Spojte se s námi


Chance Liga

Mezinárodní Slavia s 8 cizinci v základu. Probíhá dost věcí v angličtině, komunikace je jiná, říká Trpišovský

Nová sezóna, nová identita, nový znak a také nová osa týmu. Slavia se mění a čím dál častěji se stává mezinárodní. V základní sestavě proti St.Joseph’s na hřiště vyběhlo v základní sestavě hned 8 cizinců. Jaké to má výhody a nevýhody?

Publikováno

dne

Nová sezóna, nová identita, nový znak a také nová osa týmu. Slavia se mění a čím dál častěji se stává mezinárodní. V základní sestavě proti St.Joseph’s na hřiště vyběhlo v základní sestavě hned 8 cizinců. Jaké to má výhody a nevýhody?

Mandous – Douděra, EDUARDO, OUSOU, OSCAR – Holeš, TIÉHI, TRAORÉ – USOR – SOR – EWERTON. To byla včerejší základní sestava Slavie. Tři Češi, dva Brazilci, jeden Švéd, dva Nigérijci, jeden Libérijec a dva hráči z Pobřeží Slonoviny.

Z toho prakticky nikdo neumí česky, maximálně pár základních slov. Na hřišti je tak jednodušší komunikovat anglicky, což je zase nezvykem pro české hráče.

„Bylo pět nových hráčů v základní sestavě, pak dostřídávali další. Musíme si zvykat, že komunikace na hřišti je jiná. Probíhá dost věcí v angličtině, třeba pro Tomáše Holeše a Aleše Mandouse je to nové,“ vysvětloval pro klubový web Trpišovský.

Osa týmu se tak mění. Slavia na mezinárodní cestu najela již dříve a vyplácí se jí to, prakticky vždy ale měla v týmu opěrné body, lídry, kteří všemu udávali směr. Kúdela, Hovorka, Bořil, Souček, Coufal, Hušbauer, Masopust či Tecl.

Mandous je však ve Slavii jen sezónu, Douděra je úplným nováčkem a Holeš je lídr spíše výkony než slovem. Je však nutné zmínit, že zápas byl atypický i vzhledem k umělé trávě, kvůli které například nenastoupil Lukáš Provod, který do základu bude patřit, a také Petr Ševčík, jenž do Gibraltaru ani neodcestoval.

Výhody

Výhody zahraničních hráčů jsou jistě ve zpeněžení. Krásný příklad je Alexander Bah, jehož cenovku Slavia během roku a půl zvýšila z dvou milionů eur na osm. A ať chcete, nebo ne, pomohla k tomu i dánská národnost, která teď ve fotbalovém prostředí letí.

To samé se stalo s Abdallahem Simou. S africkými hráči mají v Anglii skvělou zkušenost a zejména u útočných hráčů na ně často sází. Hráči z těchto zemí mají totiž úplně jiné rychlostní dispozice a předpoklady.

Proto není náhoda, že dva hráče, které Slavia vytáhne (Sima, Sor) disponují extrémní rychlostí. A to se k nim přidává ještě Moses Usor, jenž má slušně našlápnuto být dalším horkým zbožím.

A například u Eduarda takový mix asi v Česku nenajdete. Vysoký a silný, ale zároveň rychlý, mrštný a dynamický. A ještě díky brazilské národnosti mu rozhodně balón nepřekáží. Takový stoper v České Republice prostě není.

Nevýhody

Pro Slavii jako takovou je prakticky jediná hrozba. Příliš cizinců totiž nemusí vždy dělat dobrotu, může váznout komunikace na hřišti, absence lídra může také nadělat starosti. Krásný příklad je Stramaccioniho Sparta.

Jenže to se nedá srovnávat ani náznakem. Zatímco tehdejší zahraniční hvězdy si přišly na Letnou spíše hezky vydělat, Slavia kupuje mladé, hladové cizince, kteří mají obrovskou chuť se prosadit a makat pro tým. I proto to sešívaným v posledních letech tolik funguje.

Pak je tu ještě jedna nevýhoda, která však se Slavií přímo nesouvisí. A tou je menší přísun hráčů pro reprezentaci. Zatímco v posledních letech byli sešívaní hlavním dodavatelem pro Jaroslava Šilhavého, z aktuálního kádru nemá až tolik na výběr.

Dříve jezdilo i třeba 8 hráčů na jeden sraz, z aktuálního týmu jsou pravidelně v nominaci Mandous, Holeš, Masopust, v případě zdraví i Ševčík a Provod. Do kádru se ale propracoval už i Lingr a své místo si vybojoval také Jurečka.

V konečném součtu to není tak špatné, změna je však v rolích hráčů. Zatímco dříve jezdili slávisté jako lídři a byli osou týmu (Bořil, Kúdela, Coufal, Souček, Král, Masopust), z výše vyjmenovaného výběru patří do stálého základu pouze Holeš a často i Masopust.

Zdroj: SK Slavia Praha

Reklama

Oblíbené