Ostatní
Které kluby utrácí své peníze za mladé hráče a které naopak spoléhají na zkušenosti?
Fotbalová laboratoř CIES Football Observatory přišla s další zajímavou statistikou. V ní se zabývá tím, v kolika letech byli koupeni hráči nastupující letos za daný tým. Kde tedy sportovní ředitelé a trenéři vyhledávají mladé talenty a kde naopak dávají přednost starším ročníků?
Na přestupovém trhu vyhledávají fotbalové celky dle různých kritérií hráče, kteří by nejlépe splňovali jejich požadavky. Jedním z kritérií je samozřejmě i věk. Obchodní strategie některých klubů se přímo zakládají na tom, že hledají co nejmladší fotbalisty.
Ono to dává samozřejmě smysl. Když si pořídíte mladého a talentovaného hráče, může týmu sloužit mnohem delší dobu, popřípadě může být za dobrou cenu prodán dále. Má to ale i svá úskalí.
Tyto nákupy můžou být mnohdy riskantní. Mladý hráč, který vykazuje velký talent, se nemusí vždy nutně vyvinout ve světovou hvězdu, a navíc postrádá větší množství zkušeností. Ti fotbalisté, kteří už v útlém věku dokazují svou vysokou kvalitu a mají zkušenosti s „velkým fotbalem“, se můžou zase poměrně dost prodražit.
Není tak divu, že na vrcholu žebříčku týmů z Top 5 lig, jež kupují v průměru nejmladší hráče, najdeme jedny z těch nejlepších týmů Evropy. Některé z nich mají dostatek financí kvalitní mladé hráče nakoupit a nebo je právě tato odvážná strategie vynesla na výsluní.
S průměrem 21,43 let podepsalo nejmladší hráče RB Lipsko. Tento poměrně nový klub má celkově velice mladý kádr a během své krátké existence se dokázal vyšplhat mezi nejlepší týmy Bundesligy. Asi nejlepším příkladem je Yusuf Poulsen, kterého si německý celek pořídil v Dánsku v jeho devatenácti letech, a nyní je oporou týmu.
V první dvacítce klubů nalezneme celkově velké množství neměcký celků. Dále jsou zde i zástupci Premier League, v čele s oběma celky s Manchesteru, Real Madrid a několik týmů z Francie – Nice, Lyon a Lille, kterému se v této sezoně náramně daří.
Pokud se podíváme mimo Top 5 evropských lig, tabulce vládne CSKA Moskva, ale je zde výrazné zastoupení holandských klubů, které jsou po celém světě vyhlášeny svými akademiemi a mládežnickým fotbalem.
Na druhém konci spektra v Top 5 soutěžích je italská Parma, jež své aktuální hráče získala, když jim bylo v průměru 27,35 let. Kromě dalších italských celků je zde velké množství klubů ze Španělska jako například RCD Espanyol, SD Eibar, Getafe nebo Sevilla.
Mimo nejlepší evropské soutěže pak jasně dominují kluby z Turecka s průměrem až 29 let.
Zde naleznete kompletní statistiku od CIES Football Observatory.
-
Fotbalpřed 19 hodin
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Chance Ligapřed 20 hodin
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Fotbalpřed 4 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 4 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord