Spojte se s námi


Ostatní

Kdysi lépe hodnocený než Agüero, Bale či Benzema. Kde však skončil nejperspektivnější teenager roku 2007?

Publikováno

dne

Psal se rok 2007 a Jižní Korea hostila Mistrovství světa ve fotbale hráčů do 17 let. Právě na něm ghanský mladík Sadick Adams zazářil natolik, že byl o pár týdnů později jmenován nejperspektivnějším teenagerem ve světě fotbalu. Jak si však vedl v následujících letech? Určitě ne tak, jak se dalo očekávat.

Zdroj: twitterový účet Ghana Premier League

Výkon proti Německu na MS U17 pro Sadicka Adamse znamenal mnoho, i díky tomu, co předváděl ve zbylých zápasech mistrovství se mu otevřely dveře do světa velkého fotbalu v Evropě. Ghanu Sadick dovedl na 4. místo, úspěch většího kalibru však na něj teprve čekal. Ještě jako sedmnáctiletého si jej totiž vyhlédlo Atlético Madrid, magazín World Soccer Magazine jej dokonce usadil na první příčku v žebříčku nejperspektivnějších fotbalistů na světě!

„Byl jsem ohromně překvapený umístěním v onom žebříčku,“ nemůže tomu ani po těch letech Adams uvěřit. „Nezískal jsem ani jednu cenu za nejlepší výkon v zápase, skončili jsme s mužstvem čtvrtí, poslední zápas jsem ani nehrál.“

V Atléticu Adams odehrál 22 zápasů za rezervní tým. „Dřív jsem hvězdy, kterých bylo v Atléticu nespočet, sledoval jen v televizi. To, že jsem s nimi mohl trénovat, mi dalo neskutečně moc. Byli tam David de Gea, Sergio Agüero, Diego Forlán a další,“ vypočítává Ghaňan.

Pak však přišly problémy, možná tam se kariéra hráče zadrhla. „Ještě před mistrovstvím jsem podepsal ‚pre-contrant‘ s tuniským klubem Etoile Sportive Du Sahel. Jelikož jsem ale neměl 18 let, nebylo to platné, a tak se bez mého vědomí rozhodli rodiče, že smlouvu dotáhnou sami. To nakonec jako mí rodinní zástupci udělali. Po podpisu v Atléticu jsem najednou měl kontrakt se dvěma týmy a dostal jsem čtyřměsíční distanc a pokutu.“

Po návratu na hřiště se v Madridu nedokázal Adams prosadit do prvního týmu, a tak se rozhodl pro hostování v srbském klubu FK Vojovdina. Ani tam to ale nefungovalo podle hráčových představ, a tak nakonec paradoxně skončil tak, kde zcela původně první úmluvu podepsal – v Etoile Sportive Du Sahel.

„I přes to, co jsem jim udělal, že jsem nedodržel, co jsem slíbil a odešel do Atlética, mě chtěli. Bylo mi jasné, že to tam musím jít zkusit,“ tvrdí Adams.

V 15 zápasech hraných v dresu tuniského klubu skóroval celkem 7x, pak jej čekaly ještě další štace na Kypru a v Saudské Arábii. Kruh se uzavřel návratem do rodné Ghany do Asante Kotoko. Nyní hraje za Ashanti Gold.

Jak životní, tak i fotbalové cesty jsou nevyzpytatelné. V případě Sadicka Adamse to nevyšlo tak, jak by nejspíš chtěl.

Reklama

Oblíbené