Spojte se s námi


Fotbal

Manchester City opět pod palbou po úniku dokumentů

Jsou to dva roky co byl Manchester City ohrožen vyloučením z Ligy mistrů. Ačkoliv po odvolání k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) mohli v této soutěži pokračovat a za tehdejší porušení pravidel nakonec trest nepřišel, na světlo dnes přicházejí nová obvinění.

Publikováno

dne

Jsou to dva roky co byl Manchester City ohrožen vyloučením z Ligy mistrů. Ačkoliv po odvolání k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) mohli v této soutěži pokračovat a za tehdejší porušení pravidel nakonec trest nepřišel, na světlo dnes přicházejí nová obvinění.

S informací přišel 7. dubna německý Spiegel ve spolupráci s žurnalistickou sítí European Investigative Collaborations (EIC). Na základě dokumentů, které zveřejnila whistleblowerská platforma Football Leaks, odhalují výrazné zapojení Spojených arabských emirátů ve vlastnictví a financování úřadujícího mistra Premier league.

Oficiálním vlastníkem je Sheikh Mansour, člen královské rodiny, ministr pro prezidentské záležitosti místopředseda vlády Abú Zabí. Kontrolu nad týmem převzal v roce 2008 a od té doby ho vytáhl z šedého průměru na vrchol anglického fotbalu.

K tomu výrazně pomohly i masivní investice nejen do infrastruktury, ale i do přestupů. Podle CIES Football Observatory utratili Citizens za posledních 10 let na přestupech 1,7 miliardy eur.

Napojení na stát

Sheikh Mansour vlastní Manchester City skrze společnost Abu Dhabi United Group for Investment & Development (ADUG). Ta měla porušit porušit pravidla tím, že platila částky v řádech milionů hráčským agentům a organizovala tajná jednání kvůli podpisu hráčů mladších šestnácti let.

Představitelé Abú Zabí trvají na tom, že ADUG je soukromá firma a její investice do anglického klubu a ostatních klubů v rámci City Football Group je soukromým podnikáním Sheikha Mansoura. A i během výpovědi u CAS potvrdil zástupce ministerstva financí prohlásil, že ADUG není na stát nijak napojen.

Spiegel s EIC ale odhalili nové skutečnosti. Podle nich byly platby ADUG vždy schvalovány státem, účty této společnosti má navíc spravovat Executive Affairs Authority (EAA), státní agentura zaměřená na poradenství ve strategické politice a komunikaci.

Šéfem této agentury, který schvaloval odchod peněz na účty Manchesteru City, je Khaldoon Al Mubarak, hlava státního investičního fondu a předseda manchesterského týmu. Přes generální představenstvo EAA měly navíc procházet i žádosti klubu o platby.

Inspiroval se Blatter u Manciniho?

Podle Spiegelu se současné vyšetřování zaměřuje na tři oblasti, v kterých měl Manchester City porušovat pravidla UEFA. Jedním z nich je tlak k podpisu smlouvy mezi klubem a nezletilými hráči pomocí peněžních částek.

Pokud se přestup týká hráče mladšího šestnácti let, nesmí se jednat o přeshraniční přestup a kromě platby přímo klubu nesmí obsahovat jiné finanční transakce. Nárok na peněžitou odměnu tak nemají hráči, rodiče ani agenti, a především poplatky zástupcům hráčů stojí v centru dění. Za podobné provinění proti pravidlům byla v nedávné minulosti potrestána například Chelsea.

Dále jsou sponzoři klubu v Abú Dhabí v podezření, že poskytli jen část uvedených prostředků, zbytek měl jít přímo od Sheikha Mansoura. Jako překvapivá část vyšetřování se ale ukazuje zapojení nynějšího kouče italského národního týmu Roberta Manciniho. Ten trénoval Citizens v letech 2009-2013, během kterých dokázal vyhrát první titul Citizens od sezony 1967/68. V evropských pohárech ale úspěch nepřicházel a tak ho na následující tři roky nahradil Manuel Pellegrini.

Problematickými se ukazují kompenzace, které Mancini od klubu obdržel. Ve skutečnosti se totiž má jednat o výrazně vyšší částku, než klub oficiálně přiznal. Peníze měly být italskému trenérovi vyplaceny v rámci fiktivní smlouvy o poradenství.

Není to poprvé, co se potenciálně nelegální platby skrývají za poradenskou činnost. Podobný postup zvolili Sepp Blatter a Michel Platini, což je stálo pozice šéfa FIFA, respektive UEFA v roce 2015.

Zdroje: Spiegel, Football Observatory

Reklama

Oblíbené