Ostatní
Jeden z nejstarších závodů světa oslavil významné výročí. Desítka z Běchovic do Prahy se poprvé běžela před stoletím a čtvrt
Česko se může pyšnit pořádáním několika sportovních akcí, které mají za sebou dlouhou historii. Jednou z nich je běžecký závod Běchovice-Praha, jenž se poprvé konal ve čtvrtek 27. května 1897.
Česko se může pyšnit pořádáním několika sportovních akcí, které mají za sebou dlouhou historii. Jednou z nich je běžecký závod Běchovice-Praha, jenž se poprvé konal ve čtvrtek 27. května 1897. Za 125 let nepřetržité tradice se od hrstky nadšenců počet účastníků postupně vyšplhal k tisícovkám.
Když v závěru 19. století dostali Josef Hlavsa a Jan Hrazdíra z Českého klubu sportovního, tehdy hlavně cyklistického, za úkol vybrat trasu pro běžecký závod, měli v okolí Prahy určit rovinatý profil. Nakonec sice vymezili požadovanou desetikilometrovou trať, o rovinu se však úplně nejednalo.
Do dnešní doby zůstává podoba závodu téměř nezměněná. Profil je poměrně výrazně zvlněný a trasa prakticky stejná. Jen se od roku neběhá od patníku s číslem 12, oficiální start je od toho s číslem třináct, který se jako jediný ze silnice dochoval dodnes.
Cíl se také lehce posouval, dnes se nachází na křižovatce ulic Koněvova a Za Žižkovskou vozovnou. Rovněž povrch se změnil, prašnou a někdy blátivou cestu vystřídala asfaltová vozovka.
Ačkoliv se závod Běchovice-Praha pořádá jako republikové mistrovství v běhu na 10 km, o přesnou délku se v tomto případě nejedná. Podle dat vzdálenost ve skutečnosti činí 10031 metrů.
Událost patří k nejstarším běžeckým akcím na světě, jako je například maraton v Bostonu. Z Běchovic do Praha se závodně běželo i v průběhu složitějších let, tradici nepřerušily válečné konflikty ani koronavirová pandemie, kdy sport zažíval těžké časy.
První ročník, kdy se účastnilo šest atletů, vyhrál Jakub Wolf v čase 39:03. Postupem let se počet běžců navyšoval, vůbec největší množství jich bylo v roce 1982, konkrétně 3552. Nejvíce startů si připsal Vladimír Kříž, který by v případě letošní účasti běžel pošedesáté, navíc v nepřetržité řadě. Mezi ženami má nejvíce zkušeností Věnceslava Pokorná, do roku 2018 posbírala 37 startů.
Vůbec nejlepší výkon v historii závodu předvedl v roce 1996 Keňan Laban s časem 28:33. Ženským statistikám vládne jeho krajanka Nancy N. Wambua, která před osmi lety zastavila časomíru na hodnotě 33:18. Nejvíce prvenství má na svém kontě sedmkrát vítězný Róbert Štefko a Petra Kamínková s jedenácti triumfy.
Datum závodu se v průběhu jeho existence měnilo, v současné době se tradiční akce koná poslední zářijovou neděli. Letos si to tedy účastníci rozdají 25. září, a to nejen v mistrovských kategoriích, protože jako obvykle se jich bude vyhlašovat celkem 26.
Zdroj: Běchovice-Praha, Český atletický svaz
-
Fotbalpřed 3 dny
O Spartu v Lize mistrů není zájem? Lístky na Atlético jdou do volného prodeje. Moc drahé, hlásí fanoušci
-
Hokejpřed 3 dny
Finská média žasnou nad Nečasem: Carolině se ho nepovedlo zbavit a on je teď nejlepší v týmu. Navíc překonal rekord
-
Chance Ligapřed 1 dnem
Dva hvězdní mladíci na odchodu ze Slavie? Zájem o ně jeví jiný ligový klub
-
Chance Ligapřed 2 dny
Všichni mi říkali, že je starý a tlustý, nepodepisuj ho. Radu od angažování útočníka odrazovali, nyní se mu odvděčuje góly