Fotbal
Mistři pod drobnohledem: Co dovedlo AC Milán k titulu aneb V čem našli Rossoneri skutečnou sílu?
AC Milán slaví po jedenácti letech zisk mistrovského titulu. Ačkoliv to většina fanoušků nejen italského fotbalu asi nečekala, jsou to právě fotbalisté AC, kteří došli na stupínek nejvyšší. V čem však našli Rossoneri skutečnou sílu aneb Co dovedlo AC Milán k zisku Scudetta?
AC Milán slaví po jedenácti letech zisk mistrovského titulu. Ačkoliv to většina fanoušků nejen italského fotbalu asi nečekala, jsou to právě fotbalisté AC, kteří došli na stupínek nejvyšší. V čem však našli Rossoneri skutečnou sílu aneb Co dovedlo AC Milán k zisku Scudetta?
Devatenáctý mistrovský titul v historii klubu. Nutno podotknout, fotbalisté milánského AC slaví zisk Scudetta po neuvěřitelných jedenácti letech, když na tom klub po dobu několika let nebyl dobře, a to jak z hlediska finančního, tak organizačního.
V letech 2014, 2015 a 2016 skončilo AC v italské nejvyšší soutěži postupně osmé, desáté a sedmé, přičemž ani v následujících dvou letech nebyli Rossoneri schopni nakouknout mezi pět nejlepších týmů Serie A.
To se Milánu podařilo až v sezóně 2018/19, kterou AC završilo na pozici číslo 5 s dvoubodovým náskokem na šesté AS. Jenže další sezóna výsledkově žádné výrazné zlepšení nepřinesla, ba naopak. Rossoneri klesli opět na šesté místo.
To se ale hned v nadcházejícím roce změnilo. Už v ročníku 2020/21 totiž AC bojovalo o titul, nakonec to však byl Inter, kdo se radoval ze zisku Scudetta. Letos se nicméně karta obrátila a celkové prvenství tak slaví Rossoneri.
Co tedy AC Milán dovedlo k zisku devatenáctého titulu?
Pioli’s on fire
Stefano Pioli byl jmenován novým trenérem AC v roce 2019, když se klub rozhodl vyhodit Marca Giampaola. Fanoušci jej však „přivítali“ s nedůvěrou, na twitteru se tehdy objevovalo spoustu příspěvků s hashtagem „PioliOut“.
Milánští fanoušci po jeho příchodu prosazovali názor, že je namísto odvolaného Giampaola Pioli špatným náhradníkem, co je ve funkci hlavního kouče jen proto, že AC tehdy nemohlo podepsat smlouvu s Lucianem Spallettim.
Ten měl v té době stále platný kontrakt s Interem Milán, ačkoliv jej v této funkci tenkrát nahradil Antonio Conte. Postupem času se však stal Pioli oblíbeným mužem, fanoušci dokonce využili rytmu známé a ve fotbale častokrát využíváné písně s názvem Feed from desire, kterou přezpívali na Pioli’s on fire.
Pioli je jedním z manažerů, který se spíše soustředí na výkony na hřišti, než na roli mediálně charismatického lídra, který většinu své práce odvádí na tiskových konferencích. Prvních deset zápasů na lavičce AC však nebylo lehkých – Rossoneri z těchto deseti klání vyhráli pouze čtyři.
Pioli nicméně nastartoval zcela nový projekt. 56letý bývalý trenér Fiorentiny či Lazia se rozhodl, že do klubu přivede Zlatana Ibrahimoviče. Do klubu se vrátila persona, která v kabině dokáže rozpoutat pořádný vítr, když není něco tak, jak má být.
Fotbalisté AC se však stále herně trápili, načež to byla pandemie koronaviru, která Piolimu nejspíše zachránila angažmá u AC. Vedení italského celku se totiž již domlouvalo na podmínkách s Ralfem Rangnickem, jenž chtěl opravdovou revoluci. To by ale také znamenalo vyhazov Paola Maldiniho, který aktuálně v AC zastává roli sportovního ředitele.
Podle CBS Sports mělo být vše oznámeno na konci sezóny, po tříměsíční koronavirové pauze však přišel zvrat. AC Milán od června do srpna neprohrál jediný zápas. Po velmi kostrbatém začátku tak začal Pioli uplatňovat svůj vliv na tým, načež jej vedení klubu oznámilo hlavním koučem i pro další rok.
Ročník 2019/20 však i přes skvělé „jarní“ výkony zakončili fotbalisté AC Milán na šestém místě s propastnou dvanáctibodovou ztrátou na příčky zajišťující účast v Lize mistrů.
Sezóna 2020/21 – první úspěšná sezóna po 9 letech
Sezónu 2020/21 zakončilo AC na druhém místě italské nejvyšší soutěže a fanoušci tak po několika letech konečně mohli hovořit o úspěšné sezóně. Rossoneri se po sedmi letech kvalifikovali do základní skupiny Ligy mistrů a s Interem svedli boj o titul.
Po několika ztrátách zejména v jarní části sezóny se ale Milánčané museli spokojit s druhým místem. Dlužno dodat, 79 nastřádaných bodů však není vůbec špatný výsledek, Inter měl zkrátka výtečnou sezónu.
Nerazzurri z 38 zápasů zvítězili hned v osmadvaceti. Navrch přidali ještě sedm remíz, načež v ročníku 2020/21 utrpěli pouze tři porážky. Jednu z nich zaznamenali fotbalisté Interu proti AC ve čtvrtém kole Serie A.
Stefano Pioli, kapitola druhá – Citlivý výběr posil
Konec sezóny 2020/21 a letní přestupové období – to je další klíčový bod a nutný sled událostí, které se pravděpodobně musely stát, aby se Rossoneri mohli o rok později radovat ze zisku titulu. Právě tehdy Pioli ukázal velmi citlivé oko co do výběru posil.
V den, kdy PSG potvrdilo příchod Gianluigiho Donnarummy se fanoušci obávali, zda Pioli s Maldinim vůbec budou schopni přivést adekvátní náhradu. A dnes, s odstupem času musíme objektivně konstatovat, že sázka na Mikea Maignana nebyla vlastně žádnou sázkou, ale naprosto geniálním tahem.
Vedení klubu v rámci nového projektu Donnarummovi jasně sdělilo, že pokud dále nemá zájem být součástí klubu, nic jej v Miláně nedrží aneb Hráč zkrátka není více než klub. Maignan podával už v Lille vskutku obdivuhodné výkony a do Itálie přišel za 14,4 milionů eur.
A dnes již můžeme říci, že se Donnarummovi nejen vyrovnal, ale dokonce jej i předčil. Na to, kolik mělo vedení klubu k dispozici peněz na přestupy se ve svých volbách opravdu činilo. Nejdražší byl Fikayo Tomori, jenž se v AC perfektně rozehrál. Rossoneri poslali do Chelsea bezmála 30 milionů eur.
Stoperská dvojice Tomori-Kalulu se stala pevným bodem celé sestavy AC, vždyť Rossoneri inkasovali od 1. března pouze pětkrát! Z toho o tři góly se v odvetě Coppa Italia postaral Inter. Pokud bychom tedy brali v úvahu pouze domácí soutěž, tak v posledních jedenácti zápasech lovil Maignan míč ze sítě pouze dvakrát.
Důležitými postavami na cestě za titulem se ale také stali hráči jako Olivier Giroud, Sandro Tonali nebo Junior Messias. Zejména bez prvních dvou jmenovaných by AC nejspíše na titul nedosáhlo.
Jednadvacetiletý Tonali přitom přišel z Brescie za necelých sedm milionů eur, Girouda pustila Chelsea skoro zadarmo, tedy za pouhý jeden milion eur. Již výše zmíněného Messiase si Pioli s Maldinim vyhlédli v Crotone, kde byl jedním z nejlepších hráčů. AC poslalo do přístavního města 2,6 milionů eur.
Milánskému AC pomohly také zkušenosti Alessandra Florenziho a co do ofenzivní činnosti byl velmi platným hráčem Brahim Díaz, kterému v Miláně po této sezóně vypršelo dvouleté hostování z Realu Madrid.
Velká bojovnost, zarputilost a tvrdá práce
Spíše než individuality ale AC dokráčelo na stupínek nejvyšší díky týmové soudržnosti, oddanosti a tvrdé práci. Právě snaha Pioliho, Maldiniho, Rickyho Massary a Ivana Gazidise zkrátka a dobře jde vidět. A to hodně. Ačkoliv na seznamu hráčů nenajdeme mnoho hvězdných jmen, tým se sehrál téměř k dokonalosti.
„Na začátku v nás nikdo nevěřil, ale díky tomu jsme byli ještě silnější. Jsem na vás všechny opravdu pyšný. Nyní mi prokažte laskavost a slavte jako šampioni. Protože to není jen Milán, který patří AC Milán, celá Itálie patří AC Milán!“ pronesl Ibrahimovič ve své řeči v kabině AC.
Vždycky se říká, že velký úspěch je zásluhou celého týmu. U AC tohle platí dvojnásob. I přesto by se ale slušelo vypíchnout tři hvězdy, které AC Milán po celou sezónu táhly.
Rafael Leão & Mike Maignan & Theo Hernández
Leão přestoupil do AC z francouzského Lille 1. srpna 2019, a to za 29,5 milionů eur. Dvaadvacetiletý portugalský křídelník už v Lille prokazoval své velké nadání. V aktuálním ročníku ale vyloženě pookřál a stal se nedílnou součástí sestavy milánského AC.
Ve 34 soutěžních zápasech vstřelil 11 gólů a přidal 10 asistencí. V červenočerném dresu se prosadil i v Lize mistrů, kde za čtyři utkání zapsal jeden gól a jednu asistenci. Fanoušci AC mu však vyčítali, že na hřišti často působí tak, jako by hrál na ulici. Na druhou stranu je to ale nepředvídatelnost, co zdobí vycházející portugalskou hvězdu.
V posledním zápase sezóny v Sassuolu šly všechny tři branky právě za ním. Výše se můžete podívat na krátký sestřih zápasu. Nutno podotknout, jedenáctému týmu Serie A bylo předem jasné, že tenhle duel bude nesmírně těžký. A Leão byl zkrátka nezastavitelný.
Pro vedení klubu jej bude velmi těžké udržet, velice se o talentovaného Portugalce zajímá PSG. Rossoneri se ale netají tím, že potencionální přestup bude Pařížany stát 80 až 100 milionů eur. Momentálně má Leão dokonce ve výstupní klauzuli uvedenou částku ve výši 150 milionů eur.
V jednoho z nejlepších brankářů na světě se vypracoval již výše zmíněný Maignan. V Serii A v aktuálním ročníku odchytal 32 zápasů a zaznamenal 17 čistých kont. Netřeba dodávat, že vystřihl řadu skvělý zákroků a AC zachránil několik důležitých bodů.
Podobně jako u portugalské hvězdy se i u Maignana dá očekávat, že jeho tržní hodnota poroste.
Třetím do party je Theo Hernández, který do Itálie přišel z Realu Madrid 6. července 2019. Vedení klubu tehdy do Španělska poslalo celkem 21,5 milionů eur.
Tímto gólem se Theo zaskvěl v předposledním utkání sezóny proti Atalantě a postaral o jeden z nejkrásnějších gólů aktuálního ročníku Serie A.
Hernández je rovněž hráčem, který si svými výkony řekl o pozornost mnoha velkoklubů napříč fotbalovou Evropou. Jedná se o moderního, rychlého krajního obránce, který má skvělou rozehrávku, výrazně podporuje ofenzivu AC a dokáže na sebe získat spoustu faulů. Jak sám ale v nedávném čase prohlásil, o žádný přestup momentálně ani nemá zájem.
Změna majitele, finanční injekce do budoucna
Kromě sportovních aspektů nesmíme opomenout také onu ekonomickou stránku. V roce 2018 milánský velkoklub odkoupila společnost Elliott Management Corporation, předtím totiž AC vlastnili Číňané, konkrétně businessman Yonghong Li.
Ten ale čelil velkým finančním potížím, údajně byl také vyšetřován čínskými finančními úřady kvůli různým finančním tokům.
Nyní má nastat další změna majitele, přičemž nejblíže odkupu je společnost RedBird, která předběhla Investcorp v honbě za ziskem italského klubu. Ti nabízí 1,3 miliardy eur plus finanční klauzule, které dosavadnímu majiteli mají přinést dalších 500 milionů.
Díky potencionálnímu novému majiteli mají mít Rossoneri zhruba 200 až 300 milionů na přestupy a aktuálně se na seznamu posil nachází spousta jmen, například Joao Félix z Atlétika Madrid nebo Raheem Sterling z Manchesteru City.
Organizačně je AC Milán zdravým klubem a pokud nový majitel zapadne do harmonie klubu, je plán Maldiniho a dalších, tedy udělat z AC opět světového giganta, více než reálný.
Zdroje: AC Milán, CBS Sports, Transfermarkt
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 23 hodin
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub