Spojte se s námi


Fotbal

Kritizovaný Masopust si řekl o základ. V čem je lepší a proč dostane přednost před Hložkem?

Lukáš Masopust je jedním z nejvíce kontroverzních členů české reprezentace. Část fanoušků by ho nejradši neviděla ani v nominaci, on si však svým výkonem řekl o základní sestavu.

Publikováno

dne

Lukáš Masopust je jedním z nejvíce kontroverzních členů české reprezentace. Část fanoušků by ho nejradši neviděla ani v nominaci, on si však svým výkonem řekl o základní sestavu. Jaroslav Šilhavý ví, proč na něj sázet, záložník Slavie má totiž přednosti, které nemusí být na první pohled vidět.

Zdroj: SK Slavia Praha

Jaroslav Šilhavý na Lukáše Masopusta opakovaně sází. V reprezentaci odkoučoval 26 utkání, z toho ve 21 případech vyslal na hřiště právě záložníka sešívaných.

Velké důvěry se těší i ve Slavii od Jindřicha Trpišovského. Proč je tedy tak často kritizovaný? Masopust je typem hráče, který odvede pro tým hrozně moc neviditelné práce. Toho si ale fanoušek sledující fotbal jako celek nevšimne, trenér studující detaily ano. Proto je tak často nasazován.

Mnozí by raději viděli na jeho pozici Adama Hložka. Ale ve formaci 4-5-1 a stylu hry Šilhavého je nasazení Masopusta mnohem logičtější. Třeba nemá takovou techniku, takové zakončení jako Hložek. Ovšem o to na téhle pozici pravého záložníka primárně nejde.

Je třeba si uvědomit, že nejsme Francie, Portugalsko či Itálie, jenž si mohou dovolit hrát na tři útočníky, kteří nemusí bránit. V našem systému je potřeba myslet i na zajišťování a dobrou spolupráci krajních hráčů s krajními beky.

Hložek, pokud hrál ve Spartě na křídle, měl diametrálně odlišné úkoly, než by měl v reprezentaci. Ve Fortuna lize 80 % týmů proti Spartě zaleze do bloku a letenští dobývají. Na křídelní hráče tak není vyvinutý takový tlak na bránění, jelikož brejkové situace často stačí uhasit obránci či defenzivní záložník.

Ovšem proti Anglii, Chorvatsku a dost možná ani proti Skotsku takový obrázek hry neuvidíme. Anglie proti nám bude hodně držet balón, tudíž se předpokládá, že drtivou většinu času budeme bez míče. A to je právě silnou stránkou Masopusta, ne Hložka.

Tuto přednost jste mohli vidět i proti Albánii, když v prvním poločase nelenil krokem, vystihl rozehrávku hostů a mířil sám na branku, šanci mu ale zlikvidoval brankář. V této činnosti je Masopust opravdu silný, předvídání, odebírání balónu, vyvážení míče z přehuštěného prostoru. Jsou to detaily, které však ohromně ulehčují týmu práci.

Hložek je ofenzivní hvězdou, to je bezpochyby. Dle dovedností co se týče ofenzivy, je na tom možná nejlépe z celého týmu. Ovšem proto by se hodil spíše na hrot útoku nebo na podhrot, ne na pravého záložníka.

Pokud bude na hrotu útoku hrát Patrik Schick, jakože bude, je složité dát Hložka na pravého záložníka. Podívejte se totiž, kdo hraje levé beky soupeřů. Andrew Robertson (Liverpool), Borna Barišic (Rangers) a Luke Shaw (Manchester United). Všechno nesmírně ofenzivní beci, kteří neustále podporují ofenzivu.

Opravdu se chce, aby Hložek většinu zápasu strávil bráněním těchto „jezdců“? Rozhodně ne. To by pak totiž zanikly jeho útočné kvality, jelikož by se musel mnohem více soustředit na defenzivu, než je zvyklý.

Proto tuhle pozici nejčastěji obsazuje Masopust, jenž perfektně dokáže vybalancovat ofenzivu s defenzivou a je na tuto pozici naučený. Proti Albánii ukázal, že pak zvládne zahrát i dopředu (1+1). Je navíc skvěle sehraný s Vladimírem Coufalem, což je také nesmírně důležité.

„Pochválit zaslouží nejen tihle dva hráči. Ale jejich sehranost ze Slavie je pořád vidět, že jim to zůstalo, i když teď už hraje Coufal jinde. A Lukáš Masopust? Tak bychom si představovali výkon křídelníka, který se zapojoval dopředu. Vytvářel šance, přihrál na gól a jeden důležitý dal. To je pro nás dobré zjištění,“ vyjádřil se na adresu tohoto dua Jaroslav Šilhavý.

Ač to mnozí nevidí nebo nechtějí vidět, Lukáš Masopust je velice důležitým článkem týmu a oba jeho trenéři to moc dobře vědí.

Zdroj: Livesport

Reklama

Oblíbené