Spojte se s námi


Fotbal

Jaká drzost! Italové reagují na povolání syna slavného brankáře Buffona do české reprezentace

Zpráva o tom, že Louis Thomas Buffon byl povolán na reprezentační sraz české U18, je velkou zprávou pro české fotbalové fanoušky. Možná ještě více toto téma ale rezonuje v Itálii. Jméno, které bude mít mladý fotbalista na zádech, je totiž zlatým písmem zapsáno do kronik italského fotbalu.

Publikováno

dne

Novina, že Louis Thomas Buffon byl povolán na reprezentační sraz české U18, je velkou zprávou pro české fotbalové fanoušky. Možná ještě více toto téma ale rezonuje v Itálii. Jméno, které bude mít mladý fotbalista na zádech, je totiž zlatým písmem zapsáno do kronik italského fotbalu.

  • V Itálii téma naturalizování Louise Thomase Buffona rezonuje
  • Většina fanoušků se mylně domnívá, že se Buffon dostal do reprezentace díky protekci
  • Itálie má s praxí naturalizování fotbalistů také zkušenost

Když pročítáme italské deníky a komentáře, dojdeme k jednoduchému závěru. Většina italských fotbalových fanoušků zprávu ani nepochopila.

Ze zprávy o tom, že Louis Thomas Buffon byl povolán do reprezentace, totiž většina reaguje jen na titulek a přehlíží důležitou informaci – že totiž jde o reprezentaci české U18. „Jaká drzost! Je to protekce!“, zní nejčastější reakce. „Kde vzali, že synové bývalých fotbalových profesionálů budou automaticky také šampioni? Itálie je země pro kočku,“ napsal Michele Candiotto. „Kdyby byl synem obyčejného člověka, NIKDY by nebyl povolán! Takto to funguje v Itálii: V první řadě doporučení….,“ píše Carlo Vene.

I hrstka těch fanoušků, která zprávu pochopila, reaguje negativně

Italové jsou na slova protekce a doporučení alergičtí, v minulosti se řešily případy Daniela Maldiniho nebo Federica Di Francesca, synů slavných italských internacionálů, kteří rovněž byli povoláni do národních týmů. Fotbaloví fanoušci si přitom myslí, že jejich výkony zdaleka nedosahovaly úrovně, která by stačila na dres squadry azzurry, že zapracovala stará známá praxe „všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější“.

Otázka protekce je pro italské fanoušky jako červený hadr pro býky, proto je těžké v diskuzích najít názory fanoušků, kteří pochopili, co se doopravdy stalo. I ti ale reagují spíše negativně.

„Místo aby přiznal, že je napůl Ital, získal občanství v cizí zemi,“ zlobí se Drugo Silvestri. „Ať klidně za Čechy hraje, ale ať má na dresu napsané Šeredov,“ říká Giovanni Zucchi a prokazuje, že neví, jak se tvoří česká jména.

Italové praxi naturalizování dobře znají. Takto „ulovili“ v Argentině Maura Camoranesiho

Praxe hledání zahraničních kořenů u talentovaných fotbalistů je ale ve světě poměrně běžná. V podcastu Nosiči vody řekl novinář Luděk Mádl, že Poláci a Chorvaté už léta vynakládají zvýšené úsilí hledat talenty v zahraničí.

Stejným způsobem se do národního týmu Argentiny dostal třeba Gonzalo Higuaín (narozený ve Francii) nebo Diego Costa (Brazilec hrající za Španělsko). A i sami Italové mají s touto praxí zkušenost. Vždyť Mauro Camoranesi, mistr světa z roku 2006, byl rodilý Argentinec. Protože ale Italové přišli na jeho kořeny na Apeninském poloostrově, začali na začátku 21. století vyjednávat o jeho naturalizování. Povedlo se, a tak od roku 2003 Camoranesi reprezentoval Itálii.

Zdroje: sociální sítě, Calcio e Finanza

Reklama

Oblíbené