Spojte se s námi


Fotbal

Edice Ligy mistrů 2020/2021 v zajímavých číslech a faktech

Letošní edice Ligy mistrů je již minulostí. Finálový zápas mezi londýnskou Chelsea a Manchestrem City ukončil další ročník nejprestižnější klubové soutěže, který opět přinesl zajímavou podívanou.

Publikováno

dne

Letošní edice Ligy mistrů je již minulostí. Finálový zápas mezi londýnskou Chelsea a Manchestrem City ukončil další ročník nejprestižnější klubové soutěže, který opět přinesl zajímavou podívanou. Hráči se postarali o obrovské množství zajímavých okamžiků, gólů a situací, díky kterým se měnili i historické tabulky. Pojďme se spolu na některé z nich podívat.

Zdroj: UEFA

#1 Když Paris Saint-Germain vyřadil ve čtvrtfinále Bayern Mnichov, bylo to po prvé v historii Champions League, kdy na sebe narazili finalisté z loňské sezony a tým, který byl ve finále neúspěšný, eliminoval úřadujícího vítěze ve vyřazovací části.

#2 Pep Guardiola a Thomas Tuchel se stali sedmým a osmým trenérem, který se dostali do finále Ligy mistrů se dvěma různými týmy. Španěl koučoval ve finálových zápasech Barcelonu a Manchester City, kdežto Tuchel vedl ve finále PSG a Chelsea. Před nimi to dokázali také Ottmar Hitzfeld, Louis Van Gaal, Jose Mourinho, Jupp Heynckes, Carlo Ancelotti a Jürgen Klopp.

#3 Tři sezony po sobě stál na lavičce vítězného týmu kouč německé národnosti. Thomas Tuchel navázal na úspěchy svých krajanů Hansiho Flicka a Jürgena Kloppa.

#4 I další fakt souvisí s německými trenéry. Poprvé v historii Ligy mistrů se stalo, že se v jedné sezoně dostali do čtvrtfinále 4 manažeři ze stejné země (Německo). O tenhle zápis do historie se postarali Jürgen Klopp (Liverpool), Tuchel (Chelsea), Edin Terzic (Dortmund) a Hansi Flick (Bayern).

#5 Vítězství Liverpoolu 5:0 v Atalantě bylo nejvyšší, jaké kdy dosáhl anglický klub na italské půdě v evropské soutěži.

#6 Ronald Koeman z Barcelony se stal pátým koučem, který vedl nejméně šest týmů v Lize mistrů. Před ním to dokázali také Claudio Ranieri, Jose Mourinho, Rafael Benítez (všichni 6 týmů). Carlo Ancelotti vedl dokonce až osm klubů.

#8 Manažer Manchesteru City Pep Guardiola dosáhl svého osmého semifinále v nejlepší evropské soutěže, což je v její historii po boku Mourinha nejvíce.

#9 Již devět různých anglických klubů si zahrálo finále Ligy mistrů. Žádná jiná krajina neměla ve finále tolik zástupců. Nejblíže jsou Německo a Itálie se 6 kluby.

#10 Nejlepším střelcem ročníku 2020/2021 se stal Erling Haaland z Borussie Dortmund. V osmi zápasech dokázal vsítit deset gólů.

#11 A opět v hlavní roli Manchester City. Díky 11 vítězstvím v této sezoně vyrovnali Citizens rekord Realu Madrid (2013/14), Barcelony (2014/15) a Bayernu Mnichov (2019/20) v počtu vítězství v jednom ročníku od zavedení současného formátu.

#13 Barcelona se objevila v 13 po sobě jdoucích čtvrtfinále Ligy mistrů UEFA, což je rekord soutěže. Svou skupinu také vyhrála 13 sezon v řadě. S číslem 13 je spojen i další rekord, ale v tomhle případě negativní. Francouzský tým Olympique Marseille zaznamenal 13 po sobě jdoucích proher.

#15 Bayern Mnichov vytvořil nový rekord v počtu vítězství v řade. Dokázal jich vyhrát 15 včetně finálové zápasu v roku 2020 proti PSG.

#16 Youssoufa Moukoko z Dortmundu se ve věku 16 let a 18 dní stal nejmladším hráčem, který kdy nastoupil v Lize mistrů UEFA.

#17 Jude Bellingham se ve věku 17 let a 113 dní stal nejmladším anglickým hráčem, který nastoupil v Lize mistrů UEFA. Předběhl Phila Fodena (17 let, 192 dní).

#20 Erling Haaland (20 let, 231 dní) se stal vůbec nejmladším hráčem, který v Lize mistrů dosáhl 20 branek, čímž překonal rekord Kyliana Mbappého (21 let, 355 dní). Na tento počin potřeboval 14 utkání, což je o deset méně než předchozí držitel rekordu Harry Kane.

#20 Neymar se stal prvním hráčem v historii Evropského poháru/Ligy mistrů, který zaznamenal 20 gólů za dva různé týmy (Barcelona a Paris Saint-Germain).

#25 V osmifinálovém zápase proti Barceloně se Mbappé z PSG (22 let, 80 dní) stal nejmladším hráčem, který dosáhl 25 gólů, čímž překonal Messiho rekord (22 let, 286 dní).

#27 Marcus Rashford se stal pátým hráčem v historii soutěže, který skóroval hattrick jako náhradník. Dokázal to v domácím zápase United proti Lipsku. Jeho 27 minut na hřišti bylo nejméně ze všech pěti hráčů, kteří dosáhli tohoto úspěchu.

#30 V celé historii soutěže se dokázal Real Madrid probojovat do semifinále až 30 krát. Je to nejvíc ze všech týmů.

#34 Olivier Giroud se ve věku 34 let a 63 dní stal nejstarším hráčem, který dal hattrick v Lize mistrů UEFA.

#38 Joshua Kimmich z Bayernu vyhrál 38 ze svých prvních 50 zápasů Ligy mistrů, což je nejvyšší počet vítězství v historii soutěže.

#42 Manchester City se stal 42. klubem, který se dostal do finále milionářské soutěže.

#48 V historii Evropského poháru / Ligy mistrů nastalo 48 případů, kdy anglické týmy vyhráli ve vyřazovací části první zápas na hřišti soupeře. Ve všech případech tyto týmy postoupili.

#73 Robert Lewandowski v této sezóně dosáhl na metu 73 gólů v nejprestižnější klubové soutěži. Předběhl Raúla Gonzáleze a stal se třetím nejlepším střelcem v historii soutěže za Cristianem Ronaldem a Lionelem Messim.

#75 Mircea Lucescu z Dynama Kyjev se stal nejstarším manažerem, který kdy vedl svůj tým v Lize mistrů. V den zápasu mu bylo 75 let a 83 dní.

#133 Hattrick Irfana Can Kahveciho proti Lipsku byl 133. v soutěži, ale teprve potřetí skončil střelec na straně poraženého. Zajímavostí je také, že všechny tři góly padly zpoza šestnáctky. Takový počin dokázal naposled Wayne Rooney v roce 2004 v zápase United proti Fenerbahce.

#750 Cristiano Ronaldo střelil svůj 750. gól v kariéře na klubové i mezinárodní úrovni. Tuhle metu dosáhl v zápase proti Dynamu Kyjev.

Zdroj: UEFA, Transfermarkt

Reklama

Oblíbené