Spojte se s námi


Tenis

Jak se zadaří českým tenistům v roce 2022?

Nová tenisová sezóna je v plném proudu. Již zanedlouho odstartuje první grandslam sezóny.

Publikováno

dne

Nová tenisová sezóna je v plném proudu. Již zanedlouho odstartuje první grandslam sezóny, 17. ledna začne Australian Open. Navážou Češky na velmi úspěšnou sezónu z minulého roku?

Pro český tenis byl rok 2021 ohromně silný. Dost možná to byla nejúspěšnější sezóna v naší historii. Krejčíková vyhrála Rolland Garros, se Siniakovou vyhrála i olympijskou čtyřhru a Turnaj mistryň. Vondroušová získala na olympiádě stříbro ve dvouhře. Plíšková si zahrála finále Wimbledonu, Muchová semifinále Australian Open.

Herní vzestup zaznamenala Siniaková s Martincovou. Český tenis potvrdil, že patří mezi největší světové velmoci a rozhodně má na co navazovat. Pojďme se tedy podívat, jak by se mohlo naším tenistkám dařit v roce 2022.

Barbora Krejčíková

Jasná kometa sezóny. Pro naši tenisovou jedničku to byla životní sezóna. Rodačka z Brna získala spoustu cenných titulů. Jejím největším úspěchem byl triumf na Rolland Garros, což byl velmi nečekaný počin. Kromě dvouhry zde navíc triumfovala i ve čtyřhře po boku Kateřiny Siniakové.

V deblu se našim tenistkám dařilo i na olympiádě v Tokiu. Potvrdily roli favoritek a celý turnaj nakonec vyhrály (historické olympijské zlato pro český tenis). Díky skvělým výkonům ve dvouhře se Krejčíková dostala do první desítky světového žebříčku a stala se českou tenisovou jedničkou.

Životní sezónu zakončila ve velkém stylu. Se Siniakovou vyhrála Turnaj mistryň ve čtyřhře, spolu se svou parťačkou potvrdila pozici nejlepšího deblového páru světa. Úžasná sezóna. Teď to bude mít Bára mnohem náročnější, bude pod větším drobnohledem médií i fanoušků, očekávání nebudou malá. Pokud to psychicky ustojí, další velký úspěch přijde co nevidět.

Karolína Plíšková

Minulá sezóna byla pro Plíškovou plná vzestupů a pádů. První půl rok ji vůbec nevyšel. Herně se trápila, často vypadávala v prvních kolech, vypadla i z TOP 10. V Římě sice udělala finále, ale v něm schytala dva kanáry, což jí na psychice moc nepřidalo.

Naštěstí přišel zvrat v podobě famózní vítězné jízdy ve Wimbledonu. Rodačka z Loun v úvodních kolech vyhrála několik těžkých zápasů a dokázala se probojovat do druhého týdne. V něm své výkony gradovala a rozehrála se do životní formy. Velký semifinálový obrat proti Sabalence byl absolutním topem. Vysněný grandslamový titul z toho nakonec nebyl, ve finále padla těsně s Australankou Barty.

Českou tenistku tento úspěch ohromně nakopnul, ve zbytku sezóny hrála daleko lépe. Na amerických betonech dosáhla finále a semifinále. Chyběl kousek, aby se na Turnaji mistryň probojovala do vyřazovací fáze. Nakonec tuto sezónu mohla hodnotit kladně. Dosáhla finále Wimbledonu, vrátila se do TOP 10.

Hlavně si potvrdila, že na ty nejlepší stále má. Cíl pro tuto sezónu bude jasný. Vyhrát grandslam. Tento rok bude jedním z posledních, kdy se jí to může povést. Po třicítce to už bude přece jen velmi náročné. Doufejme, že si udrží výkonnost ze závěru roku a svou formu bude gradovat právě na grandslamech. Australian Open, Wimbledon, US Open. Na těchto GS bude mít největší šanci.

Karolína Muchová

Pro Muchovou to byl velmi smolný rok. Přitom ho začala naprosto úžasně. Na Australian Open došla až do semifinále, uhrála si životní výsledek. Bohužel už právě v semifinále ji značně limitovalo její chatrné zdraví. Prakticky celou sezónu bojovala se zraněným břišním svalem. Toto zranění ji dost přibrzdilo kariéru. I přes vleklé zdravotní potíže se dokázala ve Wimbledonu dostat do čtvrtfinále.

Muchová má ohromný potenciál. Může klidně napodobit úspěchy Krejčíkové a Plíškové, na Australian Open to jasně potvrdila. Nesmí ji však tolik zrazovat její tělo. Nezbývá než věřit, že dokáže své zdravotní trable vyřešit a už ji nebudou tak omezovat. Pokud se to povede, může to být pro ní průlomová sezóna.

Petra Kvitová

Kvitová byla velkým zklamáním loňské sezóny. Získala sice cenný titul v Doha, ale to bylo tak všechno. Selhala především na grandslamech, které ji absolutně nevyšly. Rok 2021 pro ní opravdu ideální nebyl.

Nachází se v pokročilém tenisovém věku, je možné že už její výkony nebudou tak kvalitní, jak by se očekávalo. Také je klidně možné, že se v této sezoně vrátí do svého topu a získá několik velkých titulů. Tato sezóna hodně napoví. Pokud to nebude ideální ani v tomto roce, potvrdí se, že Petra má to nejlepší už za sebou.

Markéta Vondroušová

Českou naději potkal v minulé sezoně podobný příběh jako Plíškovou. První půl rok byl z její strany totální katastrofa. Pak však přišel jeden úspěšný turnaj, který vše totálně otočil. Pro Plíškovou to byl Wimbledon, pro Markétu olympiáda.

Vondroušová se v Tokiu rozehrála do famózní firmy, hrála zde svůj životní tenis. Vyřadila Osaku, Badosu či Svitolinu a dostala se až do finále. V bitvě o zlato sice padla s Bencic, ale i tak to byl pro ni životní úspěch.

Tyto výsledky ji extrémně nakoply, po herní stránce se zvedla, výsledky v závěru sezóny byly daleko lepší. Bylo by skvělé, kdyby na ně dokázala navázat i v nové sezóně. Je stále velmi mladá, potenciál má obrovský. Bude důležité, aby ustálila svou výkonnost a neměla tak velké herní výpadky. Pokud se to povede, může být pro ní tato sezóna velmi úspěšná.

Kateřina Siniaková

Pro špičkovou českou deblistku byl rok 2021 naprosto famózní. Zazářila zejména ve čtyřhře, dařilo se jí ale i ve dvouhře. Spolu s Krejčíkovou vyhrála Rolland Garros, ovládli i Turnaj mistryň. Krejčíková se Siniakovou potvrdily, že v současném deblu nemají konkurenci.

Ale ani v singlu to nebylo vůbec špatné. Vrátila se do TOP 50, v Parmě došla do semifinále, v Bad Homburgu si dokonce zahrála o titul. Během sezóny si připsala skalpy Sereny či Muguruzy. Co od ní v nové sezóně očekávat? Ve čtyřhře bude s Krejčíkovou opět dominovat, nějaký velký titul by mohl zase klapnout. Velký potenciál má také ve dvouhře. Posun do TOP 30 a zisk titulu rozhodně není nereálnou ambicí.

Tereza Martincová

Pro sympatickou Češku se stala minulá sezona naprosto průlomovou. Dokázala v ní konečně naplňovat svůj potenciál. Z druhé stovky se dokázala dostat až do TOP 50. 48. místo je její aktuální maximum. V Birminghamu, Ostravě či Chicagu se dostala do čtvrtfinále. Na domácím podniku v Praze si dokonce zahrála o titul. Pro Martincovou to byla životní sezóna.

Je důležité, aby si tuto výkonnost udržela i nadále. Stále se nenachází na svém herním stropu, prostor pro zlepšení tam pořád je. Cíle v této sezoně budou následující. Udržet se v TOP 50, pokusit se o zisk titulu, konečně uspět i na grandslamových turnajích. Pokud se ji většina těchto cílů povede splnit, tak bude moct rok 2022 hodnotit velmi pozitivně.

A co muži?

Český mužský tenis se v posledních letech nacházel ve velmi temném období. Po odchodu Berdycha tu nebyl nikdo, kdo by ho alespoň z části dokázal nahradit (boj o turnajový titul nebo postup do 2. týdne GS). Veselý svůj potenciál bohužel nikdy nedokázal naplnit, je už dávno za zenitem, čeká ho podobný osud jako Rosola.

Nyní to však vypadá, že by se mohlo blýskat na lepší časy. Máme tu novou generaci, která je přinejmenším zajímavá. Mezi ně patří Lehečka či Svrčina. Největší potenciál má však mladík Tomáš Macháč. Aktuálně 143. hráč světa. Má na to, aby se brzy probojoval do TOP 100. V minulé sezoně už ukazoval svůj nadějný potenciál. Vyhrál challenger v Kazachstánu, v Liberci si zahrál finále, připsal si skalpy Gasqueta, Van Zandschulpa, na olympiádě potrápil Nishikoriho.

Macháčovi je 21let , těžko říct, kam to až může dotáhnout. Pokud se mu však budou vyhýbat zranění a nedopadne jako Veselý či Rosol, tak je reálné aby se stal stabilním členem TOP 50. Máme tu několik zajímavých mladých tenistů. Doufejme, že se český mužský tenis vrátí na podobné pozice jako se nacházel během éry Štěpánka či Berdycha.

Zdroj: Tenisportal

Reklama

Oblíbené