Guler krásným gólem rozhodl zápas s Gruzií. Turecko i díky gólu do prázdné brány vyhrálo 3:1

Turecko si ve svém úvodním zápase na evropském šampionátu poradilo 3:1 s Gruzií, která debutovala na velkém turnaji. Zápas rozhodl krásnou ranou na zadní tyč madridský Arda Güler a brankou do prázdné branky potvrdil výhru Kerem Aktürkoglu. Pro českou reprezentaci mohl být zápas zjištěním, že ani jeden z týmů nebude lehkým soupeřem.

Začátku zápasu dominovalo Turecko, které se dostalo i do úvodní příležitosti. Kaan Ayhan napřáhl k dalekonosné střele zpoza velkého vápna a trefil tyč. Od tyče se míč odrazil směrem k druhé tyči, kterou následně těsně minul a skončil až v zámezí. Turci zahrávali i několik rohových kopů, ze kterých ohrozili gruzínskou branku.

Úvodní branku zápasu vstřelil v 25. minutě obránce Mert Müldür. Ferdi Kadioglu nacentroval míč z levé strany tureckého útoku, míč byl lehce zblokován a Müldür se do střely opřel z prvního doteku a nádhernou ranou otevřel skóre. Střela bude jistě aspirovat na gól celého turnaje.

Hned o 2 minuty později Gruzie nezvládla rozehrávku a do brejkové situace se dostal Güler. Křídelník Realu Madrid poslal míč před branku, kde ho tečoval Orkun Kökcü a na zadní tyči situaci zavíral Kenan Yildiz. Hráč Juventusu poslal míč do sítě a stadion se radoval podruhé, tentokrát jen však jen chvíli kvůli ofsajdu Yildize.

Neuznaný gól jako kdyby Turky schladil a Gruzínce nakopl. Ve 32. minutě se krásnou individuální akcí po pravém křídle uvolnil Giorgi Kochorashvili, který poslal přesnou nahrávku na Georgese Mikautadze. Ten poslal střelu k levé tyči a vyrovnal.

Turecko v druhém poločase přidalo další dva góly a bere 3 body

Do 2. poločasu vstoupilo opět aktivněji Turecko. V 57. minutě se k volnému přímému kopu pár metrů za pokutovým územím postavil Hakan Calhanoglu. Záložník Interu Milán je známý svými střeleckými schopnostmi, tentokrát však volil razanci místo přesnosti a Giorgi Mamardashvili střelu s problémy zlikvidoval.

Rozdílový gól padl v 67. minutě. Güler napřáhl z hranice vápna a krásnou ranou na zadní tyč poslal Turecko opět do vedení.

Turecký klenot svým gólem vystřelil první tureckou výhru v úvodním zápase evropského šampionátu v historii. Zároveň se devatenáctiletý talent stal nejmladším tureckým střelcem na Euru v historii.

V 70. minutě měl na svých kopačkách smůlu Kochorashvili, který se středem hřiště protáhl do situace tváří tvář s Gunokem. Kanonýr působící ve francouzských Métách nastřelil břevno a z rukových mikrofonů fanoušci slyšeli úlevu tureckých fanoušků na stadionu.

Kochorashvili měl i největší šanci na srovnání ve 3. nastavené minutě, míč poslal jen vedle levé tyče. V 6. nastavené minutě poté zazvonila za Gunokem tyč a dorážku jednoho z gruzínských hráčů zastavil obětavým skokem stoper Abdulkerim Bardakci.

Z následující rohu měli Turci rychlý protiútok a jelikož Mamardashvili byl také ve vápně soupeře, tak míč do prázdné branky dovedl Aktürkoglu. Turecko tedy vyhrálo 3:1 a zapsalo tři body do základní skupiny.

Zdroj: EURO 2024