Spojte se s námi


Fotbal

MS 1950 v Brazílii: Hořký konec pro Brazilce, turnaj bez Československa, další dávka bizáru

MS 1950 v Brazílii bylo prvním mistrovstvím světa po druhé světové válce a není tak divu, že i tento šampionát provázely určité politické vlivy. Po sportovní stránce však tento turnaj nabídl parádní podívanou a dokonce vytvořil světový divácký rekord.

Publikováno

dne

MS 1950 v Brazílii bylo prvním mistrovstvím světa po druhé světové válce a není tak divu, že i tento šampionát provázely určité politické vlivy. Po sportovní stránce však tento turnaj nabídl parádní podívanou a dokonce vytvořil světový divácký rekord. Navzdory všem očekávání titul nezískala Brazílie, nýbrž Uruguay. Francie se tentokrát držela stranou, Německu byl start zakázán. Šampionátu se nezúčastnilo ani Československo, naopak první start si připsala Anglie.

Přestože bylo MS 1950 v Brazílii prvním šampionátem po druhé světové válce, a tedy prvním za dlouhých 12 let, bylo to po sportovní stránce další povedené mistrovství. Byť s mnoha bizarními zajímavostmi.

Kvalifikace se tehdy zúčastnilo celkem 34 celků, závěrečný turnaj si pak zahrálo 13 týmů. Konkrétně se jednalo o šest evropských zástupců (Anglie, Švédsko, Švýcarsko, Itálie, Španělsko, Jugoslávie) a sedm účastníků z amerického kontinentu. Těmi byli Mexiko, USA, Brazílie, Uruguay, Bolívie, Chile a Paraguay.

První turnaj pro Anglii, MS bez Československa či Německa

Zajímavostí je, že to bylo první mistrovství světa, kterého se zúčastnila i anglická reprezentace. Ty předešlé šampionát se celkově Velká Británie rozhodla bojkotovat, jelikož měla svůj turnaj (British Home Championship) a mistrovství světa pro ně nebylo natolik atraktivní.

Možnost zahrát si MS 1950 v Brazílii mělo i Skotsko, to ale účast odmítlo kvůli tomu, že nebyli šampiony Velké Británie. Z tohoto turnaje odstoupila také Francie, a to v důsledku toho, že Brazílie, jakožto pořadatelská země odmítla přeložit zápasy prvního kola, které od sebe byly vzdáleny 3 tisíce kilometrů.

Německu byla účast na tomto šampionátu zakázána, a to samozřejmě z politických důvodů s ohledem na agresi v předchozích letech a vyvolání druhé světové války. MS 1950 v Brazílii se nezúčastnilo ani Československo, kde se z důvodu největšího válečného konfliktu v lidských dějinách řešilo mnoho jiných záležitostí než účast na mistrovství světa.

Na světový šampionát v Brazilíi se kvalifikovala také Indie, ta ale následně svou účast odmítla, poněvadž jim FIFA zakázala hrát naboso.

Estádio do Maracanã

Slavný fotbalový stánek, respektive tento víceúčelový stadion patřil vždy k těm největším na naší planetě. Jeho původní kapacita činila neuvěřitelných 200 tisíc diváků, postupem času však docházelo k modernizacím a snižování kapacity.

V roce 2007 tak kapacita stadionu činila 82 238 míst, poslední velkou úpravou prošel stadion Estádio do Maracanã před rokem 2014, když Brazílie hostila mistrovství světa ve fotbale 2014. V roce 2016 pak tento stadion hostil také olympijské hry.

Svatostánek v Riu de Janeiru se každopádně postaral o světový rekord v návštěvnosti, když si na rozhodující utkání tohoto turnaje mezi Brazílií a Uruguayí našlo cestu 199 584 diváků.

Formát turnaje

Turnaj bez vyřazovací fáze – to přineslo MS 1950 v Brazílii. A jedná se o historicky unikátní záležitost, protože nic takového se už v dějinách všech mistrovství světa neopakovalo. FIFA onu základní část MS rozdělila do čtyř skupin, když skupina A i B měla čtyři účastníky, skupina C tři a poslední skupina D pouze dva účastníky.

Nutno podotknout, skupinu A jasně vcelku bez výraznějších problémů vyhrála Brazílie před Jugoslávií, Švýcarskem a Mexikem. Ve skupině B jasně kralovalo Španělsko, které zvítězilo ve všech třech utkáních, velice ambiciózní Anglie skončila na tomto turnaji už ve skupině, stejně jako Chile a USA.

První místo ve skupině C získalo Švédsko před Itálií a Paraguayí. Skupina D pak tedy nabídla pouze jedno utkání, ve kterém Uruguay jasně porazila Bolívii 8:0.

Finálová skupina

Jak už výše píšeme, tohle MS 1950 v Brazílii se tedy „obešlo“ bez vyřazovací fáze, takže do závěrečné finálové skupiny tvořena čtyřmi účastníky postoupil první celek z každé skupiny.

Konečné čtvrté místo patřilo Španělům (1 bod), pro bronzové medaile si došli Švédové (2 body). Velké překvapení se ale urodilo v boji o první místo. Finálovou skupinu po třech zápasech ovládla Uruguay.

Ta nejdříve remizovala se Španělskem 2:2, poté zdolala Švédsko 3:2 a v posledním rozhodujícím klání zvítězila nad Brazílií 2:1 po gólech Schiaffina a Ghiggii. Brazilci přitom doposud procházeli turnajem bez větších potíží, dokonce i ve finálové skupině rozstříleli Španělsko 6:1 a Švédsko 7:1.

Netřeba dodávat, že tuhle prohru nesli domácí fanoušci jen velmi těžce. Více se nejen o prohře Brazilců, ale také celkově o tomto mistrovství dozvíte v našem výše přiloženém speciálu k mistrovství světa.

Brazílie prošla finálovou skupinou se skóre 14:4, nikterak překvapivě měli Brazilci i nejlepšího střelce turnaje, konkrétně Ademira s 9 brankami. Hořký konec jinak velmi povedeného turnaje.

1. díl: MS 1930 v Uruguayi

2. díl: MS 1934 v Itálii

3. díl: MS 1938 ve Francii

5. díl: MS 1954 ve Švýcarsku

6. díl: MS 1958 ve Švédsku

7. díl: MS 1962 v Chile

8. díl: MS 1966 v Anglii

9. díl: MS 1970 v Mexiku

10. díl: MS 1974 v Německu

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené