Fotbal
Když Red Bull ruinuje fotbal aneb Příběh o zničení a znovuzrození tradičního klubu Austria Salzburg
Dnes zřejmě každý fotbalový fanoušek zná klub Red Bull Salzburg. Přeci jen se rakouský celek v dobrém světle předvedl především v letošní sezoně Ligy mistrů. Ovšem málokdo ví, jak tento klub vznikal. Zatímco u partnerského RB Lipska je příběh známý, o Salzburgu se již tolik nemluví. Navíc existuje stále mnoho lidí, kteří se ptají, proč je Red Bull tak špatný a kritizovaný. Právě Salzburg je skvělým příkladem, na kterém to lze perfektně vysvětlit.
Red Bull Salzburg v podobě, v jaké ho dnes známe, se zrodil v roce 2005. Vesměs stojí na základech klubu SV Austria Salzburg, který byl právě ve výše zmíněném roce 2005 koupen konglomerátem energetických nápojů, tedy Red Bullem. Následně začala likvidace všeho původního. Klubové barvy? Změněny. Jméno klubu? Změněno. Logo? Změněno. Vedení a zaměstnanci klubu? Rovněž se jelo od nuly.
Jako vrchol všeho nové vedení klubu prohlásilo, že Red Bull Salzburg je nově založeným klubem bez historie, což je nepřijatelné. O to více, vezmeme-li v potaz historii SV Austrie Salzburg, která kvůli něčemu takto nesportovnímu, neférovému a nechutnému vesměs zanikla. Umíte si představit, že jste celý život fanouškem klubu, který má jasně danou filozofii, strategii, definované barvy, znak a ze dne na den je vše pryč a jinak?
Za zmínku stojí, že Austria Salzburg byla založena v roce 1933, když se sloučily kluby Hertha a Rapid. O dvacet let později se Austria dostala mezi rakouskou elitu a v 70. letech se poprvé začala objevovat v evropských pohárech. Své jméno si neustále vylepšovala. V 90. letech dokázala třikrát opanovat rakouskou nejvyšší ligu a v roce 1994 hrála finále Poháru UEFA, kde padla s Interem. Jedná se pak o první rakouský klub, který vůbec hrál v nově vytvořené Lize mistrů v sezoně 1994/95.
Až takovou minulost má klub, který chtěl Red Bull vymazat z fotbalové mapy. Bylo tak logické, že skalní příznivci Austrie nesli něco takového velice špatně. Začalo se protestovat, a to ve velkém. To donutilo nové vedení, údajně nově založeného klubu bez historie, aby se s fanoušky sešlo. Jenže to nic nezměnilo. Red Bull totiž připustil jeden jediný ústupek – prý mohou zvážit, že by alespoň gólmani nosili fialové rukavice a štulpny. Přičemž právě fialová byla dominantní barvou Austrie. Takové pohrdání je zkrátka nevídané.
Když tedy příznivci Austrie zjistili, že snaha o zachování jejich milovaného klubu nemá žádné výsledky, rozhodli se obrátit k Red Bullu zády a založili si vlastní klub. Nepřekvapivě pod názvem SV Austria Salzburg. Ten začal s působením v rakouském soutěžním systému v sezoně 2006/07 až v sedmé lize. Hned v první sezoně dokázal jejich tým postoupit a co víc? Během dalších pěti let se dočkala Austria postupu až do třetí ligy!
V třetí lize pak Austria několik dalších sezon zůstala a docházelo na zajímavé střety. Ve stejné lize totiž působily rezervní týmy Red Bullu Salzburg a historického rivala Wacker Innsbruck. To samozřejmě přilákalo na tribuny mnoho lidí. Především tedy zápasy proti Red Bullu. Rok 2015 pak byl pro Austrii historický, neboť se konečně dočkala postupu do druhé ligy.
Sice to stále není nejvyšší soutěž, ale byla to nevídaná radost. V daném roce navíc hrály tutéž soutěž kluby LASK Linec a áčko nepřítele Wackeru Innsbruck. Takže radost byla o to větší. Zpět na bundesligových stadionech! Jenomže v soutěži se Austria dlouho neohřála. Licenční požadavky, které bylo nutné splňovat pro hraní v druhé lize, dostaly klub do finanční krize. Došlo tak k nucenému opuštění soutěže s tím, že o dva roky později hrál klub čtvrtou ligu.
Aktuálně ale Austria hraje v třetí lize a na tamní stadiony přináší bundesligovou atmosféru. Nechodí na ni sice davy příznivců, ale průměrná návštěvnost jejich zápasů se pohybuje na číslovce 1200, přičemž třeba druhá rakouská liga má průměrnou návštěvnost na 928 divácích. A co víc? Fanoušci Austrie nejsou diváci, jsou to skuteční nadšenci a umí vytvořit fantastickou až fanatickou atmosféru a krásná chorea. Možná i Premier League, kde je ticho během zápasů, by mohla závidět.
Na závěr stojí za zmínku fakt, že počet fanoušků Austrie Salzburg se stále zvyšuje. Jdou tak příkladem a dokazují, že postavit se penězům a destruktivnímu vlastnictví klubu zkrátka jde a není to nemožné! Přitom nejsou jedinými, kdo se obrací zády k modernímu fotbalu. Skvělým příkladem jsou fanoušci Manchesteru United, kterým vadí vlastníci klubu, tedy rodina Glazerů. Založili si celek United of Manchester, který působí v nižších soutěžích.
Austria Salzburg však již byla blízko návratu mezi elitu a třebaže to může být skalnatá a trnitá cesta, není nemožné, že by se to skutečně povedlo. Klub a jeho příběh může přilákat investory, kteří by mohli stát za příznivci a jejich hodnotami. Již tak je existence samotné Austrie úspěchem. Naštěstí se Red Bullu klub úplně zničit a vymazat z fotbalové historie nepodařilo.
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly
-
Chance Ligapřed 21 hodin
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub