Spojte se s námi


Premier League

Magpie’s View: Newcastle United byl tématem v britském parlamentu. Co se probíralo?

Publikováno

dne

Situace v Newcastlu United je vážná a zlá. Dlouho. Ví to fanoušci klubu, ví to obyvatelé města, ví to hráči i manažer, ví to snad i celá Anglie. A nejen Anglie. Ví to vlastně celé Spojené království a každý, kdo se v něm zajímá o fotbal. A je to tak vážné, že už po několikáté za dobu, co Mike Ashley je majitelem klubu, se Newcastle United stal tématem debaty v britském parlamentu.


Poslankyně Chi Onwurah iniciovala v britském parlamentu debatu o Miku Ashleymu; Zdroj: chroniclelive.co.uk

Od roku 2010 je Chi Onwurah členkou britského parlamentu, když byla zvolena za volební obvod Newcastle upon Tyne jakožto člen Labouristů. O tom, že byla správnou volbou, svědčí i fakt, že se v pozici poslankyně drží dodnes a v Newcastlu se těší zaslouženě velké popularitě a vlastně se tomu ani nelze moc divit.

Proč tomu tak je? Nejen v Anglii snad každý ví, že v Newcastlu je fotbal náboženstvím snad více než kdekoliv jinde v celé zemi. Fanoušci tam ničím jiným nežijí. Žádný jiný velký profesionální sportovní klub v regionu není. Proto je toto téma pro celou oblast tak důležité. A jelikož od doby, kdy klub koupil současný majitel Mike Ashley, klub pomalu umírá, je potřeba to řešit. A to právě Chi Onwurah řeší a to tak, že se sama pravidelně zúčastňuje fanouškovských protestů proti majiteli klubu a sama na nich vystupuje a nezůstává jen u toho. Dokonce se jí povedlo toto téma nejednou přenést na půdu britského parlamentu. Ještě minulý týden však před utkáním Newcastlu s Cardiffem absolvovala schůzku s Mikem Ashleym.

https://www.facebook.com/NUFCczsk/photos/a.176897756482224/358928861612445/

V průběhu týdne navíc spatřila světlo světa statistika, že Newcastle byl díky ziskům v minulé sezoně 19. nejbohatším klubem světa. Jenže vůbec neutrácí a nikdo „neví“, kam se poděly peníze z klubu. I to jest důvod, proč se tento týden ve čtvrtek v House of Commons vedla rozprava o situaci v klubu, kterou iniciovala již zmíněná Chi Onwurah. Jak vypadal proslov a jak reagovali další poslanci?

„Newcastle United je bijícím srdcem našeho města. Měli bychom jej chránit!“

Oděna do klubových barev Newcastlu United, tedy černé a bílé, vystoupila Chi Onwurah. „Jsem fanoušek Newcastle United. Podpora klubu mi přinesla velkou radost a pocit sounáležitosti, sdílení účelu a komunity, stejně jako příležitost sledovat krásnou hru na nejkrásnějším místě – svatostánku St. James‘ Park. Ale také mi přinesla hluboké zoufalství a zklamání, zejména v posledních několika letech. Chtěla jsem se dnes představit v dresu klubu Newcastle, ale vím, že to není povoleno,“ uvedla na začátek.

Ve svém proslovu Onwurah použila spoustu argumentů, proč je téma okolo klubu důležité. Také zmínila, že přestože bude mluvit o Newcastlu, celé téma se týká fotbalu jako celku. Jako příklad z argumentů bylo použito, že na situaci Newcastlu United závisí ekonomika v regionu. Prý pokud se klubu daří, všichni jsou šťastní a utrácí, pokud se nedaří, situace se obrací. A zatímco v jiných městech se neustále mluví o počasí, v Newcastlu se řeší jen fotbal a jak se daří Magpies.

Jakožto osoba vlastnící magisterský titul v obchodní administrativě s několikaletou zkušeností v podnikání kritizovala poslankyně také účty, které Newcastle jakožto objekt soukromého podnikání předkládat. Prý z nich vůbec není zřejmé, co se to vlastně v klubu děje. Jako příklad prý není v účetnictví samostatně zaznamenán příjem 125 milionů liber za TV práva, která měl klub inkasovat. Zkrátka vše je nepřehledné, chaotické a podezřelé a jakoby to bylo schválně, aby nebylo možné nic vystopovat a zjistit.

https://twitter.com/uniladfooty/status/1023866130044280832

Chybět nemohla kritika přestupové politiky, jejíž záznamy v účetnictví mají být tajemné. Newcastle pravidelně patří v Premier League mezi nejméně utrácející týmy a často bývá v zisku. Paradoxně i přesto je zadlužen. „Souhlasíte ministře, že bychom měli tyto částky vypočítat?“ tázala se Onwurah. Zároveň při kontrole účtů narazila na problém s reklamami Sports Direct, tedy společnosti patřící majiteli klubu. Reklamy společnosti Sports Direct jsou rozesety po celém stadionu. Ale v účetnictví nejsou zaznamenány žádné zisky z toho, že Newcastle společnosti reklamu vůbec dovoluje. Střet zájmů v tomto případě také doposud nikdo příliš neřešil.

Padlo také upozornění na již zmíněnou statistiku, podle níž měl díky výdělkům z minulé sezony být Newcastle 19. nejbohatším klubem na světě. „Nevíme, jaký příjem klub vytváří a zda jsou tyto peníze využívány v klubu,“ komentuje Chi Onwurah nadále finance klubu. Řeč přišla také na pracovní podmínky, které jsou běžné ve společnostech, jenž Mike Ashley vlastní. Ty totiž byli investigativně vyšetřovány a přišlo se na to, že jeho zaměstnanci neustále žijí ve strachu, jelikož jim kvůli maličkostem hrozí propuštění. A to například jen za mluvení v práci.

Následovně poslankyně nastolila otázku, zda-li by se neměly fotbalové kluby nějakým způsobem více regulovat, aby finance ve fotbale byly transparentní, s tím, že by fanoušci měli mít právo se podílet na fungování klubu.

„Newcastle United je větší než kdokoliv,“ je jedna z vět na transparentu; Zdroj: irishmirror.ie

Slovo si samozřejmě brali i jiní poslanci. Například ministryně pro sport a občanskou společnost Mims Davies: „Vláda z celého srdce souhlasí s tím, že fotbal by měl být plně podporován a že fanoušci mají právo klást otázky těm, kdo vlastní kluby.“ Následně upozornila, že protesty proti majitelům fotbalových klubů během týdne probíhaly například i v Boltonu či v nedávné době v Blackpoolu či Charltonu. Mims Davies také potvrdila, že celá vláda chce vidět lepší spolupráci vlastníků klubů s fanoušky, kteří musí vidět, co se v klubu děje.

Ministryně také zmínila zákon z roku 2016, podle nějž musí všechny profesionální kluby v Anglii zajistit možnosti komunikace mezi fanoušky a majitelem klubu během každé sezony. Následoval výčet dalších zákonů a požadavků, které musí majitelé fotbalových klubů splňovat s tím, že vláda stále není spokojena se situací, která v aktuálních vlastnictvích sportovních organizací panují. Mims Davies také ujistila, že bude tlačit na fotbalové orgány, aby neustále přehodnocovaly pravidla a pracovaly na co největší transparentnosti. Celkově se ministryně pro sport a občanskou společnost vyjádřila, že pokud to bude nutné a situace se nezlepší, nebude se bát regulací klubů.

„Všichni se můžeme shodnout, že Newcastle United je jedním z největších klubů v Anglii. Zároveň je jedním z fanoušky nejlépe podporovaných klubů. Město ozdobené do černé a bílé je jedním z nejvíce viditelných a nejkrásnějších pohledů. Je to město, které miluje svůj fotbalový klub a chce pro něj to nejlepší. Součástí dnešního případu je fakt, že Newcastle United je v rukou někoho, kdo není celoživotním fanouškem klubu,“ prohlásila ministryně na adresu celku ze severovýchodu Anglie.

Newcastle United v sezoně 2017/18 slavil 125. narozeniny; Zdroj: youtube.com

V posledních týdnech však padla v médiích z úst jistých „expertů“ prohlášení, že Mike Ashley nabídl klub na prodej a tedy nemá důvod investovat. Tento „argument“ ministryně Mims Davies odmítla se slovy, že dokud Ashley klub vlastní, tak je jeho povinností do něj investovat, bezpečně se o něj starat a stejně tak to platí pro všechny ostatní majitele.

Na závěr Mims Davies vyzvala k tvrdé práci na zajišťování aktuálních, platných a stále lepších předpisů a snaze zlepšit vztahy mezi majitely klubů a fanoušky. Také vyzvala k většímu zapojování fanoušků do spolupráce s Premier League. Na závěr debaty bylo popřáno nejen Newcastlu United mnoho štěstí se slovy, že aktuální situace rozhodně není v pořádku, ale naneštěstí se v ní kluby po celé Anglii nachází a taková je zkrátka realita.

Chi Onwurah během vystoupení na fanouškovských protestech; Zdroj: themag.co.uk

Sice to vše bylo pouze mluvení a byla to jen pouhá diskuse, přesto zde padlo několik důležitých informací či argumentů. Zároveň bylo několik dalších lidí zasvěceno do problematiky, kterou třeba až tolik nevnímali a zda-li to v budoucnu přinese nějaké pozitivum a nějakou změnu, to ukáže teprve čas.

Pro Newcastle United a fanoušky Magpies je však veledůležité, aby se o tomto tématu mluvilo, aby se dále šířilo a pokud se téma dostane na půdu britského parlamentu, má to smysl. Něco to znamená. Minimálně to Mika Ashleyho dostane alespoň trochu pod ještě větší tlak. Nezbývá než doufat, že se Toon Army dočká nejlépe změny majitele. A snad také co nejdříve, přestože Ashleymu nelze věřit zhola nic.

Reklama

Oblíbené