli 2:0, poté ale přišlo bleskové vyrovnání Německa a bylo zaděláno na pořádné drama. To ale v 83. minutě odvrátil Jorge Luis Burruchaga, jenž po skvělé práci Maradony na středu hřiště vsítil „zlatý gól“.

Stříbrné Německo, gigant z Francie stříbrný, velké zklamání Itálie a Brazílie

Němci tedy z MS 1986 v Mexiku brali stříbrné medaile, byť papírově nebyli tak silným týmem jako například Francie, či nehráli tak krásný fotbal jako Brazilci. Jejich herní projev se nicméně dal považovat jako účelný a nakonec tak není divu, že došli až do finále.

Karl-Heinz Rummenigge, Rudi Völler, Andreas Brehme nebo Lothar Matthäus – to byly velké persony tehdejšího německého kádru, jež se spolu s gólmanem nejvíce zasloužili o postupy NSR přes Maroko, Mexiko a Francii.

Obhájci titulu z Itálie naopak prožili velké zklamání, když v osmifinále vypadli s Francií. Ovšem musíme dodat, že to bylo s celkem, který rozhodně měl na to vyhrát celý turnaj, a který v té době kraloval evropskému fotbalu v čele s hvězdným Michelem Platinim.

Krásný fotbal hráli také Brazilci, byť bohužel pro jejich fanoušky a nároďák samotný, pohledný fotbal není zárukou „zlatého“ výsledku. A byla to právě Francie, která se postarala o jejich konec. Platini a spol. pak alespoň zvítězili v zápase o bronz, když porazili velice dobře vypadající Belgii 4:2 po prodloužení.

Řečí čísel…

Stejně jako předchozí šampionát se i MS 1986 v Mexiku dočkalo celkové návštěvnosti, jež přesáhla dva miliony diváků. Konkrétně tedy 2 393 031 diváků, což v průměru činí 46 020 fanoušků na jedno utkání.

Na turnaji bylo odehráno 52 zápasů, v nichž padlo 132 branek (v průměru 2,54 na zápas). Nejlepším střelcem šampionátu se stal Angličan Gary Lineker se šesti brankami. Mezi největší hvězdy pak můžeme kromě Maradony zařadit také německého brankáře Haralda Schumachera či dánského útočníka Prebena Elkjæra Larsena.

Právě Dánové přivezli na MS 1986 v Mexiku skutečně velmi silnou sestavu plnou skvělých hráčů, nicméně po vítězství v základní skupině se s turnajem rozloučili už v osmifinále, kde podlehli 1:5 Španělsku.

Jak už výše píšeme, skutečně mnoho zajímavých detailů a poznatků se dozvíte v našem výše přiloženém speciálu. Pokud se tedy rozhodnete podívat, přejeme hezkou zábavu, jelikož tohle mistrovství přineslo opravdu mnohé.

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené