Maroko mělo být bez penalty! Gól Argentiny neplatil (ne)správně

Maroko hned na začátku turnaje slaví historickou výhru, ovšem s černou kaňkou. Letní olympijské hry ještě ani nezačaly a už tu máme velkou kontroverzi. Nevídanou věc totiž přinesl hned úvodní zápas Argentiny s Marokem, hodinu a půl po zápase rozhodčí odvolali vyrovnávací branku Argentiny.

Maroko hned na začátku turnaje slaví historickou výhru, ovšem s černou kaňkou. Letní olympijské hry ještě ani nezačaly a už tu máme velkou kontroverzi. Nevídanou věc totiž přinesl hned úvodní zápas Argentiny s Marokem, hodinu a půl po zápase rozhodčí odvolali vyrovnávací branku Argentiny, a navíc se dohrávaly 3 minuty.

Zápas se vyvíjel zcela bez problémů. Tedy především 1. poločas, kde nebylo co řešit. Argentina sice diktovala tempo hry, šance byly k vidění jen na marocké straně. Nejdříve se do šance dostal Ilias Akhomach, jehož střela jen provětrala rukavice brankáře Geronima Rulliho.

V nastaveném čase však už síť rozvlnil Soufiane Rahimi. 28letý útočník působící v Al-Ain vstřelil teprve 8. gól v národním týmu. Zajímavostí u tohoto hráče je, že v letošním ročníku asijské Ligy mistrů vstřelil 3 góly d sítě Neymarova Al-Hilal a 2 góly vyřadil taktéž Ronaldův Al-Nassr. Ve finále poté přidal 2 góly s asistencí a jeho tým po zásluze vyhrál celou soutěž.

Maroko penaltu rozhodně kopat nemělo

První kontroverzní moment zápasu přišel hned v 5. minutě 2. poločasu. Odchovanec Barcelony Ilias Akhomach se prohnal po pravé straně a po kontaktu s Barretem spadl. Rozhodčí neváhal ani sekundu a okamžitě odpískal penaltu, proti které nejvíce protestoval Nicolas Otamendi.

U této situace je nutné zmínit, že ke kontaktu došlo, ale… Barreto jednou rukou šťouchl do zad Akhomacha, který se ihned skácel k zemi. Ani přezkoumání situace u VARu nepřineslo rozlišné rozhodnutí a penalta se opravdu kopala. Ze značky pokutového kopu zvýšil 2. gólem v zápase Rahimi.

Většina fotbalového světa se zřejmě shodne, že na žádné jiné vrcholové akci by se takováto penalta nepískala. Na nedávno skončeném evropském šampionátu bychom penalt viděli daleko více, kdyby se takovéto zákroky pískaly.

Argentina přišla zvláštně o bod

Cristian Medina srovnal v 16. nastavené minutě na 2:2. Krátce poté vběhli maročtí fanoušci na hřiště a rozhodčí zápas přerušil. Po téměř hodině a půl se hráči objevili zpět na hřišti jen s tím rozdílem, že skóre nebylo 2:2 ale 1:2.

Medina byl totiž v ofsajdovém postavení. Vlastně nic neobvyklého, když se takto situace rozebere… kdyby rozhodnutí netrvalo hodinu a půl.

V pozápasovém rozhovoru situaci hodně ostře kritizoval trenér Argentinců Javier Mascherano. Nevídaná situace je sice kontroverzní, ale vlastně se nic nestalo špatně. Záhadou jen zůstává, proč rozhodnutí o neuznané brance neoznámili rozhodčí hráčům během dlouhé pauzy.

Zdroj: Olympijské hry, ESPN