Spojte se s námi


Hokej

Lafleur, Beliveau nebo Maurice Richard: Kdo patří mezi pětici historicky nejlepších hráčů Montrealu Canadiens?

Kabinou Montrealu Canadiens už prošlo mnoho hvězdných hráčů, kteří by si ve výběru těch největších hvězd jednoznačně zasloužili být. Ať už je to finská legenda Saku Koivu nebo Henri Richard, jenž za Montreal odehrál nejvíce zápasů. Kdo tedy patří mezi tu absolutní špičku?

Publikováno

dne

Kabinou Montrealu Canadiens už prošlo mnoho hvězdných hráčů, kteří by si ve výběru těch největších hvězd jednoznačně zasloužili být. Ať už je to finská legenda Saku Koivu nebo Henri Richard, jenž za Montreal odehrál nejvíce zápasů. Kdo tedy patří mezi tu absolutní špičku?

Guy Lafleur (Kanada)

Nejproduktivnější hráč Montrealu Canadiens. Lafleur už bohužel není mezi námi, jelikož v dubnu letošního roku podlehl ve svých 70 letech rakovině plic. Jedná se však o naprostou legendu nejen Canadiens, nýbrž celého NHL. Je to hráč, který za sebou zanechal velmi výraznou stopu.

Lafleur oblékal dres Montrealu dlouhých čtrnáct let a ve své kariéře útočníka NHL hned šestkrát překonal hranici 100 kanadských bodů (1974-1980). Organizace Canadiens draftovala Lafleura před sezónou 1971/72 už v prvním kole a z prvního místa. Nutno podotknout, byla to jedna z historicky nejdůlěžitějších voleb, kterou kanadský tým provedl.

Rodák z města Thurso dovedl Montreal ke pěti Stanley Cupům a obdržel mnoho individuálních oceněnení. Zde je jejich výčet: 1x Maurice Richard Trophy (pro nejlepšího střelce), 3x Art Ross Trophy (uděluje se vítězi kanadského bodování), 2x Hart Trophy (nejužitečnější hráč soutěže), 3x Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč z pohledu hráčské asociace NHLPA) a 1x Conn Smythe Trophy, která se každoročně uděluje nejužitečnějšímu hráči play off.

V dresu Montreal zasáhl Lafleur do 961 utkání, ve kterých vstřelil 518 branek a na dalších 728 přihrál. Celkově si tak připsal 1 246 kanadských bodů.

Jean Béliveau (Kanada)

Desetinásobný vítěz Stanley Cupu. Je vůbec dále třeba něco dodávat? Zřejmě asi ani ne, přesto se však sluší jeho úchvatnou kariéru alespoň několika řádky připomenout. Béliveau je druhým nejproduktivnějším hráčem v dějinách organizace Canadiens a v NHL nikdy nepůsobil v jiném týmu.

Červenomodrý dres poprvé oblékl v sezóně 1950/51, pevně se v A-týmu ovšem usadil až v ročníku 1953/54. Stejně jako v případě Lafleura i Béliveau obdržel v průběhu své kariéry mnoho individuálních trofejí, konkrétně 2x Maurice Richard Trophy, 1x Art Ross Trophy, 2x Hart Trophy a jednou Conn Smythe Trophy.

Deset let byl kapitánem a vůdcem Montrealu, bez jehož pomoci by Canadiens na samotný vrchol nevyšli tolikrát. V NHL se přes hranici 100 kanadských bodů nedostal ani jednou, jeho kariéře to ovšem nikterak neublížilo. Jeho bilance napříč celou kariérou NHL – 1 125 odehraných zápasů, 507 gólů a 712 asistencí. Celkově tedy posbíral 1 219 kanadských bodů.

Béliveau zemřel 2. prosince 2014 ve věku 83 let.

Maurice Richard (Kanada)

Jeden z dvojice bratří Richardových. Henri je hráčem, který má na svém kontě nejvíce startů v dějinách montrealského celku (1 258), Maurice je zase historicky nejlepším střelcem Montrealu, jehož barvy hájil po celou svou kariéru v NHL.

Za Canadiens nastoupil celkově do 978 utkání, ve kterých si připsal 544 přesných zásahů a 422 asistencí. S 966 body je tak čtvrtým nejproduktivnějším hráčem v historii Montrealu. Třetí je právě jeho bratr Henri, jenž posbíral 1 046 kanadských bodů. Maurice v nejúspěšnějším celku NHL strávil 18 let, v posledních čtyřech sezónách plnil funkci kapitána, v ročníku 1955/56 byl asistentem.

Co je ale nejdůležitější, osminásobný účastník NHL All Star-Game vybojoval s Montrealem osm Stanley Cupů. Mauriceovo jméno bezpochyby ve výčtu úspěchů figuruje tučným písmem. „Svou“ trofej, tedy Maurice Richard Trophy aneb Ocenění pro nejlepší střelce sezóny, získal hned pětkrát. V ročníku 1944/45 si dokonce v 50 zápasech připsal 50 branek – průměr gól na zápas je úctyhodným počinem.

Maurice zemřel na konci května roku 2000, a to ve svých 78 letech, když prohrál boj s rakovinou žaludku. Jeho osobnost a slávu však připomíná a připomínat bude socha postavená před domácí arénou Montrealu.

Larry Robinson (Kanada)

Robinson je nejen nejproduktivnějším obránce v historii Canadiens, je také absolutním lídrem NHL co do statistiky plus/minus. Svou kariéru zakončil na neuvěřitelném čísle +722. Přezdívaný „Big Bird“ byl členem montrealské „Velké trojky“ se Sergem Savardem a Guyem Lapointem, doslova obranným valem, se kterým se radoval z pěti ze svých šesti Stanley Cupů.

Desetinásobný účastník All Star-Game také získal dvě Norrisovy trofeje, dvakrát mu NHL udělila také Conn Smythe Trophy. V dresu Montrealu zapsal druhý největší počet startů v klubové historii (1 202) a celkově je pátým nejproduktivnějším hráčem Montrealu (883 kanadských bodů, 197+686).

Svou kariéru však v barvách Canadiens neuzavřel. Pro poslední tři roky své aktivní kariéry se přesunul do Los Angeles, kde pokračoval v plnění role asistenta. Dnes již 71letý bývalý obránce byl Montrealem draftován v roce 1971 „až“ v druhém kole, a to z dvacátého místa.

Carey Price (Kanada)

Ve výčtu hrdinů a legend Canadiens nesmí chybět tento čtyřiatřicetiletý gólman, který za v Montrealu stále ještě působí. Price je zkrátka skvělým moderním brankářem, jenž kromě vysokých gólmanských kvalit disponuje i vynikající prací s pukem a dokáže tak podpořit rozehrávku svého týmu.

Draftován byl samozřejmě Montrealem, a to v roce 2005 v prvním kole z páté pozice. Podle serveru CapFriendly momentálně pobírá 10,5 milionů dolarů ročně a platný kontrakt má až do konce sezóny 2025/26.

Z hlediska brankářů je Price tím nejdéle sloužícím v dějinách Canadiens, vždyť bránu Montrealu střeží už 15 let. Zanedlouho tedy načne svou 16. sezónu v dresu kanadského celku.

Navzdory výše uvedeným ikonám montrealského hokeje však s Canadiens nezískal žádný Stanley Cup. Rodák z Anahim Lake získal také několik individuálních ocenění.

Kromě Ted Lindsay Award a Hart Trophy také Bill Masterton Trophy (je udělována hráči, který nejlépe vykazuje vlastnosti vytvalosti, sportovního ducha a oddanosti hokeje), Jennings Trophy a Vezina Trophy.

Zdroje: NHL, Montreal Canadiens, Elite Prospects, CapFriendly

Reklama

Oblíbené