Spojte se s námi


Fotbal

MS 1962 v Chile: Výrazný úspěch Československa, bitva o Santiago, druhý titul Brazílie

Mistrovství světa v roce 1962 hostilo Chile a právě na tomto turnaji zapsalo Československo jeden z nejvýraznějších úspěchů napříč všemi světovými šampionáty, když získalo stříbrné medaile. Na zlato a celkově druhý titul dosáhla Brazílie, domácí země si došla pro bronz. Turnaj však nabídl mnoho dalších kuriozit, například v podobě neurvalého utkání mezi Chile a Itálií.

Publikováno

dne

Mistrovství světa v roce 1962 hostilo Chile a právě na tomto turnaji zapsalo Československo jeden z nejvýraznějších úspěchů napříč všemi světovými šampionáty, když získalo stříbrné medaile. Na zlato a celkově druhý titul dosáhla Brazílie, domácí země si došla pro bronz. Turnaj však nabídl mnoho dalších kuriozit, například v podobě neurvalého utkání mezi Chile a Itálií.

MS 1962 v Chile se zúčastnilo celkem 16 celků, přičemž hned deset z nich bylo z evropského kontinentu – Španělsko, Jugoslávie, Itálie, Švýcarsko, Bulharsko, Československo, Anglie, NSR, Maďarsko, SSSR.

Americký kontinent měl na tomto mistrovství šest zástupců, konkrétně se jednalo o Mexiko, Brazílii, Uruguay, Argentinu, Kolumbii a Chile. Turnaj navštívilo 899 074 diváků, což v průměru činí 28 096 fanoušků na zápas. Za dvaatřicet zápasů na MS 1962 v Chile fanoušci viděli celkem 89 gólů (2,78 na zápas).

Skvělý turnaj Československa, zisk stříbra

Československá reprezentace zaznamenala na MS 1962 v Chile jeden z největších úspěchů v historii světových šampionátů, když si došla pro stříbrné medaile.

Československo vstoupilo do tohoto turnaje výhrou nad Španělskem, poté dokázalo remizovat s pozdějšími vítězi základní skupiny (s Brazilci – pozn. red.), v třetím klání skupinové fáze však Čechoslováci podlehli 1:3 Mexiku. Byť postup měl tým Rudolfa Vytlačila už jistý.

Ve čtvrtfinále turnaje pak Vytlačilovy svěřenci narazili na odhodlané Maďary, které nakonec dokázali porazit 1:0 a postoupit do semifinále. O jedinou branku se tehdy postaral Adolf Scherer.

V semifinále se československý národní výběr utkal proti druhému celku skupina A, a tedy Jugoslávii. A i přes tohoto soupeře se podařilo postoupit. První přesný zásah obstaral Josef Kadraba, následné vyrovnání a rozhodující gól vystřelil Scherer. Československo tedy porazilo Jugoslávii 3:1 a postoupilo do finále.

V něm se tehdejší mužstvo střetlo s Brazílií a po gólu Josefa Masopusta z patnácté minuty dokonce vedlo 1:0. Poté ale v dalším průběhu zápasu zaúřadovali Amarildo, Zito a Vavá a ze zisku zlatých medailí se radovali Brazilci. Československo však vybojovalo jeden z nejvýraznějších úspěchů našeho fotbalu v dějinách.

Více se nejen o působení Československa, ale celkově o MS 1962 v Chile dozvíte ve výše přiloženém speciálu o mistrovství světa.

Zlatá Brazílie

Jak už výše píšeme, pro zlaté medaile si celkem jasně došli Brazilci. Ti ze skupiny C postoupili z první příčky, když porazili Mexiko 2:0, remizovali s Československem a 2:1 zdolali Španělsko. Ve čtvrtfinále jasně zvítězili 3:1 nad Anglií, když dvakrát skórovala hvězda brazilského týmu Garrincha a jednou další velké jméno – Vavá.

Díky těmto dvěma fotbalistům prošel brazilský národní výběr poněkud hladce i přes semifinálové klání (4:2) s Chile a ve finále dalším dvoubrankovým rozdílem (3:1) porazil i Československo.

Brazílie měla v té době vskutku ohromnou sílu v ofenzivě a právě to ji zdobilo po celý průběh turnaje. Nutno podotknout, i tohle téma rozebíráme vskutku detailně v našem výše zmíněném speciálu.

Velké zklamání Itálie a Argentiny, domácí tým bronzový

Navzdory všem ambicím a očekávání se italské reprezentaci nepodařilo postoupit ani ze skupiny, když skončila se 3 body na třetím místě skupiny B za SRN a Chile. Jedinou výhru si Italové připsali ve svém posledním zápase proti Švýcarsku (3:0).

Ten samý osud potkal ve skupinové fázi také Argentinu, která ve skupině D skončila rovněž na třetí příčce za Anglií a prvním Maďarskem. Právě s prvním jmenovaným celkem měli Argentinci na kontě shodný počet bodů (3), avšak kvůli lepšímu vzájemnému utkání (3:1) postoupila právě Anglie.

Podobně jako Itálie si i argentinský národní výběr připsal pouze jednu výhru, a to už v úvodním zápase skupiny proti Bulharsku (1:0).

Vzato domácí celek udělal svým fanouškům velkou radost. Chile sice nepostoupilo ze své skupiny z první příčky, i přesto však došlo daleko. Ve čtvrtfinále narazila chilská reprezentace na Sovětský svaz, jenž zdolala 2:1.

V semifinálovém boji nicméně Chile nestačilo na Brazílii (2:4). Chilský národní výběr se tak musel zúčastnit utkání o bronz, ze kterého vyšel vítězně, když porazil Jugoslávii 1:0.

MS 1962 v Chile nabídlo po sportovní stránce další skvělou a velmi atraktivní podívanou, kromě toho se ale všichni zúčastnění „dočkali“ i nejednoho politického vlivu. Více se i na toto téma dozvíte právě v našem speciálu, podobně jako co se stalo v zápase Chile s Itálií, který je dodnes znám jako „Bitva o Santiago“.

1. díl: MS 1930 v Uruguayi

2. díl: MS 1934 v Itálii

3. díl: MS 1938 ve Francii

4. díl: MS 1950 v Brazílii

5. díl: MS 1954 ve Švýcarsku

6. díl: MS 1958 ve Švédsku

8. díl: MS 1966 v Anglii

9. díl: MS 1970 v Mexiku

10. díl: MS 1974 v Německu

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené