Spojte se s námi


Fotbal

Kdo prodělal nejvíce ve světovém fotbale? Mezi Top 10 za posledních pět let chybí třeba Man City

Výzkumná skupina CIES Football Observatory sesumírovala žebříček deseti celků z TOP 5 evropských fotbalových lig, které za posledních pět sezón přišly rozdílem mezi utracenými a vydělanými sumami za hráče o nejvíce peněz. Mnohé z nich překvapí, že některé očekávané kluby jako třeba Manchester City, se v první desítce ani nevyskytují.

Publikováno

dne

Výzkumná skupina CIES Football Observatory sesumírovala žebříček deseti celků z TOP 5 evropských fotbalových lig, které za posledních pět sezón přišly rozdílem mezi utracenými a vydělanými sumami za hráče o nejvíce peněz. Mnohé z nich překvapí, že některé očekávané kluby jako třeba Manchester City, se v první desítce ani nevyskytují.

10. Liverpool – 278 milonů liber

Klub z Anfield Road patřil, byť to tak při pohledu na aktuální tabulku Premier League nevypadá, k absolutní světové špičce prakticky v celém vymezeném období. Vzhledem k tomu je až desáté místo známkou velmi zdravého přístupu k financím v Liverpoolu.

V tomto období posilnil Liverpool o brankáře Alissona, nebo záložníky Fabinha a Thiaga. Některé personální ztráty, jako například Sadia Maného však trápí Kloppovo mužstvo velmi citelně.

9. Juventus – 299 milionů liber

U Staré Dámy byl pochopitelně největší výdaj na příchod Cristiana Ronalda z Realu Madrid. Za zmínku stojí také jeden z nejlepších pravých i levých beků současnosti Cancelo.

Do Turína se stěhovali i stoper De Ligt nebo záložník Arthur. Všechny zmíněné však klub Pavla Nedvěda postupně také prodal a v bíločerném dresu je nahradili například Vlahovič, Chiesa nebo navrátilec Pogba.

8. Wolverhampton – 315 milionů liber

Vlci zejména v létě 2018 značně posílily, přivedli nabušeného Traorého, útočníka Jotu nebo gólmana Ruie Patrícia, o rok později i bojovníka Jimenéze.

Také díky tomu se v ročnících 18/19 a 19/20 těšili z konečného sedmého místa v tabulce Premier League. Jota však záhy odešel do Liverpoolu a obejít od letošního léta musejí i bez dlouholetých stálic obrany Bolyho, Saisse nebo Dendonckera.

7. Aston Villa – 329 milionů liber

Stejně jako Wolves možná ne tak očekávaný klub. Celek z Birminghamu posiloval mocně hlavně v létě 2019, kdy za posily vyplácl 159 milionů a to především za Moraese, Mingse nebo Douglase Luize.

Za zmínku rozhodně stojí o rok později příchozí brankář Emi Martinéz. Velkou finanční injekcí se stal odchod kapitána Jacka Grealishe do Man City a Villa Park opustili i Chukwuemeka či Ings.

6. Newcastle United – 375 milionů liber

Straky ani nevěděly, jaký klenot si v osobě Almiróna v létě 2018 pořídily. Rok poté přicestovali na St James’ Park i Joelinton a šikula Saint-Maximin. Značnou sumu museli pruhovaní obětovat i pro motor aktuální zálohy Guimaraese nebo útočníka Isaka, který je nejdražší posilou v historii klubu.

Citelnou ztrátou byl pro Newcastle odchod Mitroviče nebo Peréze. Ostatní prodeje se ale pohybovali v tak nízkých sumách, že za poslední tři sezóny přiteklo na klubový účet pouze něco přes 2,5 milionů.

5. West Ham – 386 milionů liber

“Elitní” pětku nám uzavírá překvapivě West Ham, který poslal v červenci 2018 necelých 40 milionů za Andersona. Za Hallera o rok později dokonce o deset “míčů” víc. Nemalé finance vynaložili i na příchod Zoumy, Vlasiče a talentovaného Paquety.

Přes hranici padesáti vydělaných milionů se za vymezené období dostali jen v sezóně 19/20, k čemuž z poloviny pomohl přestup Arnautoviče do Číny. Za zmínku určitě stojí i odchod Ayewa, nebo výše zmíněného hroťáka Hallera.

4. Tottenham – 424 milionů liber

Přes kapsu se na severu Londýna museli plácnout například kvůli Ndombélému, nebo křídelníku Bergwijnovi. Nad padesát milionů stáli také Romero a Richarlison, za kterého se taková částka při aktuální formě zdá vskutku úsměvná.

Co se týče odchodů, nejvíce peněžně pomohlo loučení s architektem útočných akcí Eriksenem, bekem Trippierem, nebo i Bergwijnem, ale ani v jedné sezóně se nevyhnuli nelichotivé finanční ztrátě.

3. Arsenal – 483 milionů liber

Kanonýři se také nebáli sáhnout do kasy pro pořádnou sumu a v létě 2019 vysázeli 80 milionů za Pépého. O rok později 50 za Parteye a později necelých 60 za Whitea. Přes 50 milionů museli oželet i při nákupu Jesuse.

Při prodejích naopak moc direktiva klubu moc nezářila, byť 30 milionů za Iwobiho bylo vlastně solidních. Když ale v posledních třech sezónách dohromady na prodejích vyděláte něco přes 74 milionů, pravděpodobně nebudete v kladných číslech, na druhou stranu možná povedete ligu.

2. Manchester United – 595 milionů liber

Red Devils se už tradičně v posledních letech nedrželi zpátky při návštěvách přestupového trhu. Necelých 60 milionů stál záložník Fred, přes 85 museli dát na stůl za stopera Maguira a přes 60 za produktivního Fernandese.

I Sancho měl cenovku se sumou přesahující 80 milionů a naposledy posílili Red Devils o Antonyho za 95 a Casemira za 70. Naproti tomu odchody z Old Trafford většinou takové cenovky ani zdánlivě neatakovaly, snad jen s vyjimkou Lukaka, kterého odkoupil Inter za 74 milionů. Kromě něj se ale k hranici 30 milionů přiblížil jen James a United se tak mohou pyšnit necelými 600 miliony v mínusu.

1. Chelsea – 665 milionů liber

Nelichotivému žebříčku kraluje klub ze Stamford Bridge. Od léta 2018 totiž zaplatil 80 milionů za Kepu, 64 za Pulisice, 57 za Jorginha, 80 za Havertze, 113 za Lukaka, 80 za Fofanu, 70 za Mudryka, 65 za Cucurellu a posledně 121 za Fernandeze.

A to jsme vytáhli jen nákupy nad 55 milionů. V poměru s financemi získanými prodejem to nevypadá ale vůbec dobře. Ne že by za pěknou sumičku (115 milionů) nenechala odejít Hazarda, ale kromě Abrahama žádný další obchod neznamenal pro Chelsea větší plus než 35 milionů, což jen letmým pohledem na výše psané obnosy každému značí, řekneme, nezdravou ekonomickou situaci.

Jen pro úplně dokreslení, jak moc se v Londýně utrácí, v aktuální sezóně neváhali The Blues za posily utratit 611 milionů, přičemž vydělali pouhých 67 milionů. Rozdíl 544 milionů, který je mimochodem větší než na třetím místě seznamu figurujícího Arsenalu, tedy zvládli nastřádat jen za posledních 7 měsíců.

Zdroje: CIES, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené