Spojte se s námi


Chance Liga

Mladí vpřed. Jak vypadá sestava složená z nejmladších debutantů v naší lize?

Publikováno

dne

Takřka v každém ročníku naší nejvyšší soutěže se objeví nadějný mladík, který od trenéra dostane ve velmi mladém věku příležitost okusit atmosféru prvoligového duelu. Jak by vypadala sestava složená výhradně z nejmladších debutantů na jednotlivých postech?

Brankář – Mikuláš Kubný (16 let, 3 měsíce, 4 dny)

Pod trenérem Radoslavem Kováčem dostal Kubný v barvách Opavy v roce 2020 příležitost proti Slovanu Liberec. Ani on však svými zákroky nezabránil porážce 2:0. Aktuálně hostuje v Baníku Ostrava, kde nastupuje v Dorostenecké lize.

Levý obránce – Filip Herda (16 let, 11 měsíců, 21 dní)

Stejně jako jeho otec Peter, také Filip oblékal dres pražské Slavie. Za sešívané si připsal první ligové minuty v roce 1997 v duelu s Hradcem Králové. Asistencí u poslední branky pomohl Slavii k výhře 4:1.

Střední obránce – Martin Klein (16 let, 9 měsíců, 7 dní)

I přesto, že je kariéra Martina Kleina spojena s Teplicemi, kde odehrál 184 duelů s bilancí třinácti branek a tří asistencí, ligový debut zapsal v pražské Spartě pod trenérem Ivanem Haškem. V roce 2001 naskočil v závěru utkání proti Uherskému Hradišti.

Pravý obránce – Martin Cedidla (17 let, 5 měsíců, 5 dní)

Odchovanec Zlína zapsal debut v roce 2019. Od té doby nastupuje poměrně pravidelně a má na kontě už také pět branek. Mimo to se objevil také v mládežnických kategoriích naší reprezentace. Aktuální smlouva mu vyprší v roce 2024.

Defenzivní záložník – Jakub Süsser (16 let, 8 měsíců, 17 dní)

Symbolických osmnáct minut odehrál Süsser v dresu dnes již neexistujících Blšan. Byl tak u porážky se Sigmou Olomouc v poměru 0:2. Od svého debutu v roce 2006 působil ještě v Plzni, Čáslavi nebo Vlašimi. Nikde se však výrazněji neprosadil a tak svou kariéru spojil s celky v nižších německých soutěžích, kde působí i nyní.

Střední záložník – Martins Ekwueme (16 let, 10 měsíců, 2 dny)

Prvenství na této pozici doposud drží nigérijský záložník, kterého do svého kádru společně s jeho bratrem Pascalem ulovilo v roce 2002 vedení Sigmy Olomouc z Polska. Martins debutoval v témže roce v remízovém duelu s Uherským Hradištěm. Na Hané odkopal deset zápasů a poté se vrátil do Polska.

Levý záložník – Martin Čupr (16 let, 9 měsíců, 28 dní)

Když v roce 1994 poprvé vyběhl v barvách Liberce na ligový trávník, určitě sám nečekal, že právě se Slovanem spojí největší část své kariéry. Za tým zpod Ještědu nakonec nastoupil do 109 zápasů.

Připsal si šest branek a deset asistencí. V České republice se objevil také v Sokolově, Žižkově, Příbrami nebo Mladé Boleslavi. Má za sebou také angažmá v Řecku nebo Německu.

Pravý záložník – Radim König ( 17 let, 4 měsíce, 23 dní)

Odchovanec Uničova se stejně jako většina mladíků z tohoto města dostal brzy do olomoucké Sigmy. Radost z prvních ligových minut zažil pod trenérem Dušanem Radolským v roce 1994.

Sigma tehdy v rámci jedenáctého kola podlehla Liberci 1:2. V Olomouci nakonec strávil největší část své kariéry a ve 110 utkáních vstřelil pět gólů. Působil také v Jablonci a krátce se objevil v Blšanech.

Ofenzivní záložník – Dominik Mašek (15 let, 10 měsíců, 18 dní)

Do tohoto mladíka vkládalo vedení Příbrami velké naděje. Prvenství drží také jakožto vůbec nejmladší hráč, který se do naší nejvyšší soutěže zapojil. V roce 2011 jej na hrací plochu poslal trenér František Kopač proti Baníku Ostrava. Ve stejném roce byl vyhlášen talentem roku.

Stejnou pozici obhájil také v roce 2012. Zkušenosti sbíral v německém Hamburku, nebo nizozemském Cambuuru. Jeho kariéru však velmi negativně ovlivnily zdravotní problémy.

Komplikované zranění kolen, lokte a zejména pak křížových vazů zabrzdily slibně rozvíjející se kariéru. Prošel kádrem Mladé Boleslavi, Bohemians 1905 nebo Zlína. Od ledna letošního roku je zpět v Příbrami.

Levé křídlo – Ivo Táborský (16 let, 5 měsíců, 18 dní)

Další mladík, který vzešel z juniorky pražské Slavie. V sešívaném dresu debutoval v roce 2001. Pražané tehdy bez větších potíží přehráli 5:2 Opavu a Táborský naskočil na poslední čtyři minuty.

Následovala angažmá v Příbrami, Mladé Boleslavi, Slovanu Bratislava, Teplicích, nebo v ázerbajdžánském Shamakhi. Nejvíce je však jméno Táborského spojeno s Českými Budějovicemi, za které ve 156 zápasech nastřílel jednačtyřicet gólů. Aktuálně v Dynamu působí jako manažer u hlavního mužstva.

Pravé Křídlo – Jan Vošahlík (16 let, 8 měsíců, 12 dní)

První příležitost zasáhnout do prvoligového střetnutí dostal Vošahlík v dresu Příbrami v duelu s Mostem, dvacátého listopadu 2005. Od té doby měla jeho kariéra stoupající tendenci, takže není divu, že se objevil v mládežnických výběrech reprezentace.

Je také českým vícemistrem Evropy v kategorii U-17 z roku 2006. Na klubové úrovni působil v mnoha týmech naší nejvyšší soutěže. Namátkou třeba v Bohemians 1905, Českých Budějovicích nebo ve Slavii.

V rámci zahraničního putování kopal v Maďarsku, Rakousku, Řecku a Kazachstánu. Aktuálně je stále aktivním hráčem. Za rezervu Jablonce nastupuje pravidelně v ČFL.

Střední útočník – Adam Hložek (16 let, 3 měsíce, 16 dní)

Rodáka z Ivančic v roce 2014 získala do svého kádru z Brna pražská Sparta. Svými výkony v mládežnických kategoriích převyšoval ostatní spoluhráče, takže si právem vysloužil také pozvánky do reprezentací.

I když v kádru Sparty nastoupil už v poháru, ligovou premiéru si vysloužil ve svých šestnácti letech proti Karviné. Zanedlouho se pak stal stabilním členem základní sestavy. Díky brance do sítě Viktorie Plzeň se navíc stal také nejmladším střelcem v historii naší nejvyšší soutěže.

Jeho bilance ve Spartě se v součtu před jeho přestupem zastavila na 143 odehraných zápasech. V nich nastřílel skvělých osmačtyřicet branek a na dalších šestatřiceti se podílel svou asistencí.

Od července 2022 hájí barvy německého Leverkusenu, který za jeho přestup zaplatil Pražanům 13 milionů eur.

Zdroj : Transfermarkt

Reklama

Oblíbené