Lvíčata si ztížila boj o postup na EURO. Z Dánska si odváží pětigólový debakl

V dánském Vejle nastoupili v úterý čeští fotbalisté proti domácí reprezentaci k dalšímu utkání kvalifikace mistrovství Evropy hráčů do 21 let. V nepříliš výhodné pozici směrem ke kýženému postupu na závěrečný turnaj zápas vůbec nezvládli. Dostali pět gólů a žádný nevstřelili.

• Po špatném vstupu do kvalifikace letos česká jednadvacítka dvakrát vyhrála
  • Dánové se po odehrané necelé půlhodině dostali do vedení díky brance Bövinga
  • Domácí ve druhém poločase deklasovali Čechy dalšími čtyřmi góly a zvítězili 5:0

Lvíčata nevstoupila do kvalifikační skupiny I evropského šampionátu, který bude příští rok hostit Slovensko, ideálně. Loni na podzim dosáhla po úvodní prohře na Islandu pouze na dvě remízy s Walesem a Dánskem. Letos se ovšem svěřenci Jana Suchopárka výsledkově zlepšili, když v březnu oplatili porážku Islanďanům a v pátek zvítězili i nad Litvou.

Po čtvrthodině poměrně poklidné hry úterního zápasu měl první českou šanci Daněk, jehož střelu ovšem brankář Filip Jörgensen zneškodnil. Ani nadále nepřicházelo úspěšné zakončení do dánské sítě.

Naopak ve 28. minutě gólman Antonín Kinský inkasoval. Po centru z levé strany se sice seveřané ještě neprosadili, míč se však odrazil na hranici vápna k Williamu Bövingovi, jenž ranou z voleje zamířil přesně k pravé tyči.

O chvíli později vedení svého celku málem zdvojnásobil Gaaei, ale trefil jen břevno. Na opačné straně se pak ve 36. minutě nepovedlo ze slibné pozice prostřelit Jörgensena a brzy nato neuspěl ani Sejk. Mužstvo trenéra Steffena Højera si poločasový náskok 1:0 do přestávky vcelku v klidu udrželo.

Během pauzy došlo k jednomu střídání v týmu Česka. Adama Karabce nahradil Tom Slončík. Ten tak byl se svými spoluhráči už na trávníku ve chvíli, kdy soupeř zvýšil na 2:0. Ve 48. minutě skóroval po Gaaeiově průniku středem hřiště Mika Biereth, jemuž pomohla i teč bránícího hráče.

Ještě hůře bylo z pohledu českých reprezentantů pět minut poté, když Kinský fauloval Kvistgaardena, dostal žlutou kartu a především čelil penaltě. Pokutový kop Olivera Sørensena nechytil, a tak se rozdíl ve skóre zvětšil na tři góly.

Jenže tím jeho navyšování neskončilo. V 61. minutě si totiž defenziva ve vlastní šestnáctce nepohlídala odražený balon a rychlou souhru protivníků, v jejímž závěru uklidil míč do zčásti odkryté brány Thomas Kristensen.

Utkání tedy pokračovalo za prakticky rozhodnutého stavu. V 73. minutě se pokusil alespoň zmírnit debakl Alijagič, jehož hlavička ovšem směřovala přímo do brankářových rukavic. Deset minut před koncem postihla Dánsko nečekaná nepříjemnost, protože zraněného gólmana Jörgensena musel vystřídat Andreas Jungdal.

Češi si nakonec z důležitého klání odnesli „bůra“, což zařídil v 87. minutě duelu Mathias Kvistgaarden, a v tabulce skupiny I zůstávají jako osmibodoví na čtvrtém místě. Dánové si s aktuálními čtrnácti body pojistili vedoucí pozici, která jako jediná s jistotou zajišťuje kvalifikování na malé EURO. Určitou naději na postup by ještě slibovalo umístění na druhé příčce a případná baráž.

Zdroj: UEFA, ČT sport