Spojte se s námi


Hokej

Hadamczik o zrušeném projektu Litoměřice a špatném hospodaření. Kolik a kde se ušetří?

Bylo to dlouhé čekání. Od zvolení Aloise Hadamczika do funkce prezidenta svazu Českého hokeje už uběhly tři měsíce. Až teď teprve vystoupil prezident ČSLH se svým prvním obsáhlejším prohlášením, jaké změny nás v českém hokeji čekají. Čekalo se na výsledek auditu. A ten zní – bude se více škrtat a šetřit. Kde všude?

Publikováno

dne

Bylo to dlouhé čekání. Od zvolení Aloise Hadamczika do funkce prezidenta svazu Českého hokeje už uběhly tři měsíce. Až teď teprve vystoupil prezident ČSLH se svým prvním obsáhlejším prohlášením, jaké změny nás v českém hokeji čekají. Čekalo se na výsledek auditu. A ten zní – bude se více škrtat a šetřit. Kde všude?

Po volební konferenci v červnu Alois Hadamczik slíbil, že se v první řadě zaměří především na ekonomickou část v českém hokeji. Zároveň však řekl, že nebude házet zbrklá rozhodnutí. Prvním krokem byl rozsáhlý audit. Ten sice údajně ještě není definitivně ukončen, už teď ale známe oblasti, ve kterých se dají ušetřit nemalé finance.

Musím upozornit, že vše potřebuji mít podložené fakty. Něco si myslet znamená málo vědět. Nejde o pocity, ale o fakta. Nyní už se dostáváme k potřebným zjištěním,“ vysvětlil Hadamczik pro deník Sport, proč veřejnost na první kroky prezidenta svazu čekala tak dlouho.

Už teď mohl Hadamczik říct, že svaz jako firma, neměla nastavené žádné kontrolní mechanismy a vydělané peníze z MS 2015 v Praze a Ostravě se nehospodárně utrácely. Z dosavadních výsledků auditu se jedná o desítky milionů korun.

LITOMĚŘICE JAKO ČERNÁ DÍRA

Audit, neaudit, pokud něco Alois Hadamczik bezprostředně po volbách slíbil, bylo zrušení projektu “Dukla Litoměřice”. První roky tohoto projektu dokonce byly vedeny bez řádné smlouvy. „Jen poslední rok byla mezi svazem a Litoměřicemi smlouva daná na 14 milionů korun,” uvedl Hadamczik.

I přesto prý čerpaly Litoměřice další miliony nad rámec smlouvy. „Nad rámec smlouvy se objevovaly podezřelé náklady ve výši dvou až tří milionů korun,” řekl konkrétně. Ze svazových peněz byl financován chod celého klubu, včetně kompletního stravovacího režimu nebo hotelového ubytování pro celý tým při utkáních venku. 

Tohle je podle šéfa svazu nepřípustné. Dalších 400 tisíc korun ročně inkasoval klub za reklamu na projekt “Pojď hrát hokej”, zatímco všechny ostatní kluby v Česku za to neměly ani korunu. Dobrou zprávou však je, že náborový projekt pro začínající hokejisty bude pokračovat.

VÝSTROJ ZA PLNOU CENU

Nejen součástí projektu “Pojď hrát hokej” bylo taky nakupování výstroje. Podle Hadamczika nakupoval svaz řadu let výstroj v plných cenách. „Za posledních šest let se nakoupila výstroj v hodnotě 290 milionů korun. O množstevní slevě není nikde ani zmínka. Každému je jasné, že při tak velkém obchodu musíte umět vyjednat výrazně jinou částku,” uvedl.

Hokejový svaz tak okamžitě zastavil kontrakt s danou firmou, která byla uzavřena až do roku 2027. Podle nových podmínek by měl Český hokej získat slevu na výstroj ve výši 25 procent. „Celkově tedy svaz ušetří za dobu pěti let 80 až 90 milionů korun ve prospěch svazu, klubů. Jen se ptám, proč to nešlo dříve?“ ptá se Hadamczik. 

Další peníze hodlá svaz ušetřit prostřednictvím dceřiné marketingové společnosti Pro Hokej, jenž se dostala do ztráty 122 milonů korun: „Bývalé vedení k této cifře připsalo, že ztráta bude hrazená výtěžkem z domácího mistrovství světa 2024. Je to absurdní, mistrovství světa ještě nezačalo a my bez jakékoli zodpovědnosti tvoříme ztrátu,” zlobí se nový šéf.

Hadamczik už teď upozorňuje, že vzhledem k rostoucím cenám je naivní si myslet, že by plánovaný světový šampionát v Česku v roce 2024 měl dopadnout podobně výdělečně, jako tomu bylo v roce 2015.

VOZOVÝ PARK A SÍNĚ SLÁVY

O tom, že si řada svazových pracovníků jezdí drahými auty, vyprávěl Hadamczik už před svým zvolením. Byla to jedna z dalších položek, u které slíbil, že se na ní zaměří. Podle dosavadního průzkumu bylo zjištěno, že si svaz pořizoval automobily v cenové hodnotě 3 miliony korun a výše.

Svaz platí čtyřicet aut, přičemž pouze dvě jsou sponzorská, ostatní automobily se platí formou operativního leasingu. Ten stojí ročně 7 milionů korun, plus 5 milionů korun činní náklady na pohonné hmoty. Přičemž nikde jsme nenarazili na systém přidělování služebních automobilů. Vnímám to jako nehospodárné utrácení peněz hokejového hnutí,” má Hadamczik jasno.

Velkou finanční zátěží je pak Síň slávy českého hokeje, která aktuálně sídlí v Galerii Harfa. Měsíční nájem těchto prostorů činí 1,2 milionu korun. Za posledních sedm tak let zaplatil svaz za tento prostor 106 milionů korun: „Respektuji Síň slávy, jsme hrdí na hokejisty, kteří nás proslavili. Hokej si zaslouží důstojné prostory. Avšak za úměrnou cenu,” dodává nový sedmdesátiletý boss.

Český hokej tak požádal Galerii Harfa o předčasné rozvázání smlouvy, která byla podepsána za vlády Tomáše Krále až do roku 2028.

Podle domluvy s předsedou představenstva společnosti, která se stará o O2 Arénu, by se mohla Síň slávy přestěhovat právě tam. Podle Hadamczika by ji v hokejovém prostředí navštívilo daleko víc lidí a uspořilo by se do rozpočtu svazu ročně dalších až 10 milionů korun.

Zdroj: Český hokej, iSport

Reklama

Oblíbené