Spojte se s námi


Motorsport

Formule 2 byly prověřeny ulicemi Monaka, ve vedení šampionátu Čou

Zrádný a nejkratší okruh v kalendáři opět ukázal, že závody zde jsou opravdu velmi náročné. Letošní ročník stejně jako Formule 3 nabízí trojici závodů, přičemž monacké zápolení bylo druhou zastávkou v letošním kalendáři po Bahrajnu.

Publikováno

dne

Zrádný a nejkratší okruh v kalendáři opět ukázal, že závody zde jsou opravdu velmi náročné. Letošní ročník stejně jako Formule 3 nabízí trojici závodů, přičemž monacké zápolení bylo druhou zastávkou v letošním kalendáři po Bahrajnu.

Kvalifikaci, která byla rozdělena do dvou částí o 11 jezdcích po 16 minutách, ovládl francouzský závodník Théo Pourchaire. Ten naprosto zdemoloval zbytek startovního pole, když rozdíl mezi ním a druhým Robertem Švarcmanem byl větší než 4 desetiny. Francouz kromě pole position získal i 4 body do šampionátu.

Závod 1 – Sprint (30 kol)

Stejně jako v F3 se v prvním sprintovém závodě, netradičně konaném již v pátek, se pracoval s obráceným roštem. Tentokrát s obracela první desítka a na první pozici tak stál Číňan Kuan-Jü Čou. Toho v první řadě doplnil jeho kolega z týmu UNI-Virtuosi Felipe Drugovich.

Ten se sice po startu propadl, nicméně díky technickému probému Dána Lungaarda, který ho na startu předjel, se Brazilec dostal zpět na druhé místo.

K Čouovi a Drugovichovi se pak na pódium postavil izraelský jezdec Roy Nissany. Pro jezdce v juniorské akademii týmu Williams F1 se navíc jednalo o první umístění v TOP 3 v kariéře v F2.

Závod 2 – Sprint (naplněn časový limit 45 minut)

Druhý závod silně ovlivnila stojící voda na trati z nočního deště. Závodníci se na trať vydali již v 8:20 a hned od začátku se prali s velmi těžkými podmínkami. Hned na startu byl z trati vytlačen Gianluca Petecof a pro tohoto Brazilce to bylo druhé nedokončení v řadě.

Z prvního místa měl do závodu startovat Marcus Armstrong za DAMS, nicméně technické problémy z před startu ho odsoudily ke startu z boxové uličky. De facto první tak startoval vítěz úplně prvního závodu sezony v Bahrajnu a devátý z prvního sprintu v Monaku, Liam Lawson.

A jezdec, který je v akademii Red Bullu spolu se svým týmovým kolegou z Hitech Grand Prix Jürim Vipsem, předvedl po horším startu skvělý manévr do slavné šikany za tunelem, kde si od Oscara Piastriho vzal zpět vedení.

A to už nepustil. Do cíle sice dojel jako první, nicméně díky porušení technických pravidel spadlo vítězství do klína druhému Danu Ticktumovi.

Ticktum si tak připsal své druhé vítězství ve Formuli 2. Závod se nedojel v původním rozsahu 30 kol, jelikož platí pravidlo, že závod nesmí být delší 45 minut. A mokrá trať spolu s množstvím VSC (Virtuální Safety Car – pozn. red.) neumožnila odjet plný počet okruhů.

Závod 3 – Hlavní závod (42 kol)

Poslední závod již postavil startovní rošt podle toho, jak byl určen čtvrteční kvalifikací. V závodě, který je delší než dva předchozí a ve kterém závodníci musí povinně do boxů, jsme viděli několik VSC. Svými chybami si závod skončili Ticktum a Lirim Zendeli, po kolizích skončili Marcus Armstrong Jehan Daruvala.

Velkou taktickou bitvu hrál již několikrát zmiňovaný Kuan-Jü Čou, jenž dlouho na trati zůstával se stejnými gumami jako na startu. Ke svým mechanikům zamířil až ve 37. kole ze 42 a nakonec dojel na 5. místě.

Na čele se nakonec usadila dvojice, která ještě loni zápolila ve Formuli 3. Loňský šampion Oscar Piastri si nakonec dojel pro stříbrnou medaili, ale první dojel Théo Pourchaire. Teprve v 17 letech si tak Francouz připsal výhru jako nejmladší v historii.

Právě tito dva pronásledují Čoua na čele letošního bodování. Další víkend čeká Formuli 2 již za 14 dní, kdy se znovu bude jezdit na městském okruhu. 22 válečníků čeká další náročný okruh, tentokrát v ázerbájdžánském Baku. Jede se mezi 4. a 6. červnem.

Zdroj: F2

Reklama

Oblíbené