Gólové hody v Ostravě! Lotyši zdolali Poláky až v prodloužení

V rámci druhého dne světového šampionátu sledovala ostravská aréna hokejově velmi zábavnou podívanou. Polsko po návratu po 22 letech do elitní skupiny MS vyzvalo obhájce bronzových medailí z Lotyšska. Vyprodaná Ostrava Aréna viděla gólové doposud nejzáživnější utkání turnaje.

Jestli někdo čekal na začátku utkání dominanci Lotyšska, rozhodně tomu tak nebylo. Poláci vstoupili do zápasu srdnatě, prezentovali se velmi dobrým pohybem. I díky tomu si hokejisté v ostravském domácím prostředí vybojovali ve 13. minutě první přesilovou hru.

Tu sice ještě polská reprezentace nevyužila, ale přesto se chvíli na to dostala do vedení. Michalski nahodil puk na branku, který se po šťastném odrazu ocitl až za zády lotyšského brankáře Merzlikinse – 1:0.

Na další branku jsme čekali do začátku druhé třetiny. Skoro to vypadalo, jakoby Lotyši hráli přesilovou hru. Po delším obléhání branky se dostal kotouč na hůl Roberta Mamčicse, který vyrovnal. Polský brankář Murray se nestihl proti jeho zakončení přemístit – 1:1.

I přes herní převahu Lotyšska se ve 29. minutě prosadil soupeř. Třinecký útočník Kamil Walega nahodil puk od levého mantinelu na branku a ten se díky dalšímu šťastnému odrazu dostal do lotyšské branky – 2:1.

Bláznivá třetí třetina

Do třetí třetiny šel favorit Lotyšska tak se ztrátou. Tento stav ale nevydržel dlouhou. V polovině 43. minutě se přesnou střelou ze slotu prosadil Rodrigo Abols a bylo vyrovnáno. Ani tato branka ale Lotyše k výrazně lepšímu výkonu nenastartovala.

Běžel závěr 48. minuty a Poláci šli znovu do vedení, když se z dorážky prosadil Krzysztof Macias. Osud zápasu měl ale ještě další esa v rukávu.

V čase 12:25 se dostali Lotyši na vyrovnaný stav, avšak následně kvůli nedovolenému bránění brankáři rozhodčí gól neuznali. Lotyšsko se však rozhodlo rozporovat tohle rozhodnutí a vzalo si Coach challenge. A uspěli. Sudí ukázali do středu kluziště a bylo vyrovnáno 3:3.

Tato branka už Lotyše skutečně nabudila. Neuběhlo ani dvě a půl minuty hry, když se krásným blafákem na brankovišti prosadil Rihards Bukarts. Zlomový moment utkání? Kdepak. Poláci našli na tento vývoj další odpověd. V čase 16:24 se přesnou střelou od modré čáry prosadil polský kapitán Krystian Dzubinski – 4:4. Zápas šel do prodloužení.

Do nastaveného času vstoupili Poláci s výhodou přesilové hry, kterou však zužitkovat nedokázali. A to je nakonec taky stálo výhru. V čase 63:29 dostal na hokejku do ideální střelecké pozice Kaspars Daugavins a rozhodl. Lotyšsko porazilo Polsko 5:4 v prodloužení.

Zdroj: MS v hokeji 2024