Spojte se s námi


Fotbal

MS 1978 v Argentině: Od převratu k vítězství, ovlivněný duel s Peru, Nizozemci opět nedosáhli na vrchol

Historický úspěch! Argentina na mistrovství světa v roce 1978 získala své první zlaté medaile, byť i díky značné pomoci Peru. MS 1978 v Argentině bylo nicméně dalším turnajem, kterého se nezúčastnilo Československo. Nizozemsko ani na tomto šampionátu nedosáhlo na vrchol, Brazílie si došla pro bronz.

Publikováno

dne

Historický úspěch! Argentina na mistrovství světa v roce 1978 získala své první zlaté medaile, byť i díky značné pomoci Peru. MS 1978 v Argentině bylo nicméně dalším turnajem, kterého se nezúčastnilo Československo. Nizozemsko ani na tomto šampionátu nedosáhlo na vrchol, Brazílie si došla pro bronz.

Buenos Aires, Mar der Plata, Córdoba, Mendoza, Rosario – přesně těchto pět měst hostilo mistrovství světa v roce 1978, které pořádal Argentina. A to v období od 1. června do 25. června.

Do kvalifikace na MS 1978 v Argentině tehdy zasáhlo 107 týmů, přičemž závěrečného turnaje se tradičně zúčastnilo 16 z nich. Turnaje se, podobně jako v předchozím případě, nezúčastnil Sovětský svaz a ani Československo, naopak první starty na světovém šampionátu si připsali reprezentace Íránu a Tuniska.

Kvalifikanti

Jak už navíc v tehdejších dobách bývalo zvykem, turnaj tvořily především celky z Evropy a Ameriky. Výše zmíněné země, a tedy Írán a Tunisko, byli zástupci Asie, respektive Afriky. Zbytek však patřil týmům právě z amerického a evropského kontinentu.

Jaké týmy tedy fanoušci na MS 1978 v Argentině viděli? Za Evropu to byly tyto národní výběry – Nizozemsko, Rakousko, Francie, Polsko, Skotsko, Itálie, Španělsko, Švédsko, Maďarsko a Německo. Za americký kontinent – Mexiko, Brazílie, Peru a právě Argentina.

Kontroverzní šampioni?

Mistry světa se v roce 1978 stali Argentinci, byť ne úplně čistým způsobem. Základní skupinou prošli se ztrátou jednoho zápasu. Svůj úvodní duel nad Maďarskem argentinský národní výběr vyhrál 2:1, plného počtu bodů dosáhl také v dalším klání s Francií. A opět z toho byl výsledek 2:1.

V posledním zápase skupinové fáze však Argentici podlehli Italům 0:1 a do další části turnaje tak postoupili z druhého místa. A jelikož mělo MS 1978 v Argentině stejný herní formát jako předchozí šampionáty, postoupila tato reprezentace do semifinálové skupiny s Brazílií, Peru a Polskem.

Ve svém prvním zápase proti Polsku Argentina zvítězila 2:0, poté však remizovala s Brazílií 0:0 a aby mohla skončit v této semifinálové skupině první a postoupit do finále, potřebovala porazit Peru minimálně o čtyři branky.

To se podařilo a argentinský nároďák zvítězil 6:0. Jenže jak poté vyplynulo na povrch, zápas byl ovliněný, respektive domluvený ve prospěch Argentiny. Více se každopádně o tomto tématu dozvíte v našem výše uvedeném speciálu o mistrovství světa.

Finálový duel Argentiny s Nizozemskem pak došel až do prodloužení, ve kterém byli úspěšnější domácí. Dva góly v tomto utkání zařídil Mario Kempes, jeden Ricardo Daniel Bertoni. Argentina zvítězila ve finále 3:1 a mohla slavit zlato.

Nizozemci zase stříbrní

Podobně jako na MS 1974 v Německu zakončili Nizozemci svou pouť ve finále, těsně pod nejvyšším stupínkem. Ve finále se totiž Nizozemsko dokázalo prosadit pouze jednou, a to když v 82. minutě skóroval Dick Nanninga.

Na předchozím šampionátu zase nezvládlo finále s NSR, když prohrálo 1:2. A to měli Nizozemci velice silný tým, a to s takovými hvězdami, jakými byli Johan Cruijff nebo Johnny Rep. Podruhé za sebou tedy nedokázali vybojovat zlato, i když semifinálovou skupinu zvládli téměř na výbornou (5 bodů, skóre 9:4).

Brazílie bronzová, Itálie bez medaile

Brazilský národní tým nejprve ze základní skupiny postoupil se čtyřmi body z druhého místa, když remizoval 1:1 se Švédskem, 0:0 se Španělskem a 1:0 porazil Rakousko.

To naproti tomu postoupilo dále z prvního místa, byť rovněž se čtyřmi body. V semifinálové skupině pak Brazilci skončili druzí za již zmíněnou Argentinou.

V ní porazili 3:0 Peru, remizovali 0:0 s Argentinou a zdolali 3:1 Polsko. Útěchou pak mohl být souboj o třetí místo a výhra 2:1 nad Itálií, tím pádem zisk bronzových medailí. Více se nejen o působení Brazílie, nýbrž o celém průběhu MS 1978 v Argentině dozvíte v našem výše přiloženém speciálu.

Bez medaile tedy zůstali Italové, ovšem vzhledem k rozložení sil nejlepších týmů v tom zase velké překvapení nehledejme. Byť ano, Itálie měla ve svém týmu hráče, které lze označit za hvězdy evropského fotbalu, v čele s Paolem Rossim.

Nejlepší střelec, hvězdy turnaje

Nejlepším střelcem turnaje se stal Argentinec Kempes, který nasázel šest branek – dvě ve finále a další čtyři v semifinálové skupině. V základní skupině tento hvězdný útočník gólově mlčel a o góly se kromě Bertoniho postarali například Daniel Alberto Passarella či Leopoldo Jacindo Luque.

Mezi největší hvězdy MS 1978 v Argentině pak kromě Kempese můžeme zařadit již zmíněného Itala Rossiho nebo Brazilce Dircea. Rossi se za svůj tým prosadil třikrát, Dirceu za Brazílii také třikrát.

Velkými postavami tohoto mistrovství ale byli také Michel Platini (Francie), Karl-Heinz Rummenigge, Dieter Müller (oba SRN) nebo nejlepší střelec MS 1974 Grzegorz Lato (Polsko).

Zklamání Francie, bez úspěchu také SRN či Polsko

Na to, jaký měli Francouzi tým, v jehož čele stále byl například hvězdný Platini, tak nedokázali postoupit ani ze základní skupiny. Na druhou stranu měli vskutku těžkou skupinu spolu s Argentinou a Itálií, za sebou nechali pouze bezzubé Maďarsko. Výsledná bilance v podobě dvou bodů a skóre 5:5 ovšem asi hovoří sama za sebe.

Zklamaní byli po turnaji také Němci, jakožto předchozí vítězové. Ti totiž výsledkově nezvládli semifinálovou skupinu a skončili až za Nizozemskem a Itálií, byť měli v kádru také několik velkých hvězd.

Naprosto stejně skončilo také Polsko, jež bylo na MS v roce 1974 bronzové. Tentokrát však ze semifinálové skupiny postoupit nedokázali.

Skvělý turnaj, mnoho kuriozit a politických aspektů

Mluvíme o tom snad na konci každého našeho dílu, potažmo článku týkající se našeho speciálu k mistrovství světa ve fotbale. Nicméně i MS 1978 v Argentině můžeme zařadit mezi ty sportovně povedené, byť s několika kuriozitami a politickými vlivy (např. vojenský převrat v Argentině – pozn. red.).

Máte-li tedy zájem, ve výše přiloženém videu se tedy můžete podívat na náš díl, jenž se váže právě k tomuto turnaji. Vězte, že zajímavostí, které jsou jinak velmi těžko dohledatelné v historických kronikách, tam najdete celou řadu.

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené