Fotbal
Kolaps Eriksena vyvolal další otázku. Nejsou fotbalisté příliš přetěžovaní? A jak to zastavit?
Když se Christian Eriksen v duelu proti Finsku bezvládně skácel k zemi, s nejedním fanouškem to zatřáslo. Všichni samozřejmě přejí dánskému fotbalistovi co nejdřívější uzdravení, zároveň to ale vyvolalo otázku, jak podobným situacím předejít.
Když se Christian Eriksen v duelu proti Finsku bezvládně skácel k zemi, s nejedním fanouškem to zatřáslo. Všichni samozřejmě přejí dánskému fotbalistovi co nejdřívější uzdravení, zároveň to ale vyvolalo otázku, jak podobným situacím předejít.
Samozřejmě dokud nevíme, co přesně zavinilo Eriksenův kolaps, je zbytečné o tom spekulovat. Mohla to být i skrytá srdeční vada, která by se v normálním životě neukázala, ale z důvodu fyzického přetížení se bohužel objevila.
Každopádně to, že jsou profesionální fotbalisté extrémně přetěžovaní, je fakt. Liga, poháry, evropské poháry, reprezentace, šampionáty, přelety, vše téměř bez přestávky. V zimě si fotbalisté neoddechnou ani na chvíli, v létě musí vzít zavděk často jednomu či dvěma týdnům. A to je šeredně málo.
Covidová doba ještě víc utáhla opasky termínové listině, je tak velký shon všechno dohrát v čas. Organizátoři berou fotbalisty jako roboty, nikdo však nehledí na jejich zdraví. Ostatně i to byl jeden z důvodů, proč Florentino Pérez chtěl prosadit nechvalně proslulou Superligu. Aby hráčům ubyly zápasy, jelikož jsou moc přetěžovaní.
Letošní ročník je navíc opravdu extrém. Hráči jedou v kuse bez letní či zimní pauzy už rok. To je neskutečný nápor jak na tělo, tak na hlavu.
Podívejte se třeba na Bruna Fernandese. V letošní sezóně odehrál už alarmujících 68 zápasů! V drtivé většině navíc odehrál celý zápas, a to je ještě před ním EURO, kde jej čekají další minimálně 3 utkání za jeden týden. K tomu všemu neustálé cestování v letadle, tréninky, zátěž je i psychická, jelikož hráč musí být stále hlavou připraven.
Luka Modrić ve svých 35 letech odehrál neuvěřitelných 61 utkání. Opět v drtivé většině mluvíme o kompletní 90minutové zátěži. Ke konci sezóny už na něm byla únava obrovsky znát, jeho běžecké výkony se dostaly na 70% jeho maxima. Odpočinek? Ale kde že. Přelet do Chorvatska a okamžitě se začal připravovat s týmem na EURO.
A ta nejhorší část teprve přijde. Jakmile hráči odehrají mistrovství Evropy, za náročnou sezónu by si zasloužili minimálně měsíc a půl volno. To ale nehrozí, jelikož nové ročníky začínají co nevidět. Často tak fotbalisté dostanou týden či dva volno a zase se vrátí do přípravy s klubem.
Navíc pokud je hráč zraněný, opravdu to neznamená, že si odpočine. Rehabilitující fotbalista v 99 % případů dře mnohem více než zdraví hráči. Nezřídka kdy je v tréninkovém centru od rána do večera, aby se dal co nejrychleji do kupy.
Jak tento problém ale vyřešit? Rozhodně by neuškodilo zkrátit počet zápasů, ať už v ligách či evropských pohárech. Na profesionální fotbalisty je opravdu často nahlíženo jen jako na prostředek ke generování obrovských peněz. Jsou to ale také jen lidé.
Často se ve společnosti vyskytne otázka, za co fotbalisté berou miliony měsíčně. Tady je možná ta odpověď, protože tento fyzický a psychický nápor by nevydrželo 90 % smrtelníků. Hráči jsou navíc extrémně často odtrženi od rodin, od blízkých, většinu času tráví v bublině na hřišti či na hotelech.
Zdroj: Livesport
-
Fotbalpřed 2 dny
VIDEO: Fanynka Kolumbie při zápase ukázala prsa, získala si potlesk celé tribuny
-
Bundesligapřed 1 dnem
VIDEO: Neuvěřitelný gól Hložka proti Lipsku. Takto si pohrál s obráncem a nádherně zavěsil
-
Chance Ligapřed 2 dny
Sparta chystá velký přestup. Lars Friis žádá posilu z ostravského Baníku. Ve hře jsou až dva miliony eur
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Baník chce v zimě přivést reprezentanta! Ostravský klub je údajně připraven zaplatit miliony za útočníka s vynikající bilancí