Spojte se s námi


Fotbal

Kdo by vyhrál titul a kdo sestoupil? Matematický model FIFA jako další varianta „dohrání“ Premier League

Publikováno

dne

Ukončit ročník ve stávající fázi? Celý ho anulovat? Dohrát později bez fanoušků? K vyjmenovaným možnostem, jak dokončit rozehrané fotbalové ročníky, se přidává matematický model FIFA.

Matematicko-statistický model byl „přizván“ na pomoc, aby predikoval, jak by zbývající zápasy Premier League s největší pravděpodobností dopadly, pokud by byly odehrány pouze na papíře a nikoliv na hřišti.

Model byl vytvořen profesorem matematiky Julienem Guyonem na Columbia University a dává nám možnost nahlédnout na konec ročníku Premier League. Matematicko-statistická formule, pomocí které je prováděn výpočet, respektuje možné ovlivňující faktory výsledků. Je v ní zahrnuta síla soupeře, počet zbývajících zápasů. Inspirována byla fyzikem Arpadem Elem, který v roce 1960 zavedl výpočet pro stanovení žebříčku nejlepších šachistů.

A jak by vlastně umístění týmů po 38 zápasech vypadalo? Překvapivě stejně, jako je tomu doposud!

Zdroj: dailymail.com

Vítězem by se stal Liverpool, který by překonal hranici 100 získaných bodů. Překonal by tam počin Manchesteru City z roku 2018, kdy Citizens brali bodů rovných 100. Po 30 letech by se tak Liverpool stal konečně mistrem Premier League.

Na opačné straně tabulky by se velkého smutku dostalo Norwichi, Aston Ville a Bournemouthu poté, co by sestoupily do Championship.

Zajímavostí je fakt, že by Sheffield United jako nováček soutěže udržel skvělé sedmé místo, naopak Arsenal by se musel spokojit až s místem devátým.

Dalo by se však čekat, že by kromě Liverpoolu nebylo moc týmů spokojeno, byť doposud si uhrály právě takovou pozici v tabulce nejsledovanější soutěže světa.

Uvidíme, jak to celé dopadne. Měla by být použita matematika?

Reklama

Oblíbené