Spojte se s námi


Golf

Golfová příručka: Co je to handicap?

Pokud se alespoň okrajově orientujete v golfu, určitě jste již slyšeli o handicapu. Jedná se o poměrně využívaný termín v golfovém světě. Co ale vlastně znamená?

Publikováno

dne

Pokud se alespoň okrajově orientujete v golfu, určitě jste již slyšeli o handicapu. Jedná se o poměrně využívaný termín v golfovém světě. Co ale vlastně znamená?

Zdroj: Pixabay

Co je golfový handicap?

Golfový handicap je určitá číselná hodnota, která vyjadřuje schopnosti a dovednosti golfového hráče. Slouží k porovnání jednotlivých hráčů a díky němu mohou proti sobě soupeřit i dovednostně nevyrovnaní hráči.

Svůj handicap má každý amatérský golfista, který začíná s handicapem 54, což je také maximální možná hodnota, a ten se poté snaží srazit na co nejmenší číslo.

Vzhledem k tomu, že se s handicapem dá dostat i do záporných hodnot, jeho minimální hodnota teoreticky neexistuje.

A co vlastně konkrétní číslo handicapu představuje? Znamená to počet ran nad par, který golfista obvykle zahraje. To znamená, že pokud je hřiště s parem 72, hráč s handicapem 0 jej zahraje na 72 úderů.

Jak to funguje v praxi?

Jak již bylo zmíněno výše, golfový handicap slouží k porovnání hráčů a jeho velký význam spočívá v tom, že díky němu mohou proti sobě hrát i dovednostně nevyrovnaní hráči.

S handicapem se počítá tak, že si každý hráč po skončení kola odečte od svého celkového počtu ran svůj handicap. Hráč s handicapem 40 si tedy od svého výsledku odečte číslo 40, hráč s handicapem 0 si výsledek ponechává.

V praxi se to projeví tak, že většina hráčů hraje kolem paru hřiště a nepohybuje se neustále v plusových číslech, což by mohlo být pro mnoho začínajících golfistů demotivující. Každý hned navíc rychle uvidí, jestli hraje nad par, nebo se mu daří a pohybuje se pod parem hřiště.

Jak se počítá handicap?

Handicap se dá upravovat několika způsoby. Prvním z nich je účast v turnajích, po kterém se automaticky zapíše výsledek z turnaje a náležitě se upraví handicap.

Dále je handicap možný upravit zapsáním nesoutěžního výsledku. Ten si může golfista nechat zapsat, pokud hraje na 18 jamek a výsledek mu potvrdí hráč s handicapem nižším než 36. Je tu ale zároveň omezení, kdy si nemohou nechat nesoutěžní výsledek zapsat hráči s handicapem nižším než 11,5.

Poslední možností je pak roční handicapová kontrola, která je prováděna na konci roku za účelem sladění hráčského handicapu se skutečnými aktuálními výkony.

Využívá se například v případech, kdy golfista hraje málo turnajů a jeho handicap tak nemusí odpovídat jeho skutečné výkonnosti. Handicap se tak na konci roku přiměřeně upraví.

Zdroje: Golf-score, Jamkoviště

Reklama

Oblíbené