Spojte se s námi


Golf

Kupuje Saúdská Arábie sport? Nejde jen o byznys, ale také o vliv. Golf ukázal, kudy vede cesta

Pokud jen matně sledujete světový sport, určitě jste už v posledních letech či měsících zaslechli o Saúdské Arábii. Její sportovci sice nestojí na stupních vítězů, jejich fanouškovská základna není tak oddaná, avšak touha vybudovat něco velkého je tam větší, než kdekoliv jinde.

Publikováno

dne

Pokud jen matně sledujete světový sport, určitě jste už v posledních letech či měsících zaslechli o Saúdské Arábii. Její sportovci sice nestojí na stupních vítězů, jejich fanouškovská základna není tak oddaná, avšak touha vybudovat něco velkého je tam větší, než kdekoliv jinde. K tomu si přičtěme nekonečný zdroj financí a můžeme tušit, že nás čekají divoké časy.

Starodávné přísloví praví, že silnější vítězí. Bylo to tak vždy alespoň v přírodě, bylo to tak i na sportovních kolbištích. Jenomže doba se mění. Obzvlášť ve sportu dnes hrají daleko větší roli peníze, než výkony na hřišti. Líbit se nám to nemusí, ale tak to zkrátka je. Vítězí bohatší.

A právě v profesionálním sportovním světě se toto pravidlo udává čím dál rychleji do pohybu. Američané i Evropané budují svůj sportovní byznys už léta. Vybudovali prvotřídní fotbalové, hokejové, basketbalové, baseballové, ale i další soutěže, kde se točí těžké miliardy.

Přesto se začíná ukazovat finančně ještě silnější hráč – Saúdská Arábie. Veřejný investiční fond (nebo-li PIF) se rozhodl rozhodit sítě do celého světa a investovat nepředstavitelně velké finance především z těžby ropy do nové éry této země.

Vision 2030 & NEOM

Korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán chce z této země vytvořit něco, co nemá ani v současném moderním světě obdoby. Jedním z největších jeho projektů je tzv. Vision 2030.

Tento projekt má ze Saúdské Arábie udělat ve světě jednoho z nejsilnějších hráčů. Je to strategický rámec pro snížení závislosti Saúdské Arábie na ropě, diverzifikaci její ekonomiky a rozvoj sektorů veřejných služeb, jako je zdravotnictví, vzdělávání, infrastruktura, rekreace a cestovní ruch.

Součástí projektu je futuristické město NEOM, kde se bude rozléhat budova dlouhá 170 kilometrů s názvem The LINE, což má být samo o sobě jedno velké lineární město. To propojí pobřeží Rudého moře s horami a údolími na severovýchodě Saúdské Arábie. 

The LINE by měl být domovem až pro jeden milion obyvatel. Navíc bude město zcela poháněno obnovitelnými zdroji energie. Žádné továrny, žádná auta, žádné emise. To jen pro hrubou představu toho, jak nepatrné peníze z toho obrovského balíku chce Saúdská Arábie investovat do sportu.

Sport jako součást plánu

„Další věc, která je pro bin Salmána velmi důležitá, je, aby se Saúdská Arábie stala turistickou destinací a sport je velkým magnetem pro zahraniční cestovatele. Má v plánu udělat ze Saúdské Arábie místo, kterému se nevyrovná žádné jiné na světě, a má prostředky na to, aby mohl jít do velkých akcí, kterým by například Dubaj nikdy nemohla konkurovat,” řekl pro The Athletic Bradley Hope, novinář a autor bestselleru Blood and Oil z roku 2020.

Nestane se to přes noc, ale Saúdská Arábie toho nabízí mnohem více, než si lidé uvědomují: mnohem větší rozlohu, rozmanitost terénu, autentické historické památky, dlouhé pobřeží Rudého moře a další věci. Sport je velkou součástí toho, že Saúdská Arábie je místem, které lidé chtějí navštívit,” dodal Hope.

Ten taky říká, že „politickou základnou“ bin Salmána jsou mladí lidé v Saúdské Arábii. Má zájem na tom, aby se země stala lepším místem pro jejich život, včetně lepšího zaměstnání, vzdělání a zábavy.  

I když samotný sport není pro celý plán zcela zásadní, je to jeden z mnoha podstatných dílků skládanky, do kterého se PIF rozhodl velmi štědře investovat. Ne všichni jsou však názoru, že tato strategie má jen dobré úmysly.

Investice PIF do sportů, které se v Saúdské Arábii nesledují ani nehrají (jako je cyklistika, golf nebo tenis), jsou dalším příkladem toho, proč tyto investice slouží hlavně ke změně image království a nákupu vlivu, nikoli ke zlepšení domácího veřejného zdraví nebo diverzifikaci ekonomiky. Nejde o sport, ale o vliv,” říká doktor Chálid Aljabri, saúdský kardiolog a podnikatel, který aktuálně působí ve Washingtonu.

O tom, že Saúdská Arábie se snaží těmito investicemi zastínit mizerné podmínky lidských práv v této zemi, je přesvědčené velmi široké spektrem veřejnosti. Chálid Aljabri je navíc přesvědčen, že gigantické investice PIF nemohou být z byznysové stránky nikdy návratné.

Golf ukázal cestu i hrozbu zároveň

Ideálním příkladem je golf. Saúdové se léta ma rně snažili probít do profesionálního golfového ekosystému, až vytvořili soutěž s názvem LIV Golf. Projekt, kterému ve svém zárodků věřili jen Saúdové a pár dalších dobrodruhů.

Nebylo nic lehkého přilákat zvučná světová jména. K tomu dopomohly samozřejmě velmi štědré podpisové bonusy. Pro mnoho hráčů šlo o větší částky, než by mohli ve své kariéře v budoucnu vydělat.

Guvernér PIF Yasir Al Rumayyan miluje golf. Možná proto se stal tento sport globálně jedním z prvních, do kterého se snažili Saudové proniknout. Samozřejmě, v minulosti už nakoukli do fotbalu, tenisu i do Formule 1. 

Ale tohle je přece jen trochu něco jiného. Něco globálnějšího, neboť nejde o jeden tým nebo klub. Jde o soutěž, která necestujte po vzoru PGA Tour jen po americkém kontinentu, nýbrž po celém světě.

Úspěšný proces

Yasir Al Rumayyan najal někdejší světovou jedničku Grega Normana jako generálního ředitele a spolu začali měnit golfový svět. PGA Tour přibližně dva roky odolávala, označovala LIV Golf jen jako umělý nástroj, který má zakrýt v Saúdské Arábii problémy s potlačováním lidských práv. Na začátku PGA považovala LIV z dlouhodobého hlediska za neživotaschopný projekt.

Jenomže PGA Tour nejednou kromě několika opravdu dobrých hráčů začala mít také finanční problémy. Další nákladnou položkou byly soudní spory, které ještě více ždímaly čím dál tím prázdnější kasu. Komisař PGA Jay Monahan dlouho nechtěl mít s těmito lidmi nic společného. Pak se ale dal s Al Rumayyanem nečekaně do řeči a nejdou spolu za zády hráčů i veřejnosti upekli dohodu.

Byla nutná? Z hlediska fungování PGA Tour v budoucnu nejspíš ano. Obzvlášť po tom, co Monahan na začátku jakékoliv náznaky vyjednávání házel směle do koše. Věřil, že PGA Tour je natolik silný a schopný podnik, že se dokáže uživit sám. Nakonec nejspíš zjistil, že se přece jen přepočítal.

PGA Tour prakticky nemusela jít ruku v ruce s LIV Golfem a PIF, jako tomu teď nejspíš bude. Stačilo jen dohodnout podmínky, aby mohly oba subjekty v golfovém světě nezávisle fungovat a hráči mohli zkrátka hrát tam, kde chtějí. Jenomže Monahan golfisty, kteří se rozhodli okusit LIV Golf, následně suspendoval. 

Chtěl tím odradit i další hráče, kteří by se rozhodli vyzkoušet něco jiného. Vzhledem k tomu, že LIV Golf je výdělečně pro golfové profesionály lákavou záležitostí, byla nejspíš jen otázkou času, kdy by z PGA utekli další.

Koupí si Saúdská Arábie světový sport?

Co z toho lze tedy vyčíst? Nejspíš to, že Saúdská Arábie má natolik silný finanční kapitál, že s trochou trpělivosti se podaří finančně vysát i do té doby zcela nezávisle fungující podnik. Svět není dostatečně velký na to, aby zde fungovaly dvě velké organizace takhle zcela oddělené.

Nebylo by to přínosné ani pro golf, ani pro fanoušky. V tomto případě teď světem koluje věta, že „Saúdská Arábie koupila golf”. Oficiálně to sice vypadá jinak, protože šéfem celého společného subjektu zůstal na papíře Jay Monahan, avšak bystřejší hlavy vědí, že kdo financuje, ten ve finále diktuje.

Veškerá slova o morálce přebily finance. Z Monahana se stal zrádce a Saúdové díky LIV Golfu získali to, co od začátku chtěli. Aby je přijala veřejnost. Pro samotný golf to bude nejspíš dobře, fanoušci opět uvidí na hřišti pohromadě ty nejlepší hráče světa.

Ale pro zbytek sportovního světa je to velmi důrazně zdvižený prst. Svým způsobem LIV Golf ukázal cestu, jak by mohla Saúdská Arábie získat v budoucnu další sportovní odvětí.

Saúdové se netají tím, že chtějí v dohledné době uspořádat například fotbalový šampionát. Poslední mistrovství světa v Kataru navíc ukázalo, že morální stránka pořadatelské země není tak úplně zásadní. Šampionát v Kataru sice sklidil silnou kritiku, ale z hlediska sledovanosti znovu bořil rekordy. 

Byznys šlapal a to je to hlavní. A to také bude určovat noty i v nejbližších letech.

Zdroj: The Athletic

Reklama

Oblíbené