Spojte se s námi


Premier League

Magpie’s View: Nad Newcastlem se stahují mračna. Benítez je fuč, prodej klubu v nedohlednu a fanoušci se bouří

Publikováno

dne

V pondělí odpoledne Newcastle United oficiálně oznámil, že Rafael Benítez končí na lavičce tohoto tradičního klubu. Ke dni 30. června mu totiž vyprší smlouva a po údajně dlouhém vyjednávání o novém kontraktu webové stránky Magpies na začátku tohoto týdne potvrdily, že se nepodařilo najít společnou řeč. Co se bude dít na severu Anglie nadále? Budoucnost je nejistá a mračna se stahují.

Když Rafael Benítez přicházel před třemi lety do Newcastlu United, tak si spousta lidí a expertů poměrně klepala na čelo. Trenér, jenž vyhrál spoustu trofejí a patřil k nejlepším na světě, se rozhodl převzít klub, který již měl v sezoně 2015/16 víceméně jistý sestup z Premier League. Nicméně už za těch pár utkání, která zbývala do konce sezony, dokázal ze svých nových svěřenců španělský stratég ždímat maximum. Magpies zakončili katastrofální sezonu sérií šesti duelů bez prohry.

A nebyly to dobré výsledky proti ledajakým týmům. Výhra nad Swansea, remízy s Manchesterem City a Liverpoolem, vítězství proti Crystal Palace, remíza s Aston Villou a rozdrcení Spurs 5:1 v posledním kole. Fanoušci tak i přes sestup byli pozitivně naladěni.

Do nové sezony ve druhé lize vstupovali s obrovskou dávkou naděje, že se ihned uskuteční postup a že pod takto zkušeným a úspěšným manažerem bude Newcastle v budoucnu mít šanci se stát opět tím týmem, který v minulosti hrával Ligu mistrů či další evropské soutěže.

Přesně takové ambice Benítez měl. A neskrýval je. První sezona vyšla na jedničku. Postup do Premier League po vítězství v druhé nejvyšší anglické soutěži. Bez větších investic se jako nováček Newcastle dokázal v první sezoně po postupu umístit na skvělé desáté příčce, především díky famózní jarní části. Jenže napříč výsledkům v klubu neustále panovala negativní atmosféra. Především díky jedné osobě.

Jméno Mike Ashley už straší fanoušky od roku 2007, kdy londýnský boháč klub koupil. Právě on byl již od počátku Benítezova působení v Newcastlu hlavní překážkou v dosažení Španělových ambicí. Bývalý kouč Realu Madrid, Liverpoolu či Neapole toužil po nových posilách hned po postupu do Premier League. Samozřejmě mu byly slíbeny peníze, jenže žádné nedostal. Přesto dokázal z týmu vyždímat maximum a získat již zmíněné skvělé desáté místo.

Před právě uplynulou sezonou začala doslova válka. Fanoušci i hráči byli na straně Beníteze, který v médiích neustále narážel na majitele Mikea Ashleyho a jeho neochotu do klubu investovat. To se potvrdilo i tím, že hráčům před minulým ročníkem nebyly vyplaceny prémie, díky čemuž odmítli nespokojení hráči poskytnout televizním stanicím své tváře pro televizní grafiku. Byl zahájen bojkot. Fanoušci ve velkém pořádali protesty. Těch se účastnila i členka britského parlamentu, která za oblast Newcastlu byla zvolena, Chi Onwurah.

Ta dokázala během sezony přenést problematiku s Ashleyho sobeckostí a jeho vykrádáním peněz z klubové kasy přímo na půdu britského parlamentu. Tam našli sice zastání fanoušci klubu, kteří pro Newcastle United žijí. Jenže k žádným konkrétním krokům to nevedlo. Pouze se, jak se lidově říká, na dané téma žvanilo.

Za zmínku také stojí Ashleyho obelhávání fanoušků. Mike Ashley totiž nejednou veřejně a přímo v živých přenosech na Sky Sports prohlásil, že klub nabízí k prodeji. Několikrát již měl být prodej téměř dohodnutý, přesto k němu doposud nedošlo. O prodeji klubu se mluví i nyní. Velice žhavé téma je to především od prosince. Nicméně v posledních dvou měsících se hojně mluví o možnosti, že klub koupí Arabové. Jenže oficiality nikde nejsou a trvá to již dlouho. Vždyť Manchester City se ve své době stihl prodat se vším všudy za tři týdny a bez komplikací. Kde je tedy problém?

Samozřejmě v panu Ashleym, majiteli Newcastlu, který do klubu neinvestuje, ale vysává jej. Benítez byl jeho výhrou. I přes absenci investic dokázal z týmu vyždímat tolik, aby jej udržel v Premier League, což anglickému miliardáři vynášelo. Jiného takového trenéra už nenajde. Jenže Španěl není z těch, co si nechají skákat po hlavě od druhých a byl v tom neústupný.

Ale zpět k prodeji. Dojde k němu? Pravděpodobně to moc očekávat nelze. I když kdo ví? Benítez není hlupák. Určitě čekal na dva scénáře. Buďto mu Ashley musel nabídnout peníze na přestupy, v druhé variantě se Španěl spoléhal na prodej klubu. Ani k jednomu nedošlo. A nutno podotknout, že sám Benítez nechtěl z klubu odcházet. Naopak. Neustále upomínal na potenciál klubu, Newcastle si zamiloval jako město i jako klub. Měl připravený desetiletý plán, jak dostat klub zpět do Evropy.

Jenže k tomu všemu potřeboval podporu majitele, té se nedočkal. Přesto i letos dovedl své svěřence ke skvostnému třináctému místu. Newcastle United tak přišel o nejlepšího manažera od dob legendárního Sira Bobbyho Robsona, který klub vedl v letech 1999 až 2004, jehož socha stojí před St. James‘ Parkem. Během Benítezova působení v Newcastlu byl klub ze severu Anglie vždy nejméně utrácejícím, ba co víc? Každou sezonu na přestupech vždy více získal než utratil, a to o dost více.

Benítezova bilance je přitom skvělá vzhledem k tomu, jaké podmínky v klubu měl. 146 utkání, 62 výher, 30 remíz, 54 proher. Rafa Benítez se během svého působení stal modlou fanoušků. Stal se nadějí, symbolem pozitivní budoucnosti. Spojil klub, který i napříč názvu „United“ už dávno nedržel za jeden provaz. Vlil do fanoušků novou vlnu zapálení pro klub. Navíc právě díky Benítezovi spousta hráčů odmítala odejít za lepším, a právě díky němu někteří hráči přišli. Byl pro všechny lákadlem, s nímž chtěl spolupracovat každý. Jenže to vše s jeho odchodem končí.

Za zmínku ještě stojí fakt, že Mike Ashley neustále ždímá kasy nejen klubové, ale i peněženky fanoušků klubu. Dresy Newcastlu jsou nejdražší ze všech týmů v Premier League, vstupné se neustále zdražuje a celkově se snaží londýnský podnikatel vytěžit ze všeho maximum financí. Zkrátka je to někdo, kdo nemá vztah ke klubu, k městu a ani k fanouškům. Což je v Newcastlu United paradox, jelikož žádný klub v Anglii není tak silně spjatý se svým regionem a jeho obyvateli.

A co bude dál? Toť otázka. V případě, že by se klub nakonec prodal, tak se hodně mluví, že by se klubu ujal José Mourinho. To však není dobrá cesta. V první řadě si z něj budou fanoušci utahovat, protože St. James‘ Park zůstává v jeho kariéře doposud jediným svatostánkem, na kterém nikdy nedokázal zvítězit. V řadě druhé není Portugalec trenérem, který by dokázal pracovat koncepčně, což dokládá víceméně celá jeho trenérská kariéra. Pokud k prodeji nedojde, tak se skloňují jména jako Monk, Grant a další, tedy nic pozitivního.

Ať už bude budoucnost jakákoliv, nástupce Beníteze to nebude mít snadné. Španělův odchod totiž opět silně rozčeřil vody. Fanoušci ihned na pondělní podvečer svolali velký protest před stadionem, účastní se jej i již zmíněná členka parlamentu Chi Onwurah.

Nabízí se také jedna otázka. Během sezony mimo protestů vznikalo mnoho organizací a fanouškovských uskupení, které protestovaly proti Ashleymu či na podporu Beníteze. Jedním z nich bylo uskupení If Rafa Goes We Go, tedy „Jestliže Rafa odejde, odcházíme i my.“

Opustí fanoušci Newcastle United společně se svým milovaným koučem? Nechejme se překvapit. Budoucnost tradičního anglického klubu bude více než zajímavá a především pro fanoušky Magpies extrémně náročná.

Reklama

Oblíbené