Fotbal
Kdo je Juni Calafat? Skaut, který změnil osud Realu Madrid
Když se řekne Real Madrid, představíme si nejúspěšnější tým všech dob. 15 titulů v Lize mistrů, 36 titulů ve španělské La Lize. S každoročně rostoucími přestupovými výdaji týmů Premier League je ale pro elitní kluby mimo Anglii důležitější než kdykoli dříve zvládat skautování na jedničku. Vinícius, Rodrygo, Valverde, nebo i Ødegaard – všechny tyto přestupy měl na svědomí Juni Calafat, šéf skautů Los Blancos.

Když se řekne Real Madrid, představíme si nejúspěšnější tým všech dob. 15 titulů v Lize mistrů, 36 titulů ve španělské La Lize. S každoročně rostoucími přestupovými výdaji týmů Premier League je ale pro elitní kluby mimo Anglii důležitější než kdykoli dříve zvládat skautování na jedničku. Vinícius, Rodrygo, Valverde, nebo i Ødegaard – všechny tyto přestupy měl na svědomí Juni Calafat, šéf skautů Los Blancos.
- Real zaměstnal Juniho Calafata v roce 2013 poté, co jim protekl mezi prsty Neymar
- Skautování Realu Madrid je od jeho příchodu téměř dokonalé
- Hráči, které Calafat přivedl, jsou nyní největšími zbraněmi Realu
Real Madrid je v posledních letech velice úspěšný v nákupech na jihoamerickém, zejména brazilském trhu. Z brazilské soutěže si vytáhl Viníciuse, Rodryga nebo třeba Endricka. Každý z těchto hráčů byl v danou chvíli nejžhavějším zbožím, žádaným v každém velkoklubu. To, že si hráči vybrali právě Real Madrid, je z velké části zásluhou Juniho Calafata, skauta, který zastává pozici od roku 2013.
Začátky Calafata a současná pozice
Juni Calafat se narodil v Madridu v roce 1972 a následně vyrostl v Sao Paulu, kde se velmi těsně sblížil s brazilským fotbalem. Real Madrid si ho všiml, když pracoval jako televizní fotbalový expert na brazilskou ligu. Díky svému madridskému zázemí a brazilské minulosti se navíc znal Calafat osobně s hráči jako Ronaldo Nazario nebo Kaká, což přispělo do jeho životopisu a Bílý balet ho v roce 2014 zaměstnal na pozici skauta.
Jeho první role v roce 2014 spočívala právě v hledání dosud neobjevených brazilských talentů. V roce 2022 Marca uvedla, že úkolem Calafata bylo nenechat si protéct mezi prsty „dalšího Neymara“. Zadání znělo jasně – najít mladé hráče s vysokým potenciálem, kteří se buď stanou hvězdami Los Blancos, nebo je klub prodá za profit.
Prezident klubu Florentino Pérez zaměstnal Calafata pravděpodobně právě proto, že nechtěl přijít o dalšího generačního talenta na úkor svých rivalů. Během svého působení se Calafat propracoval až na roli šéfa skautů, kde vede tým analytiků.
Nejlepší přestupy zařízené Calafatem
Seznam největších jmen podepsaných Realem Madrid pod vedením Calafata zahrnuje Viníciuse, Rodryga, Martina Ødegaarda nebo třeba univerzála Fede Valverdeho. O Calafatovi je známé, že pro hráče, o které se snaží, je přítelem, ne pouhým skautem. S hráči a jejich rodinami často navazuje přátelské a osobní vztahy, čímž získává jejich důvěru.
V roce 2017 se Real Madrid přetahoval o Viníciuse s Barcelonou. Calafat pravidelně cestoval do Brazílie navštěvovat rodinu fotbalisty. Když jel Brazilec poprvé navštívit Madrid se svou maminkou, na letišti se jim ztratila zavazadla. Zaměstnanec Los Blancos jim potom oběma daroval vouchery na nové oblečení do El Corte Ingles, prestižního obchodu s oblečením.
Podobná byla situace s Rodrygem, kterého Calafat také navštěvoval v Brazílii často. Dokonce se objevil na jeho oslavě osmnáctých narozenin. Juniho velkou předností je, že svůj život strávil napůl v Madridu, napůl v Sao Paulu. Může tak brazilským fotbalistům porozumět v jejich rodném jazyce a zároveň je provést jejich budoucím působištěm.
Dalšími významnými zásluhami skauta jsou například Fede Valverde a Martin Ødegaard. První jmenovaný se stal oporou Los Blancos a budoucím kapitánem. Přestup Ødegaarda je jedním z mála nevydařených počinů Calafata. Nor se v Realu neudržel a v roce 2021 byl prodán do Arsenalu, kde je nyní oporou a kapitánem týmu Mikela Artety.
Na cestě ke každému úspěchu vždy najdeme i neúspěchy. Mezi ty můžeme zařadit například zmařeného talenta Reiniera, za kterého Real zaplatil 30 milionů eur a jehož tržní hodnota se dnes pohybuje okolo pouhých dvou milionů. Stejně tak se nepovedl nákup Luky Joviće za 63 milionů eur po vydařené sezóně za Frankfurt. Ten skončil exitem Joviće jako volného hráče už po roce působení v Madridu.
Zdroje: Marca

-
Bojové sportypřed 2 dny
Úpadek pokračuje. Mikulášek prohrál s influencerem v boxu, použil i ilegální techniku
-
Chance Ligapřed 2 dny
Poprvé v životě jsem odešel ze stadionu. Líšeňští fanoušci těžce rozdýchávají prohru se Zbrojovkou
-
Hokejpřed 1 dnem
Že hrajeme proti Ovečkinovi? No a co. Absolutně mě to nezajímá, způsobila finská hvězda poprask v NHL
-
Bojové sportypřed 2 dny
Hořký konec. Fajk porazil Cvernu po diskvalifikaci, svůj slib nesplnil