Euru chybí poslední zápasy skupin, na hraně postupu jsou Španělé nebo Chorvati

Další série zápasů na evropském šampionátu je za námi a známe již několik postupujících do osmifinále. Česká republika remizovala a stále vede skupinu D před Anglií, Maďaři zaskočili Francii a Turci jsou bez bodů. To vše nabídla dvanáctka zápasů. Pojďme si je připomenout.

Zdroj: Ik ben groot, CC BY-SA 4.0

Skupina A

Italové i podruhé dokázali zvítězit 3:0, tentokrát to odnesli Švýcaři. Svěřenci trenéra Manciniho tak neinkasovali již 10 zápasů a se skóre 6:0 vedou skupinu. O velké překvapení se postarali Velšané, kteří dokázali zdolat Turky, čímž zkomplikovali cestu fotbalistů z Malé Asie do osmifinále. Turci musí porazit Švýcarsko, aby měli šanci.

Itálie drží první místo, za ní je Wales, Švýcarsko a Turecko.

Skupina B

Stejně jako v „Áčku“ je zde jasný lídr. Belgičané sice museli proti Dánům obracet nepříznivý vývoj, ale zvládli to na jedničku. Hlavní postavou se stal uzdravený Kevin De Bruyne, který nastoupil až do druhého poločasu, ovšem nejprve přihrál na vyrovnávací gól a vítěznou branku sám vstřelil. Se skóre 5:1 je Belgie stejně jako Itálie a Wales jistým osmifinalistou.

Ve druhém zápase ubojovali 3 body Rusové, kteří rozhodli na konci první půle gólem Mirančuka a porazili tak Finsko 1:0. V posledním zápase vyzvou Dánsko a pro jistotu postupu musí vyhrát.

Situace ve skupině B před posledním zápasem je následující: 1. Belgie, 2. Rusko, 3. Finsko, 4. Dánsko.

Skupina C

Na rozdíl od prvního zápasu si Nizozemci poradili se svým soupeřem s větším klidem. Proti Rakousku se opět fantasticky ukázal Denzel Dumfries, který se gólem na 2:0 stal prvním dvougólovým obráncem ME.

V zápase Ukrajiny a Severní Makedonie to po první půli vypadalo na jasnou výhru Ukrajinců. Ovšem od kontaktní branky, kterou dal Ezgjan Alioski dorážkou po jím neproměněné penaltě, se Makedonci hodně zvedli. Když Malinovskyi v 84. minutě za Ukrajinu neproměnil penaltu, situace byla ještě více zamotaná. Nicméně Ukrajinci udrželi vedení a jsou v boji o osmifinále.

V tabulce skupiny je 1. Nizozemsko, 2. Ukrajina, 3. Rakousko a 4. Severní Makedonie.

Skupina D

Asi málokdo by čekal, že i po dvou odehraných zápasech budou svěřenci Jaroslava Šilhavého na prvním místě. Remíza s Chorvatskem zařízená Patrikem Schickem a Ivanem Perišićem dávala velkou šanci na první místo Anglii, která ale také pouze uhrála bod.

Bezbranková remíza se Skotskem znamená, že po dvou zápasech je 1. ČESKÁ REPUBLIKA, 2. Anglie, 3. Chorvatsko a 4. Skotsko.

Skupina E

Zajímavostí je, že tato skupina je jedinou, ve které jsou body rozděleny v postupce. 4 body a vedení má aktuálně Švédsko, které porazilo Slováky. Právě naši východní sousedé drží druhou pozici, zatímco ve druhé polovině tabulky se krčí Španělé a Poláci.

Hlavně Španělsko je po dvou remízách na hraně postupu a pod palbou kritiky. V Seville se po obou zápasech ozýval pískot od fanoušků. Svěřenci trenéra Enriqueho budou muset pro jistotu postupu porazit Slovensko.

Prozatím jsou 1. Švédové, 2. Slováci, 3. Španělé a 4. Poláci.

Skupina F

Největším překvapením se rozhodně stala remíza Maďarů s Francouzi. V Budapešti byli domácí hnáni opět úplně plným stadionem a i přes tlak aktuálních mistrů světa dokázali delší dobu ubránit vedení, a poté až do konce remízu. Do Německa pojede parta okolo Petera Gulacsiho s nadějí postupu.

Druhý zápas nabídl zatím nejvíce branek v zápase. Němci otočili stav z 0:1 zásluhou dvou vlastních gólů Portugalců a po poločase dorazili Portugalsko dalšími dvěma góly. Jota sice ještě snížil na 2:4, ale následný tlak už k ničemu nevedl.

Po dvou zápasech je tabulka taková, že 1. je Francie, 2. Německo, 3. Portugalsko a 4. Maďarsko.

V tabulce třetích míst by zatím postupovaly týmy Portugalska, Rakouska, Finska a Španělska.

Zdroj: Livesport, UEFA EURO 2020