Spojte se s námi


Fotbal

Moderní forma otroctví při přípravách na mistrovství světa? V Kataru zemřelo již 6500 dělníků

Při přípravách na příští mistrovství světa ve fotbale, které se má konat v roce 2022 v Kataru, zemřelo již 6500 dělníku. Většinou migranti, kteří pracují v hrozných podmínkách a nedostávají plat.

Publikováno

dne

Při přípravách na příští mistrovství světa ve fotbale, které se má konat v roce 2022 v Kataru, zemřelo již 6500 dělníku. Většinou migranti, kteří pracují v hrozných podmínkách a nedostávají plat.

Zdroj: FIFA

Ropná velmoc jménem Katar bude v roce 2022 hostit mistrovství světa ve fotbale. Na tuto akci se již deset let pečlivě připravují a nenechávají nic náhodě. Staví futuristické stadióny, hotely, letiště a dokonce celé jedno nové město.

Zaměstnáni jsou tu především migranti z chudých zemí Asie a Afriky, kteří do Kataru migrovali za vidinou vydělání si peněz. Většina z nich si však moc nepolepšila.

Britský deník The Guardian zveřejnil šokující číslo zemřelých pracovníků a zpovědi dělníku, kteří popsali, jak s nimi bylo zacházeno.

Podle oficiálních údajů z velvyslanectvích zemřelo přes 6500 dělníků z Indie, Bangladéše, Nepálu a Pákistánu. Na pracovištích je však mnoho dalších afrických a filipínských dělníků, kteří započteni nejsou, tudíž je s největší pravděpodobností možné, že reálné číslo je výrazně vyšší.

Na zdánlivě velkou problematiku s dělníky zareagovala i samotná mezinárodní fotbalová federace. FIFA však nedoložila žádná data, která by jejich prohlášení ověřila.

„Na stavbách jsou velmi přísné zdravotní a bezpečnostní opatření. Četnost nehod na staveništích mistrovství světa jsou nižší v porovnáním s jinými významnými stavebními projekty po celém světě,“ pronesla pro The Guardian FIFA.

Příčiny úmrtí dělníků zahrnují usmrcení elektrickým proudem, pády z výšky a nebo také sebevraždy. Nejvíce úmrtí je však zařazeno do kategorie přirozených. Jedná se například o zástavy srdce z přepracovanosti a respirační problémy.

S dělníky je zacházeno jako s otroky. Žijí na špinavých ubytovnách někdy i po osmi v jednom pokoji. Nedostávají najíst a někdy ani napít a to pracují v pouštních oblastech, kde teploty šplhají ke čtyřiceti stupňům.

„Zaplaceno dostáváme zřídka, abychom neměli šanci utéct. Některým zabavují pasy, aby se z nás stali ilegální imigranti,“ podotkl jeden z dělníků.

Případem se zabývá i hnutí Amnesty International, které monitoruje porušování lidských práv. To vyzvalo Katar, aby provedl nezávislé šetření příčin úmrtí u dělníků.

Zdroje: Theguardian, ČT sport, Amnesty

Reklama

Oblíbené