Mistrem Evropy je Španělsko! Hrdinou zápasu střídající střelec Mikel Oyarzabal

Dnes vyvrcholilo finále Eura 2024. V něm se utkalo Španělsko a Anglie. Španělé byli favority, a to nejen díky předváděným výkonům, ale i díky výsledkům v předchozích kolech, když Angličané museli dvakrát projít až v prodloužení a penaltách. Roli mírného favorita Španělsko po napínavé koncovce potvrdili, když zvítězili 2:1.

Držení míče nepřineslo Španělsku ani jednu střelu na bránu

Už od začátku nechala Anglie soupeře hrát. I proto se do první větší šance dostal Nico Williams, který sice obešel obránce Stonese, ten ale výborným skluzem odvrátil Williamsův pokus na roh. Z něj následně hráči z Pyrenejského poloostrova nezahrozili.

Chvíli před koncem poločasu se před Pickfordem objevil kapitán Álvaro Morata. Byl ale v obležení dvou obránců a dokázal ze situace získat roh. Ten ale anglická defenziva ubránila.

Na konci prvního poločasu měla po faulu výhodu volného přímého kopu Anglie. Toho se ujal Declan Rice. Jeho centr si našel jeden ze španělských bránicích hráčů, který ale míč pouze přizvedl a ke střele se tak dostal Phil Foden. Jeho střela na dlouhou nohu šla přímo do rukavic přesouvajícího se brankáře Simona a do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu.

Brzký gól zápas rozproudil

Hned ve 47. minutě se fanoušci dočkali prvního gólu. Po skvělé přihrávce Carvajala se k míči dostal Lamine Yamal a ten ještě přihrávkou našel osamoceného Nica Williamse. Ten levou nohou uklidil míč ke vzdálenější tyči a poslal Španěly o velký krok blíž k vítězství.

Hned poté se mohl trefit Dani Olmo a osamostatnit se na první příčce tabulky nejlepšího střelce. Míč ale netrefil dobře a jeho střela šla hodně mimo bránu. Každopádně tyto akce Anglii probudily a nezbývalo jí nic jiného, než převzít míč a začít si vytvářet lepší šance.

Španělé ale nepolevili. Po výborné přihrávce nejlepšího asistenta Yamala se dostal do šance Morata. Jeho skoro až přihrávku do brány ale odkopl jeden z bránicích hráčů. Celou akci nakonec zakončil Williams, střela šla ale mimo tři tyče.

Po hodině hry se Angličané po delší době dostali k zakončení. Na útočné polovině vybojoval míč Foden a na hranici šestnáctky dostal balon Bellingham, výborně si ho převzal, ale jeho střela nešla na branku. Na druhé straně musel předvést důležitý zákrok Pickford po střele Yamala a Španělé měli další roh, opět jej ale nevyyužili.

Rozhodla střídání obou trenérů

Šťastnou ruku měl při střídání Gareth Southgate, jelikož do hry poslal Cola Palmera a ten se mu odvděčil nejlepším možným způsobem. V 73. minutě dostal zpětnou přihrávku od Bellinghama a z prvního doteku vypálil po zemi k tyči. Střelu bylo špatně vidět a byla tak skvěle umístěná, že Simon byl bez šance.

Deset minut před koncem řádné hrací doby se po skvělé rychlé kombinaci dostal do velké šance Yamal. Anglický brankář ale i tentokrát jeho pokus dokázal zastavit.

Stejně šťastnou ruku ale prokázal i španělský trenér de la Fuente, když se pár minut před koncem trefil Mikel Oyarzabal. Angličané se ale vzdát nechtěli a vytvořili si obrovskou šanci při rohovém kopu, když první hlavičku vytahoval brankář Simon a druhou na brankové čáře Dani Olmo.

Stav 2:1 pro Španělsko se už neměnil a Španělé se po čtvrté v historii stali mistry Evropy.

Zdroj: UEFA, Euro 2024