Chance Liga
Mentální kouč Patrika Schicka, Jan Mühlfeit promluvil o stavu FLOW, jejich vypnuté opičce a talentu
Jan Mühlfeit je globální stratég, kouč, mentor a autor bestselleru Pozitivní leader a knihy Odemykání dětského potenciálu. Jeho osobní poslání je: “Pomáhám jednotlivcům, organizacím a zemím na celém světě, aby odemkli svůj lidský potenciál.” Mentální kouč má za sebou velmi úspěšné působení u společnosti Microsoft, kde během 22. leté kariéry budoval týmy po celém světě, ale také později celou organizaci, protože od roku 2007-2017 byl prezidentem Microsoft Corporation pro celou Evropu. Na základě svých nasbíraných profesních celosvětových zkušeností vytvořil Jan Mühlfeit, zcela unikátní metodiku. „Jak najít osobní výjimečnost pro jednotlivce, ale i týmy“, které vyučuje pomocí svých kursů po celém světe. S Kateřinou Novotnou vytvořili seminář Odemykání dětského potenciálu a jsou spoluautory knižního bestselleru stejného jména.
Jan Mühlfeit o učení sportovců
My učíme obecně nejenom sportovce co je okolo nich, ale neučíme je, co je uvnitř těch lidí. Například fotbalisty učíme jak kopat přímé kopy, jak kopat penalty, dále se soustředíme na fyzickou stránku, ale už je neučíme co je uvnitř tech lidí a jak funguje obecně mozek. Obecně platí, že do toho stavu FLOW, kdy je to velmi obtížné, ale na druhou stranu já na to mám maximální talent, tak do toho stavu FLOW tě dostane právě ten tvůj talent, ale udržet se v tomto stavu je o mentální odolnosti.
Jan Mühlfeit o mentální odolnosti
Mentální odolnost člověka, je podávat optimální výkony i ve velmi těžkých podmínkách, jako například Cristiano Ronaldo, který kopal za Portugalsko na mistrovství světa přímý kop v 88. minutě proti španělské reprezentaci. Trefil se krásnou střelou do pravého rohu svým třetím gólem v zápase a vyrovnal na konečný stav 3:3.
Jan Mühlfeit o FLOW
V tom stavu FLOW, ve kterém Cristiano Ronaldo během hry bývá až 90% na základě měření je v jeho hlavě vypnuta ta „opička“ (odborně Amygdala), což je náš interní kritik, který nám neustále říká, že někde selžeme, že uděláme chybu, prostě připomíná nám minulé chyby.
Jan Mühlfeit o vypnuté opičce
Opička nám stále připomíná, kde můžeme selhat. Ta opička není nic jiného než ego člověka, což jsou strachy člověka. Strachy můžeme mít buď z minulosti a nebo z budoucnosti. Strachy mohou být např. typu, co si řeknou fanoušci, když to zkazím, co si řeknou spoluhráči, trenér apod. A to je ta opička, která nás nestále straší.
Jan Mühlfeit o situaci ve stavu FLOW
Je opička vypnutá, a to druhé co je vypnuté je čas. Ten člověk ve stavu FLOW nevnímá čas, protože on je tady a teď. A právě například u Cristiana Ronalda se již jedná o návyk, na který si on zvykl a už je schopen i za těžké situace se ve stavu FLOW udržet a právě tím, že se mu v tom FLOW zastaví čas, tak je schopen vnímat pohyb brankaře, protože čte jeho pohyb těla a tím zakončuje podle svého návyku a zvyku právě v probíhajícím stavu FLOW.
Jan Mühlfeit o strachu
Samozřejmě i Ronaldo má v sobě strach. Je to o povědomí, které nám dává impulzy myšlenek, jenž nás pak ovlivňují.
Například já koučuji jednoho brankáře, který dostane gól a říká si dostal jsem gól, byla to moje chyba a proto mužstvo prohraje celý zápas. Přitom je to nesmyslná konstrukce. Dá se to jednoduchým způsobem otočit. „Minulost, ta už byla, ta se změnit nedá. Budoucnost tady ještě není, ta se dá změnit v přítomnosti,“ dodává Jan Mühlfeit.
Proto například Petr Čech říká: „Ať je stav jakýkoliv, pro mě je to pořád 0:0“
Jan Mühlfeit o negativní myšlence
Samozřejmě i Cristiano Ronaldo má negativní myšlenku, také to po něm jde, ale on na to nenaskočí, protože ty můžeš udělat dvě věci, buď uvěříš negativní myšlence, tedy opičce a rozjede se ti v hlavě SCI-FI příběh, a nebo v sobě probudíš lva, kterého máme v sobě taky každý. Samozřejmě lev se také bojí, ale lev pokud má strach, tak si stoupne a zařve. Každý člověk může udělat to stejný a může tím vyřadit tu opičku z hlavy.
Jan Mühlfeit o mentálním jingle
Mentální jingle, protože já dokážu tím křikem tu negativní myšlenku porazit.
Jan Mühlfeit o učení mentální odolnosti
Když učím mentální odolnost, tak učím 4 strategie:
První strategie je Dech: Dech je vždycky tady a teď, ale musíme dýchat nosem, protože mi ve stresu dýcháme špatně, ale v momentě, kdy ty si normalizuješ dýchání, tak ta opička si začne myslet, že je dech už pravidelný, nebezpečí pominulo a jde spát.
Druhá strategie je interní dialog, strategie je myšlení první ligy: Jak já rozmlouvám sám se sebou, jedna věc je mentální jingle a druhá věc jsou mantry. Když si o sobě člověk myslí, že bude hrát v 1. lize, tak v ní většinou hraje, občas spadne do té druhé, ale to myšlení první ligy ho vrátí do té první ligy. Když si o sobě myslí, že patří do divize, skončí v krajským přeboru.
Proto je důležité, ať dělá člověk cokoliv, mířit na měsíc, když náhodou netrefí, tak skončí pořád mezi hvězdami!
Třetí strategie je zamezit sebelítost: Protože v momentě, kdy já se začnu litovat, například netrefím penaltu, prohraji vyhraný zápas v tenise, a začnu si říkat negativní věci typu já nikdy nevyhraji, tak zahajuji sám v sobě ten negativní příběh. Je nutné kritizovat tu činnost, nikoliv toho člověka.
Čtvrtá strategie je vizualizace: Je obraz světa, který ještě neexistuje, ale já mu uvěřím. Vizualizace může sloužit k tomu, že to povědomí nerozeznává, zda se jedná o skutečnost nebo sen a v tom případě je to pro to povědomí realita. Samozřejmě vizualizace může být i negativní.
Pokud jsou lidé ve FLOW, tak jsou o 500 % výkonnější, o 450 % se rychleji učí, a o 400 % jde nahoru kreativita. Ten člověk je úplně jinde!
Jan Mühlfeit o zpětné vazbě
Ať už skončí ta činnost jakkoliv, je potřeba po té činnosti pochválit, co udělal dobře, protože ten člověk, který tu činnost vykonával se poté cítí dobře. Pak je mu potřeba vytknout, co dobře nebylo, ale je potřeba oddělit toho člověka od té činnosti. V momentě, kdy káráš toho člověka, že je to všechno špatně, tak se probouzí opička a vyrábí se negativní příběh. Na závěr je potřeba vyjádřit důvěru do budoucna. Například: Když tyhle věcí uděláš či zlepšíš, tak v budoucnu budeš šampion apod.
Proč tedy mentální koučink pro sportovce?
Cílem je vybudovat jejich mentální odolnost tak, aby podávali svůj optimální výkon i v těžkých podmínkách. V tom stavu, když se jim daří, to umí každý, ale když se ti nedaří, když to mužstvo prohrává, když se jedinci nedaří, to je ten stav, kdy se ten koučink právě má provádět.
Jan Mühlfeit dále zdůrazňuje: „Pokud lidé dělají to, k čemu mají talent, co je jejich silnou stránkou, mohou být nejenom produktivnější a úspěšnější, ale i šťastnější. Odemykání lidského potenciálu je pro mne osobní mantrou, protože si myslím, že pokud lépe využijeme to nejlepší v nás, podaří se tak vytvořit i lepší svět k našemu žití.“
Tato metodika, která má kořeny v pozitivní psychologii, je založena nejen na jeho vlastních zkušenostech, ale i zkušenostech mnoha špičkových lidí ze světa globálního byznysu, politiky a sportu, se kterými se měl tu čest setkat, pracovat a trávit čas mnoho let.
Jan Mühlfeit také koučuje vrcholové manažery, olympijské vítěze a umělce z mnoha zemí a kontinentů.
-
Fotbalpřed 4 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 3 dny
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 4 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 3 dny
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí