Fotbal
Krveprolití v Guineji kvůli spornému rozhodnutí sudích na fotbale. Mezi desítkami obětí jsou i děti
Rozhodčí na fotbale pískl do píšťalky – a to spustilo šílenství. Fanoušci hostujícího celku začali na hřiště házet kameny, poté pronikli na trávník. Domácí si to nenechali líbit. Fotbalová válka, která propukla v neděli v Guineji, si vyžádala nejméně 56 obětí.
Rozhodčí na fotbale pískl do píšťalky – a to spustilo šílenství. Fanoušci hostujícího celku začali na hřiště házet kameny, poté pronikli na trávník. Domácí si to nenechali líbit. Fotbalová válka, která propukla v neděli v Guineji, si vyžádala nejméně 56 obětí.
- V neděli propukla během fotbalového utkání v Nzérékoré krvavá rvačka mezi příznivci obou klubů
- Do rvačky se zapletla i policie. Příslušníci použili slzný plyn. Zuřící fanoušci následně podpálili policejní stanici
- Fotbal je v zemi politické téma, tento turnaj byl pořádán na podporu prezidentské kandidatury místního vůdce
Guinea je malá země na západě Afriky, někdejší kolonie Francie. Na území o rozloze asi 250 000 km2 žije zhruba 13 milionů lidí. Guinea se pravidelně umisťuje v žebříčku nejchudších států světa na předních pozicích.
Neštěstí se stalo v neděli ve Nzérékoré, které je druhým největším městem v zemi. Město má asi 280 tisíc obyvatel.
Fotbalová rvačka přerostla v demonstraci proti policii. Obětí je nejméně 56
Ve Nzérékoré se hrál fotbalový zápas v rámci turnaje pořádaného na počest vojenského vůdce Mamadyho Doumbouya, který se po převratu v roce 2021 chopil moci a sám sebe dosadil do úřadu prezidenta. Domácí celek zde změřil síly s výběrem ze města Labé.
Hostujícím fanouškům hnul žlučí rozhodčí. Po několika kontroverzních verdiktech začali házet na hřiště kamení. Poté vtrhli na trávník. Začala nepředstavitelná mela, do níž se zapletla i policie, která nasadila slzný plyn. Hněv fanoušků se tedy obrátil i proti bezpečnostním silám, fotbalová rvačka přerostla v mohutnou demonstraci. Fotbalová příznivci během svého běsnění poničili a zapálili policejní stanici ve Nzérékoré.
Počet obětí je nejméně 56 a jsou mezi nimi údajně i děti. Místní lékaři měli těžkou práci. „V nemocnici jsou seřazená těla, kam až oko dohlédne,“ uvedl jeden pro agenturu AFP. „Další leží na podlaze na chodbách. Márnice je plná.“
Fotbalové turnaje jsou v Guineji pořádány, aby političtí vůdci získali větší popularitu
Fotbal je v chudé zemi politickým tématem. Agentury informují, že političtí vůdci často pořádají turnaje, zvláště pokud chtějí získat na svou stranu příznivce v nadcházejících volbách. Guinejský vůdce Mamady Doumbouya se chystá na prezidentské volby příští rok, které by jej konečně oficiálně potvrdily ve funkci vládce západoafrické země. Zatím zemi vládne jen fakticky, mezinárodní instituce jej ve funkci prezidenta Guineje neuznávají.
Předseda vlády Bah Oury odsoudil násilí a vyzval v prohlášení zveřejněném v neděli na síti X ke klidu. Dále ještě prohlásil, že guinejská vláda vydá prohlášení, jakmile shromáždí všechny informace.
Zdroj: Al Jazeera, X
-
Tenispřed 1 dnem
Nahoře bez nebo s raketometem. Tenistky WTA v roce 2024 zářily i mimo kurty
-
Fotbalpřed 4 dny
Skandál v Turecku. Uniklo video, kde si fotbalová rozhodčí užívá se starším kolegou. Ze zákazu činnosti si mladá žena nic nedělá, stala se hvězdou sociálních sítí
-
Chance Ligapřed 2 dny
Připravuje se Slavia na odchod Kinského? Baník kvůli tomu má přijít o svou jedničku. V podstatě hotovo, říká Podroužek
-
Chance Ligapřed 4 dny
Největší posilu zimy už Sparta přivedla. Má technické i fyzické parametry, aby se na Letné prosadil, chválí univerzála bývalý trenér