Spojte se s námi


Fotbal

Komentář: UEFA nevyužívá potenciál juniorského Eura. Semifinálové zápasy divák již viděl ve skupině

Pro mnohé mladé jde o životní turnaj, na kterém se mohou prodat do světového klubu. Přesto bývá v některých předních fotbalových zemích Euro do 21 let podceňováno. Určitými rozhodnutími jde ale UEFA tomuto postoji naproti. A to jak směrem k hráčům, tak k divákovi.

Publikováno

dne

Pro mnohé mladé jde o životní turnaj, na kterém se mohou prodat do světového klubu. Přesto bývá v některých předních fotbalových zemích EURO do 21 let podceňováno. Určitými rozhodnutími jde ale UEFA tomuto postoji naproti. A to jak směrem k hráčům, tak k divákovi.

Když si čtenář otevře web Sky Sports po zápase seniorské reprezentace Anglie, vyskočí na něj několik různých článků, které rozebírají jednotlivé detaily.

Mladý Albion letos na turnaji U21 doposud neinkasoval, je v semifinále, nejčtenější britské médium přesto nevěnuje úspěchu mladíků takřka žádnou pozornost.

U Anglie je to ještě poměrně pochopitelné, protože se na rozdíl od jiných evropských zemí nemůže z turnaje kvalifikovat na olympijské hry. Na těch totiž vystupuje pod záštitou Velké Británie, tudíž se její fotbalisté na hry vůbec nemohou dostat.

VAR je dnes již všude

K lehkovážnému přístupu evropských gigantů přispívá i UEFA. Absolutně absurdní bylo rozhodnutí využívat VAR až od vyřazovací fáze. Video stejně nepochopitelně chybí ještě v Konferenční lize, jinak ho má snad každá profesionální soutěž v Evropě.

Při pohledu na turnajovou motivaci sudích, z nichž většina na mezinárodní scéně sbírala první pořádné zkušenosti, by se přítomnost VAR opravdu nabízela. Kupříkladu Belgie by proti Gruzii kopala jasnou penaltu, která by ji poslala do vyřazovací fáze.

Takto kombinace nezkušených rozhodčích v kombinaci s absencí VAR působí tak, že UEFA EURO mladých bere jako nepodstatný turnaj, na kterém nechce utrácet peníze a hlavním cílem pro ni je otrkat si nadějné arbitry před blížícím se mistrovstvím Evropy v Německu.

Nezvládnutý systém play-off

Z pohledu diváka je nezáživný především rozpis zápasů vyřazovací fáze. Týmy ze stejných skupin nepochopitelně nešly na rozdílné strany pavouka a semifinále nabídnou zápasy, které již na turnaji byly k vidění.

Utkání Izrael vs. Anglie a Španělsko vs. Ukrajina jsou tak rekapitulací skupinové fáze, což pro nezaujatého diváka není příliš velké lákadlo. Přitom kdyby systém dával smysl, mohlo dojít na souboj obrů (Španělsko vs. Anglie) a trpaslíků (Izrael vs. Ukrajina).

Zdroj: UEFA

Reklama

Oblíbené