Spojte se s námi


Ostatní

Francouzský šipkový trh má velký potenciál, říká šipkař Tricole, který míří za pozicí světové jedničky

Francouzský šipkař Thibault Tricole se v exkluzivním rozhovoru pro Ruik rozpovídal o situaci šipek v jeho rodné zemi. Nejlepší hráč z Francie hovořil i o setkáních s českými hráči a o ambicích do příštích let.

Publikováno

dne

Francouzský šipkař Thibault Tricole se v exkluzivním rozhovoru pro Ruik rozpovídal o situaci šipek v jeho rodné zemi. Nejlepší hráč z Francie hovořil i o setkáních s českými hráči a o ambicích do příštích let.

Kde jste viděl šipky poprvé?

Šipky jsem objevil se svým otcem, který začal hrát ve velmi pozdním věku, bylo mu 46. O rok později jsem ho chtěl napodobit. Získal jsem klubovou licenci v mém rodném městě v Pluvingeru a začal.

V kolika letech jste začal trénovat?

Šipky jsem začal hrát ve svých 12 letech. Tehdy jsem je hrál paralelně s judem, které jsem dělal 15 let.

Jste francouzskou šipkařskou jedničku. Jak vypadá organizace šipek ve Francii?

Ve Francii máme šipkařskou federaci od roku 1976. Konkrétně se jedná o Francouzskou federaci šipek, která je pod WDF (Světovou šipkařskou federací – pozn. red.). Ve Francii jsme měli a máme velmi dobré hráče, ti ale bohužel nejezdili a nejezdí do zahraničí. Máme tak pouze málo průlomových výsledků v mezinárodním měřítku.  

Jak se změnila situace francouzských šipek v posledních letech?

Šipky ve Francii dosáhly svého maxima v roce 2000, kdy zde bylo kolem 3000 hráčů. Od té doby se ale počet licencovaných šipkařů hodně snížil. Aktuálně se číslo stabilizovalo, a to na zhruba 1000 licencovaných hráčích.  

Máte nějakého oblíbeného hráče mezi profesionály v PDC?

Popravdě oblíbeného hráče nemám. Ale rád sleduji například Garyho Andersona nebo Petera Wrighta. Obecně ale rád sleduji všechny hráče PDC, jelikož světová šipková úroveň je opravdu velmi zajímavá.

Znáte nějaké české hráče?

Ano, samozřejmě. Bez většího přemýšlení si vzpomenu na Karla Sedláčka a Adama Gawlase.

Měl jste už možnost se s nimi potkat?

Mám pocit, že jsem poprvé hrál s Karlem Sedláčkem a Romanem Beneckým letos v Milton Keynes na Challenge Tour. S českými hráči jsem se potkal teprve nedávno.

Co si tak vzpomínám, musel jsem hrát ještě s Michalem Ondem v Rumunsku na Světovém poháru WDF v roce 2019. Bezpochyby jsem pak hrál i s jinými méně známými Čechy během Czech Open 2019.

Budete jedním z favoritů na nadcházející mistrovství světa organizace WDF. Co je potřeba pro udržení koncentrace a vyhrávání zápasů?

Je třeba zůstat koncentrovaný a jít v turnaji zápas od zápasu. Mým cílem je se umístit lépe než před dvěma lety, kdy jsem nepřešel první kolo. Za ty poslední dva roky jsem nasbíral mnoho zkušeností a zvedl jsem si sebevědomí. I tak ale platí, že vyhrát mistrovství světa je opravdu těžký turnaj na výhru. Takže uvidíme.  

Jaké jsou Vaše ambice do budoucích let?

Samozřejmě bych se rád dostal mezi profesionály do PDC. Ale nemyslím si, že mám aktuálně úroveň na porovnávání se s těmi nejlepšími hráči světa. Dávám si ještě nějaký čas na progres. Co to přinese, to uvidíme. Pokusím se ještě pokročit ve WDF, kde bych se rád stal světovou jedničkou.

Myslíte si, že je Francie připravena na šipkařský „boom“?

Rád bych řekl, že ano, ale nemyslím si to. Očekávám ale, že by se situace v budoucnu mohla vyvíjet k lepšímu. Myslím si, že francouzský šipkový trh má velký potenciál. Na mediální úrovni se šipky rozšířily i do televize, když kanál L´Equipe začal vysílat mistrovství světa PDC.

Reklama

Oblíbené