Spojte se s námi


Fotbal

MS 1934 v Itálii: Výrazná československá stopa, nástroj fašismu, Italové díky sudím šampiony

Mistrovství světa s velmi výraznou československou stopou – takto by se dal bezpochyby interpretovat druhý světový šampionát v historii. Celý turnaj však ovlivnila také politická stránka, konkrétně propaganda Benita Mussoliniho.

Publikováno

dne

Mistrovství světa s velmi výraznou československou stopou – takto by se dal bezpochyby interpretovat druhý světový šampionát v historii. Celý turnaj však ovlivnila také politická stránka, konkrétně propaganda Benita Mussoliniho. Po té sportovní stránce nabídl i tento turnaj, podobně jako MS 1930 v Uruguayi, záležitosti nevídaného rázu, respektive věci, které se už nikdy v historii napříč všemi šampionáty nezopakovaly.

Do historicky druhého mistrovství světa ve fotbale se zapojilo celkem 16 týmů, přičemž oproti předchozímu MS 1930 v Uruguayi se tohoto šampionátu zúčastnilo velké množství evropských celků.

Především evropští účastníci

Konkrétně se jedná o Belgii, Rakousko, Švédsko, Itálii, Švýcarsko, Nizozemsko, Francii, Španělsko, Německo, Maďarsko, Rumunsko a v neposlední řadě také Československo. Jedinými mimoevropskými zástupci byly tři země z amerického kontinentu, a tedy USA, Brazílie a Argentina. No a samozřejmě Egypt, jakožto jediná země reprezentující Afriku.

Zajímavostí je, že se MS 1934 v Itálii nezúčastnila reprezentace Uruguaye. Ta, jakožto vítěz předchozího šampionátu, odmítla účast na protest proti zamítnutí účasti některých evropských zemí. Jednalo se tak o jediné mistrovství v historii, na kterém se neangažoval předešlý vítěz.

To bylo ostatně jedno z témat, na které jsme se zaměřily v našem dalším díle speciálu o mistrovství světa ve fotbale.

MS 1934 v Itálii každopádně hostilo osm měst, respektive osm stadionů – Bologna, Florencie, Janov, Milán, Turín, Neapol, Řím a Terst. Nutno podotknout, tohle mistrovství mělo už od jeho počátku velmi zvláštní pachuť.

Silný politický vliv

Itálie si prakticky své pořadatelství zaplatila, jelikož vláda této země na tento turnaj vyčinila 3 a půl milionů lir. A právě proto byla Itálie coby pořadatel upřednostněna před Švédskem. Byť si samotný reprezentační tým musel postup vybojovat skrze kvalifikaci.

Právě tento šampionát byl historicky prvním, na který se musely celky probojovat přes kvalifikaci. Hovoříme-li však o politickém vlivu na MS 1934 v Itálii, byl to právě italský diktátor Benito Mussolini, který využil tento turnaj jako nástroj k fašismu a jeho propagandě.

V historii fotbalu jsme tohle ale neviděli poprvé. Dva roky předtím totiž podobně zneužil olympijských her Adolf Hitler. Dlužno dodat, že Itálie tohle mistrovství neovládala pouze na poli politickém, nýbrž i na samotném fotbalovém trávníku.

Podle informací z knih a archivů byly některé zápasy tohoto turnaje podplaceny, a to právě diktátorem Mussolinim. Hovořil o tom ostatně i Josef Bican. Právě ten až do své smrti tvrdil, že švédský rozhodčí, který pískal zápasy Itálie s Rakouskem a Československem byl podplacen, aby jednal ve prospěch domácích.

Záznamy o proitalsky vedeném finále pak také najdeme v historických kronikách – Itálie ve finále turnaje porazila československý výběr 2:1 a brala zlato. První bitvu o bronz v historii mistrovství světa ve fotbale ovládlo Německo nad Rakouskem 3:2.

Skvělý turnaj pro Československo

Pro Československo to nicméně i tak bylo povedené mistrovství, Oldřich Nejedlý se dokonce stal s pěti góly nejlepším střelcem. Byť mu byla branka proti Německu uznána až po 72 letech. Nejedlý byl také jediným hráčem, kterému se podařilo vsítit hattrick.

Z tehdejšího výběru pak musíme vypíchnout také Františka Pláničku, skvělé fotbalistu a výraznou oporu Československa.

Hvězdou MS 1934 v Itálii se stal Giuseppe Meazza, celkově se na tomto turnaji odehrálo 17 utkání a padlo 70 gólů (v průměru 4,12 branky na zápas). Dlužno dodat, vzhledem k počtu účastníků neměl tento turnaj žádnou skupinovou fázi.

I přes silné politické aspekty však toto mistrovství světa nabídlo skvělou kopanou s mnoha zajímavostmi a bizarními situacemi. A jak už jsme zmínili, blíže k MS 1934 v Itálii najdete ve výše přiloženém speciálu.

1. díl: MS 1930 v Uruguayi

3. díl: MS 1938 ve Francii

4. díl: MS 1950 v Brazílii

5. díl: MS 1954 ve Švýcarsku

6. díl: MS 1958 ve Švédsku

7. díl: MS 1962 v Chile

8. díl: MS 1966 v Anglii

9. díl: MS 1970 v Mexiku

10. díl: MS 1974 v Německu

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené