Spojte se s námi


Bundesliga

Herthu Berlín opouští klíčová postava. Proč je odchod Frediho Bobiče tvrdou ranou?

Hertha BSC rozvázala svou spolupráci se sportovním ředitelem Fredim Bobičem v reakci na jeho vulgární výrok směrem k novináři po prohraném městském derby doma proti Unionu.

Publikováno

dne

Hertha BSC rozvázala svou spolupráci se sportovním ředitelem Fredim Bobičem v reakci na jeho vulgární výrok směrem k novináři po prohraném městském derby doma proti Unionu. Spíše, než Bobičova slova však vyvolalo reakci rozhodnutí klubu ukončit rok a půl trvající spojení s jedním z nejznámějších funkcionářů německého klubového fotbalu. Co bude toto rozhodnutí znamenat pro projekt budování klubu světového formátu, jež si Hertha vysnila?

„Ještě jednou se zeptáš, tak dostaneš facku.“ Tak reagoval dnes již bývalý sportovní ředitel berlínské Herthy na dotaz směřující k jeho důvěře v trenéra týmu Sandra Schwarze po prohraném derby berlínských klubů. Tohoto zajisté nepřijatelného komentáře se však velmi rychle chopilo vedení klubu a ještě tentýž den ukončilo s Fredim Bobičem spolupráci. Jeho komentář posloužil podle vícero zdrojů spíše jako záminka.

Kicker informoval, že vedení klubu připravilo návrh pro rozvázání spolupráce již před sobotním duelem s městským rivalem Union, který po porážce 0:2 doplněné o citovaný výrok schválili a ihned podle něj jednali.

Tvrzení Kickeru, že byl Bobič interně kritizován již delší dobu za jeho přestupovou politiku, výběr trenérů, napjatou atmosféru a v důsledku neuspokojivé výsledky, podporuje Derek Rae, který upozorňuje na dlouhodobé neshody bývalého sportovního ředitele klubu s prezidentem Kayem Bernsteinem.

Sport1 v reakci na kroky Herthy připomněl, že rozvázání kontraktu přišlo krátce před aktivací klauzule v Bobičově kontraktu, která by automaticky prodloužila jeho trvání z roku 2024 na léto 2026. K tomu mělo dojít v polovině února.

Sám Bobič popsal chování klubu v posledních letech v nedávném rozhovoru pro Gegenpressing podcast přibližně následovně: „V Herthě o vybudování klubu světového kalibru hodně lidí hodně mluví. Je ale potřeba víc než mluvit. Je potřeba na tom skutečně pracovat.“

Fredi Bobič se připojil Herthě BSC v létě 2021 po velmi úspěšné etapě v obdobné roli v Eintrachtu Frankfurt. Jeho působení tak bylo ukončeno po přibližně roce a půl. Nutno dát za pravdu kritikům, že během této krátké doby se na lavičce vystřídali tři trenéři. Spravedlivé je však rovněž zmínit, že mezi červencem 2019 a listopadem 2021 měla Hertha pět různých hlavních koučů.

Právě v listopadu 2021 nahradil Bobič Pála Dárdaie Tayfunem Korkutem. Šlo o krok, který vskutku nezafungoval a o pouhých 14 utkání později jej nahradil nesmírně neinspirativní Felix Magath. Šlo toho času o kritizovaný až vysmívaný krok. Magath však Herthu udržel v lize a podle plánu se po konci sezóny vrátil ve svých blížících se 69 letech do důchodu. Přinejmenším toho manažerského.

Druhým permanentním koučem Bobičovi éry se stal Sandro Schwarz. A přesto že ani jeho počet bodů získaných za zápas zdaleka nedosahuje statistik, které sbírali trenéři před příchodem Bobiče do role sportovního ředitele, kolem Herthy byla letos pozitivnější atmosféra.

Podpisy hráčů, ač po berlínské alternaci projektu Galácticos působící úsporně či dokonce ‚hipstersky‘, zapadali do jisté koncepce. Klub rovněž opouštěli nahromaděné posily dřívějších let, které často neměli ani místo v týmu, ani prodejní hodnotu.

Neobešlo se to bez chyb. Jednou je zajisté prodej levého obránce Lucy Netze Borussii Mönchengladbach. Navíc za pouhé 2 miliony eur. Další omyl se při úpěnlivém hledání středových záložníků během posledních let může ukázat být přestup Arne Maiera do Augsburgu. Také všechny příchody neslavili úspěch, což však nelze ani očekávat.

Zvláště, když klub nakupuje s napjatým rozpočtem. Snahy Larse Windhorsta, investora v klubu, skončili obdobně jako víceré jeho aktivity, finančním fiaskem. Hertha nemoudře proinvestovala peníze ještě před příchodem Bobiče a minimálně do očekávaného zapojení 777 Partners do struktur klubu se z jejich strany velkého utrácení zřejmě nedočkáme.

A to ani přesto, že Bobič zaznamenal během svého působení v klubu značný profit. Při útratě lehce přesahující 30 milionů eur přivedl do klubu prodeji hráčů cirka 75 milionů eur. Dosti pomohl prodej Matheuse Cunhy do Atlética Madrid za 30 milionů eur a Jhona Córdoby do Krasnodaru za 20 milionů eur, stále jde však s přihlédnutím na prováděnou očistu v sestavě o vynikající balanc.

Hertha nezahálela a hned následující den po rozchodu s Bobičem oznámila povýšení dosavadního dlouholetého manažera akademie Benjamina Webera do role sportovního ředitele. Bobič sám působí i nadále v DFL, německé fotbalové lize, jako člen předsednictva.

Mezi fotbalovými funkcionáři bez práce na klubové úrovni jej může brzy doplnit trenér, jehož v Berlíně najal, Sandro Schwarz. Nedůvěra v Bobiče a první kroky nového sportovního ředitele by mohli dopadnout i na něj. Pokud by se tomu stalo, měla by Hertha čtvrtého trenéra za pouhé dva roky.

Zda budou jakékoliv kroky Hertha BSC podnikne dostačující na záchranu je obtížné předpovídat. Momentálně sedí klub na předposledním místě tabulky se 14 body. Vyhazovem Bobiče však zasadili nepříjemnou ránu směřování klubu, které budilo v mnohým pozitivní dojem, ač neneslo bezprostřední výsledky.

Zároveň se zdál být Bobič konečně tím, kdo vybuduje značku Hertha BSC na globální úrovni. Však to byl až on, tři roky poté, co si klub tento cíl vytyčil, kdo je vzal na turné po tak klíčovém trhu, jako jsou Spojené státy. Prozatím se zdá, že fanoušci socceru budou na svém domácím Mistrovství světa oblékat spíše dresy Unionu Berlin, než jejich tou dobou dost možná druholigového městského rivala.

Zdroje: Hertha BSC, Kicker, Derek Rae – Twitter, Sport1, Gegenpressing podcast, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené